13.9 C
Ljubljana
petek, 11 oktobra, 2024

Janša o sojenju Radonjiću: “To je največja sramota za sodniško kasto po Dachauskih procesih”

Piše: Sara Kovač (Nova24tv.si)

Včerajšnja prisilna privedba nekdanjega sodnika Zvjezdana Radonjića je dvignila veliko prahu. Radonjića, ki se sojenja zaradi bolezni ni mogel udeležiti, so pravosodni policisti privedli na sodišče kar v lisicah. Pri tem je šlo za očitno demonstracijo moči in ustrahovanje, kar je sprožilo številne kritike, vključno z nekdanjim ministrom za notranje zadeve dr. Vinkom Gorenakom.

Vinko Gorenak je ostro obsodil ravnanje policistov, saj meni, da ni bilo nobenih pravnih razlogov za uporabo lisic. “Policisti so dolžni lisice uporabiti le v primerih napadalnosti, ogrožanja ali kadar obstaja utemeljen sum, da bo oseba poskušala pobegniti. V tem primeru nič od tega ni bilo prisotno,” je izpostavil Gorenak in pozval policijo, naj javno pojasnijo pravne razloge in zakonska določila, na osnovi katerih so vklenili nekdanjega sodnika.

Policisti so Zvjezdana Radonjića prisilno privedli na podlagi odločitve sodnega senata, ki je ocenil, da se obdolženi izmika sojenju. Kljub temu, da je sodnica razpolagala z zdravniškim potrdilom, da je Radonjić do novembra na bolniški, je izdala odredbo za privedbo. Na začetku obravnave je sodnica potrdila, da je seznanjena z dokumentom, vendar je obravnavo vseeno začela.

Privedba na podlagi sodniške odločitve, čeprav je Radonjić imel bolniški stalež
Gorenak je poudaril: “Tole z Radonjičem je višek viškov. Sodnica je razpolagala z izvedenskim mnenjem, da ni sposoben sodelovati na obravnavah do novembra 2024. Kljub temu je bila izdana odredba za privedbo.”

Pravosodnim policistom primanjkuje kadra, a za Radonjića so imeli kar dva
Ironično je, da so mediji pred nekaj dnevi poročali o pomanjkanju pravosodnih policistov, kar je povzročilo, da je letos odpadlo kar 1700 sodnih obravnav. Direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, Bojan Majcen, je dejal, da obtožencev enostavno niso mogli pripeljati na sodišča. Tako so na prostosti ostajali celo najhujši kriminalci, vendar sta bila za privedbo nekdanjega sodnika Radonjića na voljo kar dva pravosodna policista.

Še več, znano je, da so denimo v primeru “Balkanski bojevniki” obtoženci, vključno z Draganom Tošičem, prihajali na sojenja brez lisic. V tem kontekstu se privedba Radonjića v lisicah zdi še posebej nesorazmerna.

“Balkanski bojevniki” na preteklih sojenjih (foto: arhiv Demokracije)

Politične reakcije: pozivi k uporu
Poleg Vinka Gorenaka se je oglasil tudi Janez Janša, ki je dejal, da gre za očitno zlorabo sodstva in za kapljo čez rob. “Če bo obsodba proti nekdanjemu sodniku Radonjiću potrjena na drugi stopnji, ostane samo še splošen državljanski in nacionalni upor proti režimski samopašnosti kaste, ki omogoča delovanje globoke države,” je ostro zapisal Janša. Poudaril je, da je sodnik Radonjić sodil po vesti v primeru Novič in ne po nareku, kar pa je razlog za njegovo kaznovanje s strani sodniškega sistema.

 

Dogajanje okoli privedbe sodnika Radonjića je razkrilo globoko zaskrbljujoče stanje v našem pravosodnem sistemu. Demonstracija moči, uporaba lisic, čeprav niso bili podani nobeni pravni razlogi, in ignoriranje zdravstvene dokumentacije postavljajo pod vprašaj temeljne vrednote, ki bi jih morala država zagovarjati. Zdi se, da so tisti, ki naj bi varovali pravico, pripravljeni uporabljati zastraševanje in moč, kadar jim to ustreza. Državljani se zato upravičeno sprašujejo, ali je v takem sistemu še prostor za pravičnost in spoštovanje človekovih pravic.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine