-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Janez Šušteršič o načrtih premierja Goloba: To je točno ta mehanizem, ki mu rečemo globoka država ali vzporedni mehanizem

Piše: Gal Kovač (Nova24tv.si)

Slovenija je z izvolitvijo Roberta Goloba zaplavala v čudne vode. Nekateri sicer še vedno vztrajajo, da je to svoboda. Drugim je jasno, da je vse prej kot to. Kaj je po pol leta prinesla nova vlada je v oddaji Kdo vam laže ugotavljal Boris Tomašič, ki je tokrat gostil uglednega ekonomista, profesorja, nekdanjega finančnega ministra, Janeza Šuštaršiča. S slednjim sta se dotaknila visoke javne porabe, izjemno sumljive dokapitalizacije HSE, zgrešene poslovne politike GEN-I, bodočega vohunjenja Finančne uprave in prihodnosti Slovenije. Najprej sta se dotaknila javne porabe in rastočih življenjskih stroškov. 

Nekdanji finančni minister je uvodoma izpostavil, da je letošnji proračun izredno visok, a da ni jasno, če bo tudi uspešen. Vlada je namreč uvedla kompliciran sistem subvencij, ki nas bo po oceni stal milijardo in dvesto milijonov evrov. Skupaj z dokapitalizacijo HSE se bodo stroški dvignili blizu dveh milijard. “Koronski ukrepi za gospodarstvo niso stali kaj dosti več,” je pripomnil in dodal, da v gospodarstvu, kljub izredno visokim sredstvom, ki jih bo vlada namenila za premoščanje krize, z ukrepi niso najbolj zadovoljni.

Gospodarstvo sicer potrebuje pomoč za premoščanje energetske krize, a poleg tega potrebuje tudi stabilno poslovno okolje, torej jasne okvirje za planiranje, zato Šušteršič meni, da bi vlada naredila veliko bolje, če bi cene električne energije fiksirala, jih naredila bolj predvidljive, torej omejila, a se je ta “najprej izgovarjala, da čaka na Evropsko unijo”, ko pa tega ni naredila EU, pa tudi sami niso.

500 milijonov dokapitalizacije – Za takšne zadeve se je nekoč klicala trojka
Nato sta spregovorila o nedavni dokapitalizaciji Holdinga slovenskih elektrarn, ki je znašala 500 milijonov evrov. Vlada je to naredila, tako je spomnil Tomašič, za zaprtimi vrati, kljub temu, da gre za izjemno vsoto davkoplačevalskega denarja: “Kljub temu, da gre za naš denar, ne smemo izvedeti, kaj se dogaja. Zelo skrivnostno. Vsaj po meni znanih podatkih ne gre za posledico energetske krize, ampak da je luknja nastala iz drugih naslovov.” Šušteršič se je nato spomnil časa, ko je bil sam finančni minister in je bilo potrebno zapreti sejo Državnega zbora, zaradi občutljive debate o stanju v bančnem sektorju. Pojasnil je, da je bila seja zaprta za javnost, ker je bila situacija tedaj tako kritična, da bi razprava lahko povzročila javno paniko, želeli pa so govoriti odkrito. “Bojim se, da seja ni bila zaprta zaradi česa takšnega. Da je stanje v tem podjetju, ki je pol slovenskega energetskega sistema, če ne več, tako slaba,” je povedal.

Prav gotovo pa ni vzpodbudna tudi retorika finančnega ministra, ki jo spremlja velika količina “semantike”, kot je na primer ministrovo sprenevedanje, da ne gre za dokapitalizacijo, temveč za vplačilo dodatnega kapitala, pa tudi, da bo HSE “vse” vrnil. “To, da so to skušali zamolčati, da to ni bilo skomunicirano kot nek ukrep, kaže, da je to neka zelo čudna zgodba,” je povedal Šušteršič in dodal, da ko je šlo za dokapitalizacijo bank, zaradi bančne luknje, v višini ene milijarde “se je zaradi tega začelo govoriti o trojki, posojati nam niso hoteli denarja”. Nato je pojasnil, da imamo samo v “nekem” HSE polovico tedanje finančne luknje. “Ta številka je res nora, če jo na ta način primerjaš,” je povedal.

Ob tem pa je Tomašič še dodal, da je šlo 700 milijonov evrov za poroštva GEN-I, ki ga je, tako še šaljivo dodal, Robert Golob ustvaril v “svoji kleti”, o uspešnosti GEN-I pa priča tudi dejstvo, da je to prodajalo elektriko, tudi za čas, ko je v NEK potekal remont, česar monopolni prodajalec elektrike iz jedrske elektrarne, očitno ni vedel.

