Piše: Anamarija Novak
Prvak SDS Janez Janša je v luči napovedi nove stranke Anžeta Logarja dejal, da se »ustanavlja neka nova stranka, ki hoče zajedati v volilno telo SDS«. Hkrati je vnovič ugibal tudi o možnosti predčasnih volitev že prihodnjo pomlad.
Vodja največje opozicijske stranke Janez Janša je dejal, da preseneča čas, v katerem Logar napoveduje novo stranko. »Gospod Logar je tudi takrat, ko je znotraj stranke govoril, da bo šel samostojno pot, napovedal, da bo stranko najavil pol leta pred naslednjimi volitvami,« je dejal. Logarjeva napoved ustanovitve stranke do konca leta tako po njegovih besedah pove marsikaj, med drugim, da se očitno pripravljajo predčasne parlamentarne volitve prihodnjo pomlad.
Sodelovanje za SDS ni problem!
Prvak SDS je v minulih dneh v zapisih na družbenem omrežju X komentiral samostojno politično pot Logarja, ki napoveduje stranko politične širine in v svojih nastopih poudarja sodelovanje. Tako je Janša med drugim izpostavil, da je SDS doslej že trikrat ob sestavljanju vlade vanjo vključila stranke z levega pola. »Tako DeSUS kot SMC ter sklenila Partnerstvo za razvoj s Pahorjevimi Socialnimi demokrati,« je spomnil. Po njegovih navedbah tako, ko gre za sodelovanje, nikoli ni bila in tudi danes ni problem stranka SDS. »Projekt Virant 2 (gre za referenco na nekdanjo stranko Gregorja Viranta op. p.) zato ni lansiran zaradi sodelovanja, ampak iz ravno nasprotnih vzgibov. Zato, da se prepreči zmaga SDS in omogoči vlada izključevanja − brez sodelovanja s SDS. Ker je samo vlada s SDS s svojim kadrovskim potencialom, z znanjem, izkušnjami in operativnimi sposobnostmi zmožna voditi državo suvereno oziroma zunaj neposrednega vpliva stricev in globoke države,« je prepričan predsednik SDS.
Iz SDS izstopila tudi Irglova
Prejšnji ponedeljek je iz SDS izstopila tudi Logarjeva politična sopotnica v Platformi sodelovanja, prav tako dolgoletna članica SDS Eva Irgl. Njen izstop je v odprtem pismu članstvu SDS komentiral predsednik stranke Janez Janša. Trenutek, da izstopi sedaj, se mu zdi zanimiv in pričakovan. »Če bi tvoje pismo odprl včeraj, preden je izstop odmeval v medijih, bi ti verjetno odgovoril zgolj: pričakovano, zanimiv timing, hvala za tvoj prispevek, vrni mandat, srečno pot in vse dobro. Ker pa sem pošto odprl na sodišču v odmoru med sojenjem v Celju – kjer se mučijo duša, telo in zdrava pamet – in vmes prebral tvoj zapis na FB, se mi vse skupaj vidi precej bolj kruto.« Irglova je na Facebooku svojo odločitev namreč razložila takole: »Odločitev za ta korak ni bila lahka, ampak čutim, da je bila nujna. V meni je dozorela naravno. Namreč ujetost v žaljivo in sovražno atmosfero nas družbo kot celoto že dolgo vleče navzdol in hromi naše potenciale.« Janša je v pismu zapisal, da je s takim pojasnilom ob izstopu krivdo za takšno stanje dejansko pripisala tudi stranki SDS ter da se njeno pojasnilo razume v smislu, da sta za prepir potrebna dva. »Tudi za umor sta namreč potrebna dva. Morilec in žrtev. To pa seveda ne pomeni, da sta oba kriva. Ti pa s svojim zapisom ob izstopu oba izenačuješ,« je zapis ostro komentiral Janša.
Janša: »Hvala, draga Eva, prav zares!«
Irglova je v zapisu navedla tudi, da prihaja čas, ki bo presegel politiko konflikta »dveh polov«. Janša ji odgovarja, da je stranka SDS edina, ki je opoziciji ponudila partnerstvo in da nikoli niso izključevali. »V 20 letih tvojega članstva v SDS, ki se do dneva ujema s tvojo neprekinjeno poslansko službo, je bilo na desetine tvojih bolj izpostavljenih kolegov iz stranke ovadenih, preganjanih, sojenih, vrženih na cesto brez službe ali na številne druge načine šikaniranih pod krinko čiščenja janšistov. Nekateri smo v teh 20 letih na stotine dni prebili na sodiščih in mesece v zaporu. Dragi so bili naši poslanski mandati. Si sploh predstavljaš, kakšno ceno so zanje plačale naše družine,« jo v odprtem pismu sprašuje predsednik SDS, ki je vzroke za to pripisal tudi medijem. »Tudi danes novinarje pred sodiščem zanima predvsem izstop Eve Irgl iz SDS. Ne politični proces in poskus onemogočanja opozicije z zlorabo sodstva, temveč izstop Eve Irgl. Hvala, draga Eva, prav zares.« Kot je še razbrati iz pisma, glavni očitki letijo na način njenega izstopa. Po Janševih besedah lahko iz stranke kot izvoljeni poslanec izstopiš kot profesionalen politik in brez moraliziranja, a ob tem končaš mandat. »Naravno je, da se poti v politiki ločujejo ali srečujejo. Obstajajo tudi dostojni načini. Izstopiš iz stranke, kjer si prebil 20 let kot profesionalen politik, brez moraliziranja. Če si poslanec, končaš mandat in ne kandidiraš več ali pač drugje. Če se premisliš sredi mandata, ga vrneš in se dostojno posloviš. Izvoljeni smo v proporcionalnem volilnem sistemu, kjer za izvolitev potrebujemo tudi glasove neizvoljenih sokandidatov. Za tvoje poslansko mesto je glasove prispevalo tudi 8 kolegic in kolegov, ki so kandidirali v 2. volilni enoti. Ob izstopu iz stranke se pač mandat prepusti naslednjemu po rezultatu. Dostojno in dostojanstveno. Tako ravnajo osebe s častjo. Še posebej takrat, ko se ob tem izgovarjajo velike besede o spoštovanju in sodelovanju ter govori o začetku nečesa novega, velikega. Draga Eva, ničesar velikega ni mogoče zgraditi na prelomljeni besedi in dejanjih brez časti. Zgolj hišo na pesku, ki jo porušijo prve poplave,« je javno pismo Irglovi sklenil predsednik največje opozicijske stranke.
Nastajajo nove stranke?
Medtem pa se vrstijo ugibanja, kdo bi se še utegnil pridružiti Logarju v novi stranki. Z Logarjem se je sešel tudi poslanec Dejan Kaloh, ki enako kot Irglova in Logar v začetku leta ni podpisal zaveze o zvestobi stranki do konca mandata. Kaloh je minulo soboto sporočil, da zapušča SDS. Se pa do konca leta, kot kaže, obeta več novih političnih strank. Poleg Logarja ustanovitev slednje napovedujeta tako predsednik DS Marko Lotrič kot dolgoletni politik Karl Erjavec. Oba s somišljeniki ta čas zbirata podpise za ustanovitev stranke. Erjavec, ki je prepričan, da jim bo te uspelo zbrati precej hitro, napoveduje ustanovni kongres nove stranke v drugi polovici novembra, Lotrič pa do konca tega leta oziroma v začetku prihodnjega.