Piše: Sara Kovač (Nova24tv.si)
Po tem, ko se je vlada odločila odpoklicati veleposlanika Toneta Kajzerja, ker je opozoril na sporno ravnanje, zaukazano v depeši, ki ni imela oznake zaupnosti, se odgovorni glede odpoklica zapletajo s svojimi besedami, kar dokazuje, da je bila v ozadju politična igra, kot jo je imenovala zunanja ministrica Tanja Fajon. Predsednik države Borut Pahor pravi eno, Tanja Fajon pa nekaj popolnoma drugega. Kdo vam laže?
Depeša, ki jo je Janez Janša objavil na Twitterju, je namreč razkrila, da je notranje ministrstvo zaprosilo, naj tudi diplomatsko-konzularna predstavništva na opaznem mestu objavijo naslov, na katerega volivci lahko pošiljajo podporo kandidaturi Nataši Pirc Musar za predsedniške volitve. Nekdanji zunanji minister dr. Dimitrij Rupel, pa je pred dnevi poslal pismo predsedniku republike Borutu Pahorju in mu med drugim pojasnil, da niti ni šlo za pravo diplomatsko depešo.
Po odločitvi vlade, da zaradi posredovane depeše odpokličejo Kajzerja, se je oglasil predsednik republike Borut Pahor, ki je v torek podpisal odpoklic veleposlanika in tako klonil pred Golobovo vlado, hkrati pa izrazil nezadovoljstvo, ker je vlada sprejela sklep o odpoklicu brez predhodnega posvetovanja z njim, saj da po že sprejeti odločitvi vlade ni več možnosti za morebitne drugačne rešitve.
Je to ustrezen ali neustrezen ukrep?
Tako kot Janša tudi Pahor pravi, da gre za nesorazmeren ukrep, saj kršitev predpisa ni imela neposrednega škodljivega vpliva za slovenske zunanjepolitične interese. “Kar sem ugotovil pred posvetovanjem z ministrico tukaj v New Yorku, je bilo, da to ni imelo neposrednih škodljivih posledic za zunanjepolitične interese države. Veleposlanik je ravnal narobe in bi bila morda kakšna druga sankcija primernejša kot pa sam odpoklic,” je dejal predsednik in dodal, da v primeru odpoklica veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja ni bilo t. i. zelene karte, s katero predsednik vlado obvesti, ali se strinja ali ne z imenovanjem ali odpoklicem veleposlanika.
Medtem pa Fajonova pravi, da je Kajzer po njenih navedbah kršil posebne obveznosti diplomata, opredeljene v pravilniku o varovanju osebnih podatkov MZZ-ja, ki govori o razkrivanju depeš nepooblaščenim osebam. Po njenih navedbah je kršil zakon o zunanjih zadevah v delu, kjer gre za obveznosti diplomatov za varovanje dokumentov in podatkov ter delovanju s pooblastili. Zakon o zunanjih zadevah predvideva odpoklic veleposlanika v primeru kršitev posebnih obveznosti diplomata, je dejala. “Zunanja ministrica pa je ravnala v nasprotju z ustavo in zakoni Republike Slovenije“, je poudaril Rupel.