-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Janša na seji DZ: Vlada zamudila roke, ki si jih je sama zastavila

Piše: C. R., STA

Prvak SDS Janez Janša je v imenu predlagateljev priporočil vladi ob 2. obletnici delovanja vladi Roberta Goloba na današnji seji DZ znova očital, da je kljub dobremu izhodišču uspela realizirati le slabih 14 odstotkov svojih obljub. Roke je zamudila tudi pri reformah, ki si jih je sama zadala, je dodal.

DZ na današnji izredni seji na zahtevo SDS razpravlja o predlogu priporočil vladi ob polovici mandata. V največji opozicijski stranki vladi Roberta Goloba med drugim očitajo razpad zdravstvenega sistema, stavkovni val, zamujanje s pokojninsko, zdravstveno ter davčno reformo.

Uvodoma je Janša povedal, da se mu zdi nenavadno, da so koalicijski poslanci na matičnem odboru DZ priporočila zavrnili. SDS je namreč predlagala zgolj to, da naj vlada deluje v skladu z ustavno prisego, je dejal.

Vladi je poleg slabe učinkovitosti med drugim očital, da je razširila nabor ministrstev na 20 resorjev, “v državi, ki ima nekaj več kot dva milijona prebivalcev in 90 poslancev”. Rezultat tega je, da je v državi “več kot 1000 novih birokratov”.

Zaplete Janša vidi tudi pri uveljavitvi zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je po dolgoletnem usklajevanju uzakonila njegova vlada, Golobova pa je zamaknila njegovo uveljavitev za eno leto, nato pa uzakonila svojega, ki je le “mrtva črka na papirju”.

Sejo DZ lahko spremljate na spodnji povezavi:

Po Janševih navedbah je koalicije proslavljala tudi depolitizacijo nacionalne radiotelevizije, v kateri “se zdaj ne ve kdo pije in kdo plača”, ki da ji iz proračuna zagotavljajo sredstva za obratovanja in v kateri po vrsti odstopajo člani uprave.

Gre za tri zakone, ki so bili v prvih mesecih mandata predmet referendumskega odločanja. “Trije veliki uspehi vladne koalicije v prvem letu so se pač spremenili v lastno nasprotje,” meni vodja največje opozicijske stranke.

Vlada je zamudila tudi roke, ki si jih je določila glede zdravstvene reforme, je nadaljeval. Obenem “ne zna nasloviti rešljivih problemov”, kot je denimo energetska sanacija Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. V tej najpomembnejši zdravstveni ustanovi je zato po njegovih besedah že dve leti zaprta osmina kapacitet.

Zamude zaradi dolgih birokratskih rokov je Janša vladi očital tudi na področju protipoplavne obnove. Zaostanke je znova pripisal temu, da je vlada razveljavila protibirokratski zakon, ki ga je DZ uvedel pod njegovo vlado.

Poslanci imajo sicer danes za razpravo na voljo sedem ur, o predlogu priporočila pa ne bodo glasovali, saj ga je v četrtek zvečer zavrnil že matični odbor DZ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine