12 C
Ljubljana
sobota, 21 septembra, 2024

(ZADEVA TRENTA) Janša o procesu: “Dokončno je potrjeno, da gre za politični proces”

Piše: Nova24tv

Danes se je nadaljevalo sojenje v zadevi Trenta trem obtožencem, med njimi Janezu Janši. Celjsko okrožno sodišče pa je pred tem odločilo, da Andrej Volk in Suzana Žinić ostajata sodnika porotnika v aferi, ki bi se jo lahko poimenovalo kar Patria 2, saj gre za proces, ki se je začel po skoraj dvajsetih letih. “Standardi s kočevskega procesa,” je v zvezi z odločitvijo sodišča kritičen prvak največje opozicijske stranke SDS Janez Janša.  

V obrazložitvi je sodišče zapisalo, da se zahtevo obrambe zavrne, ker je neutemeljena. “Po dveh mesecih vse zavrnjeno. Šefica pravne službe MO Velenje in dolgoletna sodelavka Katičeve Suzana Žinić lahko “neodvisno” sodita v senatu Trenta. Enako nekdanji kandidat LDS,” v zvezi z odločitvijo sodišča izpostavlja Janez Janša, ki tukaj opaža “standarde s kočevskega procesa”. Janša meni, da so volitve blizu. “Levaki še nikoli niso zmagali pošteno.”

Gre za osebi z znanim političnim ozadjem
Spomnimo. 9. julija, ko bi se moralo začeti sojenje, je prišlo do zapletov glede imenovanja vseh treh članov senata. Sodnik Marko Brišnik je sprva prevzel sodni postopek. Slednji je bil izločen iz senata po tem, ko je obrambi pred časom že uspelo z zahtevo za izločitev dela dokazov. Mojca Turinek bi morala po vrstnem redu nato prevzeti vodenje senata, a se je ta izločila sama, nato pa je sledila še Cvetka Posilovič. Čeprav sodni red nalaga izbiro po abecednem vrstnem redu, sta bila preostala sodnika porotnika izbrana po nekem čudnem preskakovanju sodnikov. Na račun tega se pri marsikom poraja resen dvom v zakonitost sestave senata. Še posebej, ker gre v primeru Žinićeve in Volka za osebi z znanim političnim ozadjem.

 

Volk je pred dvema desetletjema v Šoštanju kandidiral za občinskega svetnika na listi stranke LDS, ki je veljala za veliko Janševo politično nasprotnico, nato pa na listi Naša dežela. Ko je bil slednji povprašan, ali je leta 2006 kandidiral na listi LDS za šoštanjski občinski svet, je sicer dejal, da je to mogoče, vendar se ne spomni več. Žinićeva se je kot vodja pravne službe na Mestni občini Velenje zaposlila v času, ko je mestno upravo vodila aktualna ministrica za pravosodje in vidna članica SD Andreja Katič, ki v aktualni vladi zaseda mesto pravosodne ministrice. Kot smo že poročali, je Žinićeva tudi na sojenju priznala, da Katičevo pozna in da sta bili sodelavki v občinski upravi v velenjski občini. Porotnica je ob tem po navedbah Demokracije izjavila, da z ministrico ne prijateljuje. Odvetnik Franci Matoz jo je tudi vprašal, ali je Katičeva na občini res organizirala praznovanje, ko je Janša odšel v zapor v zadevi Patria, vendar je izjavila, da ji to ni znano. Žinićeva pa je na vprašanje, ali jo je Katičeva imenovala za vodjo pravne službe, odgovorila, da se tega ne spomni.

Foto: Zajem zaslona
Sestava sodnega senata je pomembna 
Da je sestava sodnega senata še kako pomembna, je pred nedavnim za naš medij  pojasnil vrhovni sodnik Jan Zobec. “Tako v tej zadevi kot v katerikoli drugi zadevi je pomembno, kdo so sodniki, saj je od tega odvisna tudi sodba. In ker imajo porotniki enak glas kot poklicni sodnik, je še kako pomembno, kdo so porotniki. Ti morajo biti zakoniti, se pravi naravni sodniki,” je bil med drugim jasen. Prav tako je pojasnil, da so naravni oziroma zakoniti sodniki tisti, ki so izbrani na način, ki ga določa sodni red. Temu je po njegovih besedah tako, da ne bi prihajalo do manipulacij v zvezi s sestavo senata. Poleg zakonitosti sodnikov je izpostavil pomen nepristranskost sodnikov, kar pa velja tudi za porotnike. “Če ima stranka kakršnekoli pomisleke v zvezi z nepristranskostjo sodnikov porotnikov, lahko zahteva izločitev, sploh če obstaja razlog ali okoliščine, ki bi vzbujale dvom v nepristranskost,” je ob tem pojasnil. Več tukaj.

Matoz je opozoril na nenavadne okoliščine imenovanja obeh porotnikov, saj se je pokazalo, da so iz neznanih razlogov na abecednem seznamu preskakovali vrsto, češ da so drugi porotniki preobremenjeni. Ker je v primeru izbora Žinićeve in Volka obstajal utemeljen dvom o njuni nepristranosti, je Matoz podal predlog za izločitev obeh porotnikov, a celjsko okrožno sodišče vztraja pri nespremenjeni sestavi senata.

Janša: Dokončno potrjeno, da gre za politični proces
V izjavi pred stavbo celjskega sodišča je Janša v izjavi za medije povedal, da so včeraj dobili dokončno potrditev, da gre za za politični proces. “Sodišče je rabilo zdaj dva meseca, da je odločilo, da ne bo izločilo nobenega porotnika. Se pravi v senatu ostaja tesna sodelavka ministrice za pravosodje. Hujše od tega bi bilo, da bi bila v senatu kar sama ministrica Katičeva. Nobenih iluzij glede tega, kaj se bo dogajalo.”

 

A. H.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine