2.3 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Kaj sporoča razvpiti predsednik Vrhovnega sodišča RS z revolverjem na svoji mizi? Po zakonu o varstvu javnega reda in miru bi bilo lahko njegovo početje tudi kaznivo!

Piše: Nova24tv.si, C. R. 

V Dnevnikovem Objektivu je bil v soboto, 9. decembra, objavljen intervju s predsednikom vrhovnega sodišča Miodragom Đorđevićem. Prej kot sam intervju je pozornost pritegnil objekt na njegovi mizi. Ta namreč po mnenju številnih ne spada na mizo t. i. prvega moža sodne veje oblasti oziroma, kot je zapisal poslanec SDS “kaže na podobo časa nekdanje totalitarne države.”

Pozorni bralci so lahko na fotografiji v sobotni prilogi Dnevnika opazili, da na pisalni mizi predsednika vrhovnega sodišča Miodraga Đorđevića počiva pištola, natančneje revolver colt 45. Kakšen je njen namen in kaj želi sporočiti z njo predsednik vrhovnega sodišča, ni znano, zato smo se za odgovore obrnili kar direktno na Vrhovno sodišče RS.

Đorđević je v intervjuju spregovoril o predlogu novega zakona o sodniški službi, zakona o sodiščih ter noveli zakona o sodnem svetu. Ob tem je bila objavljena fotografija predsednika Vrhovnega sodišča Republike Slovenije v pisarni njegovega kabineta, na kateri je na njegovi delovni mizi opažen tudi revolver oziroma njegova replika.

Ker bi lahko pred fotografiranjem repliko z mize umaknil in tako prihranil morebitna vprašanja, ki bi sledila, tega ni storil. Nasprotno – zdi se, da gre za namerno prikazovanje manifestacije moči in avtoritete. Seveda se ob tem in zaradi tega pojavlja vprašanje namena in pomena replike revolverja, saj kot je v poslanskem vprašanju zapisal poslanec SDS Dejan Kaloh, “kaže na podobo časa nekdanje totalitarne države, kontinuiteto s prejšnjo totalitarno državo in kršitvami človekovih pravic v sojenju, ne pa na simbol pravice in pravičnosti”. Poslansko vprašanje je naslovil na ministrstvo za pravosodje.

Foto: STA

Funkcija predsednika vrhovnega sodišča zahteva ničelno toleranco pri vprašanjih neodvisnosti, nepristranskosti, transparentnosti, integritete in ugleda sodstva. Sodstvo predstavlja steber vladavine prava in pravne države, zato mora tako delovati tako znotraj kot zunaj institucije. Vsekakor pa to velja za Đorđevićevo funkcijo, v kateri bi moral najvišji predstavnik sodne veje oblasti skrbeti za neodvisnost, nepristranskost integriteto in ugled sodstva, hkrati pa se “izogibati neustreznemu ravnanju ali obnašanju”.

Za odgovore smo se obrnili neposredno na Vrhovno sodišče RS z naslednjimi vprašanji:

  • Kako vrhovno sodišče ocenjuje dejstvo, da se predsednik vrhovnega sodišča za intervju fotografira z repliko strelnega orožja?
  • Kaj želi sporočiti predsednik vrhovnega sodišča z revolverjem na mizi in kakšen je njegov pomen?
  • Ali se vrhovnemu sodišču kot “stebru pravičnosti in pravne države” ne zdi sporno, da se predsednik vrhovnega sodišča fotografira s strelnim orožjem na delovnem mestu (pa čeprav gre za repliko)?
  • Ali takšno ravnanje po oceni vrhovnega sodišča zagotavlja neodvisnost, nepristranskost, videz nepristranskosti, transparentnost, integriteto in ugled sodstva?

Odgovore objavimo, ko jih prejmemo.

Ali predsednik vrhovnega sodišča z repliko orožja vznemirja javnost?

Ob tem pa velja spomniti tudi na zakonodajno določbo, ki jo predsednik Vrhovnega sodišča RS zelo dobro pozna. Namreč, čeprav se replike orožja ne štejejo za orožje, pa lahko javno razkazovanje dekorativnega orožja, replik orožja in podobne opreme lahko velja za prekršek, če to nekoga vznemirja ali vzbuja občutek ogroženosti, kar določa zakon o varstvu javnega reda in miru. “Kdor na javnem kraju nosi, razkazuje ali uporablja dekorativno orožje, imitacije orožja, orožje, ki je namenjeno za alarm, signaliziranje ali druge predmete, ki so po videzu podobni orožju, pa se v skladu z zakonom, ki ureja razvrstitev in kategorizacijo orožja ne štejejo za orožje, in s tem povzroči vznemirjenje ali občutek ogroženosti, se kaznuje z globo 50.000 tolarjev (tj. ca. 210 evrov, gre za še ne prenovljeno zakonsko določbo, ki ima globe navedene še v tolarjih, op. ur.),” pravi drugi odstavek enajstega člena Zakona o varstvu javnega reda in miru. Pred štirimi leti je vlada pod vodstvom Marjana Šarca celo predlagala zaostritev denarnih kazni za vznemirjanje javnosti, za kar bi bila lahko predvidena kazen celo do dva tisoč evrov.

Po črki zakona bi lahko predsednik vrhovnega sodišča s tem, ko je omogočal kazanje svoje replike revolverja v javnosti, storil prekršek po zakonu o varstvu javnega reda in miru, seveda če se bo med tistimi, ki so brali intervju in videli to fotografijo, našel nekdo, ki se bo čutil ogroženega ali vznemirjenega. Za obravnavo prekrška je namreč najprej potrebna prijava prekrška. Znano je sicer, da se tudi na borčevskih proslavah redno pojavljajo ljudje v partizanskih uniformah, nekateri naj bi ob tem nosili pravo orožje in ne samo replike orožja.

Ob tem naj še spomnimo, da je vsak prekršek s področja javnega reda in miru tudi avtomatski razlog za to, da upravna enota stalnega bivališča izda odločbo o odvzemu orožnih listin v primeru lastništva pravega orožja.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine