0.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Kaj je predsednik Slovenske škofovske konference povedal premierju Golobu?

Piše: G. B. 

Kot sporoča vlada, se je danes premier Robert Golob sestal s predsednikom Slovenske škofovske konference Andrejem Sajetom, sicer novomeškim škofom. Slednjega je spremljal ljubljanski pomožni škof in generalni vikar Franc Šuštar. 

Sporočilo za javnost navaja, da sta oba škofa Golobu podarila najnovejši izvod Svetega pisma, to je Jeruzalemska izdaja. 

“Pogovor je bil namenjen pomenu uresničevanja verske svobode kot ene od temeljnih človekovih pravic, zagotavljanju zaščite človekovega dostojanstva in dostojnega pokopa vseh umrlih, kar je osnovna civilizacijska norma vsake družbe. Škof Saje je izpostavil vprašanje pokopa žrtev vojnega nasilja in povojnih pobojev pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu. Sogovorniki so se strinjali, da o tem poteka dialog na vseh ravneh in se išče najprimernejšo rešitev,” je še zapisano v sporočilu za javnost.

Precej lakonično sporočilo. Zanimivo je, da Tiskovni urad Slovenske škofovske konference za zdaj ni objavil nobenega sporočila o tem srečanju. Ko ga bo, ga bomo objavili. Navsezadnje obstaja kar cela vrsta odprtih vprašanj glede odnosa med državo in verskimi skupnostmi – denimo davčni primež za verske objekte, pritisk vladajoče koalicije glede običajev, povezanih z vero (denimo blagoslov vina na praznik sv. Martina), itd. Pa tudi etična vprašanja, kot je npr. evtanazija. Če ni šlo zgolj za vljudnostni obisk, je škof Saje zagotovo izpostavil tudi aktualna odprta vprašanja.

Je pa, kot navaja vlada, škof Andrej Saje je izpostavil pomen jubilejnega leta, ki ga bo Cerkev začela 24. decembra in poudarke tradicionalne papeževe poslanice ob prvem januarju kot svetovnem dnevu miru. Upanje kot tematski poudarek jubilejnega leta Katoliške Cerkve predstavlja osnovno vodilo za vse ljudi dobre volje, ki so zaskrbljeni zaradi naraščajočih družbenih konfliktov, ki prizadevajo človeštvo in posamezne narode. Za dosego miru, ki je sad pravičnosti v družbi, je potreben napor vseh družbenih struktur in posameznikov, kjer imajo Cerkve in verske skupnosti pomembno vlogo.

Premier Golob in predsednik SŠK sta se, kot navaja sporočilo vlade, v pogovoru dotaknila še pomena Foruma za mir in dialog, ki bo 14. junija 2025 v Kopru, ter se strinjala glede potrebe o nadaljevanju dialoga in reševanja odprtih vprašanj med Cerkvijo in državo.
Ob bližnjih božičnih praznikih in novoletnih praznikih sta si izmenjala praznična voščila.

Ali je Golob zaželel obema škofoma blagoslovljene božične praznike ali zgolj “mirne praznike”, sporočilo ne navaja.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine