Piše: Andrej Žitnik (Nova24tv.si)
Kmetom je dokončno prekipelo. Izgubili so vsako zaupanje v dogovor z vlado, ki se iz njih dela norca in namesto – iz vladnega vidika neresnih in neproduktivnih – pogovorov napovedujejo protest, ki se bo zgodil v torek, 25. aprila, ob 12.05 v centru Ljubljane. Gre za prvo pravo grassroots gibanje slovenskega podeželja, ki je bilo od nekdaj veliko večje od ljubljanske kaviar socialistične mladine, ki ima večino medijskih megafonov uperjenih vase. Zdaj bodo kmetje v večjem številu kot kadarkoli do zdaj znova pripravili protest, da pa jih mediji ne bodo spregledali, bodo v Ljubljano prišli v velikih agrarnih delovnih strojih. Še višjo udeležbo zagotavlja nedavno ustrahovanje kmeta s strani uniformirane policije.
V izjavi za javnost, ki so jo spisali na Sindikatu kmetov Slovenije (ob podpori Zveze slovenske podeželske mladine, Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Zadružne zveze Slovenije in Zveze kmetic Slovenije) so zapisali, da jim je dovolj.
Po njihovih besedah se sestankov na resornih ministrstvih več ne udeležujejo, saj se z gradivom, ki so ga prejeli, ne strinjajo in ga ne morejo sprejeti. Gradivo ne ustreza njihovim zahtevam, je nepopolno in zavajajoče – brez pravnih in strokovnih podlag. Učinek bo dosežen le s konkretnimi rešitvami, ki jih trenutno ni, in nikakor s pojasnili o ustreznosti obstoječega stanja.
Navedli so tudi svoje glavne zahteve:
- Uredba o Naturi 2000 in ostale habitatne direktive z vsemi omejitvami in zahtevami za kmeta ostajajo.
- Podane rešitve za Okoljsko občutljivo trajno travinje niso sprejemljive.
- Zahteve, ki izhajajo iz pogojenosti, ostajajo.
- Davčna bremena za območja z omejenimi dejavniki (OMD), torej za območja, kjer je izredno težko kmetovati (gorski, hribovski kmetje itd.), niso nič lažja.
Ukrepi vlade škodujejo slovenskemu kmetu
Pri tem poudarjajo, da zahteve, ki jih piše vlada, niso zahteve Bruslja, temveč jih država piše sama, pri tem pa slovenske kmete postavlja v bistveno težji položaj, kot ga imajo kmetje drugod po Evropi. Prehranska varnost Slovenije je iz dneva v dan bolj ogrožena, opozarjajo. Druge države članice Evropske Unije so že odreagirale na ceneni uvoz živil vprašljive kakovosti iz Ukrajine.
“Kaj pa mi?!” se sprašujejo. “Ta živila so že na naših trgovskih policah in še več jih prihaja! Pozivamo potrošnika, da tega ne dopustimo.”
Kmetje so se obregnili tudi ob namigovanja Roberta Goloba, da je za njihovimi protesti politika, kar ostro zanikajo: “Za nami niso politične stranke, mi smo stanovske organizacije, ki se zavzemamo za prihodnost slovenskega kmetijstva. Politika bi težave lahko uredila, pa ni, zato smo stvari vzeli v svoje roke.”
Zakon o zaščiti živali ponižuje slovenskega kmeta
Izpostavljajo še predlog Zakona o zaščiti živali, ki so ga koalicijski partnerji vložili v petek. Ta naj bi slovenske kmete močno ponižal in užalil.
“Kmetje smo tisti, ki se v prvi vrsti zavzemamo za zaščito živali in ostro obsojamo kakršnokoli mučenje živali. Vendar je popolnoma nesprejemljivo in nedopustno, da zakon predvideva, da bi živinorejske kmetije postale poligon za izživljanje tako imenovanih aktivistov – »pooblaščenih svetovalcev za zaščito živali«, ki naj bi na osnovi 40-urnega tečaja presojali pravilnost oskrbe živali v oskrbi rejcev. S tem se popolnoma degradira znanje in izkušnje rejcev ter ostale stroke, ki vsakodnevno z vso odgovornostjo in velikimi napori skrbijo za njihove živali,” so ogorčeni slovenski kmetje.
Zakaj imamo resorno ministrstvo, če vse omejitve podajajo naravovarstveniki, izjemni strokovnjaki na področju dobrobiti živali, ki smo jih izvolili v parlament, ali pa vsak, ki nekaj malega ve na podlagi svojih ne izkušenj, temveč prepričanj?
Raj, v katerem živimo, so ohranjali ljudje, ki so ljubezen do zemlje prenašali iz roda v rod
Na koncu kmetje poudarjajo, da kljub vsem zagotovilom, da jih oblastniki slišijo, temu še vedno ni tako. Še vedno zadeve stojijo. Čeprav so rešljive takoj in je nujno, da jih za obstoj slovenskega kmetijstva in prehransko varnost slovenskega potrošnika pričnemo prioritetno obravnavati.
V čustvenem nagovoru so še dodali:
Slovensko podeželje se prebuja
Videti je, da gre tokrat zares, slovenska vlada pa trepeta podobno kot Nizozemska pred nekaj meseci, ko so nizozemski kmetje najprej okupirali avtoceste, potem pa postali tudi močna sila v nizozemski politiki. Dodatno vzpodbudo jim je dala kar vlada, ko je na kmetije poslala svoje uniformirane silovike, da ustrahujejo kmete in jih po KGB-jevsko sprašujejo, kdo vse se bo udeležil protestov. To dejanje v resnici kaže velik strah, ki ga ima leva oblast do slovenskega podeželja, hkrati pa ni računala, da bo odziv ljudi – tako na vasi kot v mestu – tako oster, kot je bil. Policisti na obisku pri mladem kmetu so najbrž zagotovili, da bo Ljubljano v torek obiskal vsaj še kakšen traktor ali dva več. Videti je, da se obeta ključen trenutek slovenske zgodovine po osamosvojitvi!