-0.7 C
Ljubljana
sobota, 11 januarja, 2025

Kakšno krščansko sporočilo ima državni praznik samostojnosti in enotnosti?

Piše: Blagovest.si

Čeprav velja, da Božje kraljestvo ni od tega sveta in ga ne moremo tako zlahka povezovati s tosvetnimi državnimi ureditvami, pa je vendarle naša domovina velik dar, na kar je velikokrat opozarjal tudi blaženi Anton Martin Slomšek, škof in narodni buditelj.

Dan samostojnosti in enotnosti sicer praznujemo to nedeljo, 26. decembra, in je povezan s cerkvenim praznikom sv. Štefana, diakona in mučenca. To nas spominja tudi na dejstvo, da so mnogi Slovenci padli za domovino, a predvsem zato, ker so dali svoje življenje za to, da bi naša narodna in državna skupnost lahko rastla in napredovala. In da bi bila obvarovana pred sovražniki. Lahko torej rečemo, da so tisti, ki so svoje življenje položili na oltar domovine, na nek način izgoreli tudi za Božje kraljestvo. In to ne samo tisti, ki so padli v vojni za Slovenijo, pač pa tudi mnogi rodovi pred nami.

Morda je datum praznika malce neroden. Praznik namreč temelji na plebiscitu, ki je bil tri dni pred tem (23. decembra 1990), njegove rezultate so razglasili 26. decembra 1990 v slovenskem parlamentu. Plebiscit je potekal na četrto adventno nedeljo, 23. december pa je sicer tudi (neobvezni) god sv. Janeza Kancija, svetnika s Poljske. Tudi njegova zgodba je po svoje zelo sporočilna za slovensko pot v samostojnost. “Najznačilnejša poteza značaja in življenja današnjega svetnika Janeza Kancija, ki je živel v 15. stoletju na Poljskem, je bila dobrota srca. Posnemanja vredna pa je neka druga njegova lastnost: bil je zelo občutljiv za napake in grehe proti krščanski ljubezni, zlasti za obrekovanje in opravljanje, v čemer se v večji ali manjši meri pregrešimo vsi. Sam se je teh napak skrbno varoval in se trudil, da bi tudi druge od njih odvrnil.

Več si lahko preberete TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine