1.9 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(JAVNOMNENJSKA ANKETA) Bratuškovi ni več pomoči, stranke KUL padajo

Piše: Sara Kovač (Nova24tv)

Koalicijska stranka Nova Slovenija je sodeč po nedavnih rezultatih javnomnenjske ankete dosegla Levico, ki je sicer do sedaj vztrajno prednjačila pred njo. Med strankami KUL je podpora padla vsem, razen LMŠ, medtem ko je Stranka Alenke Bratušek padla rekordno nizko. Razlog je Gibanje Svoboda, ki pa še vedno zaostaja za vodilno Slovensko demokratsko stranko. 

Po zadnjih rezultatih Parsifalove raziskave o volilnih preferencah bi največ vprašanih volilo vladajočo stranko SDS Janeza Janše. Med opredeljenimi anketiranci bi ji glas namenilo 24,5 odstotka vprašanih. Sledita ji Gibanje Svoboda Roberta Goloba, ki bi ga volilo 23,3 odstotka vprašanih, in SD Tanje Fajon z 9,4-odstotno podporo. Četrto mesto si tokrat delita Levica Luke Mesca in NSi (7,3 odstotka), sledita ji LMŠ Marjana Šarca (5 odstotkov) in gibanje Povežimo Slovenijo (4,3 odstotka). Pod parlamentarnim pragom so se znašle stranke Resni.ca (3,9 odstotka), Naša dežela (3,2 odstotka), Pirati (2,8 odstotka), DeSUS (2,4 odstotka), SNS (2,1 odstotka), SAB Alenke Bratušek (1,8 odstotka) in ostale.

Delež tistih, ki se bodo zagotovo udeležili volitev, se ponovno zvišuje, takšnih je 67 odstotkov anketirancev. To je več kot na zadnjih parlamentarnih volitvah, ko je bila volilna udeležba 52,6-odstotna. Volitev se zagotovo ne bi udeležilo 7,8 odstotka anketirancev.

Vir: Parsifal

Med vsemi volivci bi parlamentarni prag prestopilo šest strank. Če bi bile volitve v državni zbor to nedeljo, bi največ volivcev svojo podporo namenilo stranki SDS (18 odstotkov), sledi Gibanje Svoboda (17,1 odstotka), SD (6,9 odstotka), NSi (5,3 odstotka), Levica (5,3 odstotka), LMŠ (3,7 odstotka), gibanje Povežimo Slovenijo (3,1 odstotka), stranka Resni.ca (2,9 odstotka), Naša dežela (2,3 odstotka), Pirati (1,8 odstotka), DeSUS (1,7 odstotka), SNS (1,6 odstotka),  SAB (1,3 odstotka), Vesna (1,2 odstotka), Naša prihodnost in Dobra Država (1,1 odstotka) ter Domovinska liga (0,1 odstotka). 18, 3 odstotka vprašanih je še neodločenih,  2,2 odstotka pa je takih, ki ne bi volili nobene stranke.

Vir: Parsifal

Rezultati raziskave javnega mnenja, ki jo je za Nova24TV med 12. in 14. aprilom 2022 izvedla agencija Parsifal, tudi kažejo, da bi glede na odzive opredeljenih volivcev volilni prag prestopilo sedem strank. Med opredeljenimi bi SDS dobila 24,5 odstotka, Gibanje Svoboda 23,3 odstotka in SD 9,4 odstotka. S 7,3 odstotka jim sledita Nova Slovenija in Levica. Parlamentarni prag bi prestopila tudi LMŠ (pet odstotkov) in gibanje Povežimo Slovenijo (4,3 odstotka). Stranka Resni.ca je tik pod parlamentarnim pragom.

Vir: Parsifal

Če si pogledamo razmerje med strankami lahko vidimo, da se razlika med prvouvrščeno SDS in drugouvrščenim gibanjem Roberta Golob nekoliko zmanjšuje, kar pomeni, da bo dejanska udeležba na volitvah tista, ki bo odločilna. Podpora je nekoliko upadla tudi strankama KUL-a. Podpora je za 1,2 odstotne točke padla stranki SD Tanje Fajon, Levici Luka Mesca pa je podpora padla za 0,5 odstotne točke. Presenetljivo je narasla podpora tudi LMŠ Marjana Šarca, in sicer za 1,8 odstotne točke. Ker pa ne gre za nek daljši trend, gibanju Povežimo Slovenijo pa je podpora nekoliko upadla (1,4 odstotne točke).

Demografski podatki
V raziskavo je bilo zajetih 793 anketirancev, od tega 51 odstotkov žensk. Povprečna starost znaša 55,9 let, standardni odklon je 16,2. Največ anketirancev je iz najstarejše starostne skupine (50,3 %), nekoliko manj je zastopana srednja starostna skupina (35,8 %), najmanj je anketirancev iz najmlajše starostne skupine (13,9 %). Največ anketirancev je z dokončano srednjo šolo (32,4 %), sledijo tisti z dokončano višjo, visoko izobrazbo ali več (28,4 %), 21,6 % anketirancev ima poklicno šolo in 17,6 % anketirancev ima dokončano osnovno ali nedokončano osnovno šolo. Največ anketirancev prihaja iz vasi ali zaselka (55,5 %), sledi mesto (27,8 %) in manjši kraj (16,7 %). Največ anketirancev prihaja iz osrednjeslovenske regije (25,7 %), sledita podravska (16,2 %) in savinjska (11,8 %) regija.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine