Piše: Ana Horvat (nova24tv.si)
Zdi se, da so proslave rdečih vedno pogostejše in kako ne bi bile, ko pa jim Levica spodbudno prikimava. Pokrajinski svet Zveze borcev za vrednote NOB Dolenjske in Bele krajine namreč veselo vabi na tako imenovani partizanski miting. Kot so zapisali v vabilu, bo srečanje partizanov namenjeno “spominu vloge Kočevskega roga med NOB in na borce NOB”, kar je precej izprijeno glede na to, da je prav Kočevski rog lokacija, kjer so vedno znova odkrita nova komunistična morišča. Še manj presenetljivo pa je dejstvo, da bo kot slavni govornik nastopil človek, ki se je v preteklosti identificiral s stalinističnim terorjem.
Kot je iz priloženega vabila mogoče videti, bo slovesnost prirejena “v spomin na vlogo Kočevskega roga med NOB, na borce NOV in partizanski miting”. Potekala bo v soboto, 8. julija, na Bazi 20. Slavnostni govornik bo nihče drug kot Jože Pirjevec, ki je v preteklosti s svojimi izjavami že jasno nakazal, da mu stalinizem ni le blizu, ampak da bi ga lahko celo ponovil, če bi lahko, zato ne čudi, da bodo slavili “spomin” na Kočevski rog, ko pa je prav tam odkritih največ komunističnih grobišč.
“Ljudje, ki kritizirajo partizane, niso državotvorni,” je bilo eno izmed sporočil, ki ga je bilo v preteklosti mogoče slišati od zgodovinarja in politika akad. profesorja dr. Jožeta Pirjevca med propagandno turnejo za promocijo knjige z naslovom Partizani. Vse to so mediji, ki so od nekdaj lojalni totalitarnemu režimu, objavili kar tako brez vsakršne kritične distance, čeprav so tudi Pirjevčeve nadaljnje trditve govorile same zase. Jasno se je identificiral s stalinističnem terorjem, zato niti ne preseneča, da bo zdaj kot glavni govorec nastopil na partizanskem mitingu, ki bo praktično potekal na grobiščih komunističnih žrtev.
Spomnimo, da je Pirjevec na eni od predstavitev knjige dejal celo: “Nekateri nasprotniki so bili vredni, da se jih pobije, nekateri so bili majhne ribe, nekatere pa bi tudi jaz streljal, recimo Ehrlicha …” Pirjevec torej ne samo upravičuje partizanske vojne zločine, ampak jih je sposoben celo ponoviti.” Da je vse skupaj še bolj morbidno, pa bo partizanski miting potekal na Bazi 20, točki 20, na kateri je bilo od aprila 1943 do decembra 1944 bivališče komunističnega vodstva.
Vse se je vrtelo okoli Baze 20
Centralni objekt je pod spominskim območjem Baza 20 v Kočevskem rogu, ki so ga zgradili leta 1988, po pobudniku gradnje Ivanu Mačku Matiji pa se ga je prijel naziv Mačkov dom. Do pozne jeseni 1944 je bilo na območju Kočevskega roga partizansko naselje s sedežem vrhovnih političnih organov. Širše roško območje je sicer spomenik tako odpora kot povojnih pobojev razoroženih domobrancev in civilistov. Ivan Maček Matija sicer velja za enega glavnih slovenskih komunističnih revolucionarjev takoj za Edvardom Kardeljem. Kot glavni operativec Ozne in kasneje Udbe je skrbel tudi za likvidacijo vseh, ki so bili komunistom nevarni. V povojnem času pa je postal oče t. i. vzporedne ekonomije, ki je potekala pod okriljem Udbe. Tudi po formalni upokojitvi je ostal zelo vpliven, saj je leta 1990 ob zamenjavi vlade po volitvah poskrbel za kurjenje arhivov na Kočevskem.