Napoved za prihodnje leto je slaba
“Odhodki bodo večji, prihodki pa ne bodo več rastli tako hitro hitro. Letos so rastli zelo hitro, ker se je zagnalo gospodarstvo, prihodnje leto pa so napovedi slabe. Zelo nizka rast, tega morda večina ljudi še ne čuti, tudi sproti podatki tega še ne kažejo. Brezposelnost je še vedno na eni najnižjih ravni v Sloveniji, v gospodarstvu pa dobro vedo, kaj jih čaka,” je dejal Šušteršič. Tomašič je ob tem spomnil, da je že v letošnjem letu prišlo do velikega zmanjšanja hitrosti rasti in da se 1,8 odstotna gospodarska rast hitro sprevrže v – 1,8 v teh nepredvidljivih razmerah. Pri tem pa je Šušteršič še pripomnil, da je pri gospodarski rasti zelo pomembna dinamika te rasti.

Država bi vohunila za svojimi državljani
Tomašič je nato spomnil na še eno izjemno nevarno domislico finančnega ministra, ki je predlagal, da bi se davčnim inšpektorjem podelilo pooblastilo za sledenje in prisluškovanje, torej uporabo tajnih metod in sredstev, brez odredbe sodišča. “Mislim, da je član SD Jan Škobrne dejal, da bi že moralo zmanjkati koles, če bi Janša predlagal takšno idejo,” je povedal Tomašič.

Profesor in nekdanji finančni minister Janez Šušteršič.

Šusteršič je nato dodal, da ima FURS že na tej točki izredno visoka pooblastila, dostop do podatkov, do katerih celo Policija nima dostopa, kot so recimo vse transakcije na računih. “V odnosu do FURSA ne obstaja nobena bančna tajnost,” je spomnil in dodal: “Če vas bo policija preiskovala, bo morala iti k sodniku, da bo lahko pogledala na vaš bančni račun. Fursu pa ni treba. Tako ima Furs že sedaj preveč pristojnosti.”

Tomašič nato šaljivo spomni, da ima Nova24TV “poseben status” znotraj države, ker ne samo, da do podatkov o transakcijah družbe ni bilo potrebno zaprositi FURSU, niti policiji, temveč je podatke o transakcijah pridobila kar preiskovalna komisija Mojce Šetinc Pašek. Več o tem lahko preberete tukaj: [Video] Nezaslišano! Golobov poslanec priznal lastno nezakonito ravnanje; Tomašič napovedal pravne postopke proti Mojci Pašek Šetinc
“Menda ta komisija deluje po zakonu o kazenskem postopku, kjer je očitno ona (Mojca Šetinc Pašek op. a.) razume, ,da je v vlogi sodnice, v resnici pa se obnaša kot tožilstvo. Misli, da je v vlogi sodnice in da lahko sama sebi dovoli, da vpogleda v nekatere podatke,” komentira Šušteršič.

Šušteršič: Vesel sem, da se dvigujejo standardi
Nato sta spregovorila tudi o napovedanem odstopu notranje ministrice Tatjane Bobnar, ki je kot razlog odstopa navedla nezmožnost opravljanja svojega dela, saj ji je predsednik vlade svoje zaupanje pogojeval z neupravičenimi kadrovskimi spremembami. Šušteršič je pri tem komentiral, da zadnje dejanje Bobnarjeve ocenjuje pozitivno: “To kar se se sedaj dogaja, ne gre za to, da Golob znižuje standarde, temveč, da jih skuša ministrica in direktor policije skušata zviševati.”

To je točno ta mehanizem, ki mu rečemo globoka ali vzporedna država
Nato je Tomašič spregovoril o tem, da je predsednik vlade začel uvajati specialno policijsko enoto, ki jo vodi oseba, ki je bila pravnomočno obsojena, ni pa v nobenem formalnem odnosu s sekretariatom vlade in ima pooblastila, da pristopi do generalnega direktorja policije in mu razloži, kaj je prav in kaj je narobe. “Predsednik vlade v Državnem zboru zatrdi, da s tem človekom nima nič. To pa je nevarno, ob tem, da se je formirala policijska enota, ki jo povsem izven sistema,” je razložil Tomašič. “To je točno ta mehanizem, ki mu rečemo globoka država, ali vzporedna država ali mehanizem. Se pravi, nekdo, ki ni nič, je v bistvu vse,” je dodal Šušteršič.

Voditelj oddaje Boris Tomašič. Vir: Nova24TV

V nadaljevanju: v koga se je ekspresno spremenil Golob, razmerah v zdravstvu
Sogovornika sta v nadaljevanju oddaje dotaknila še ostalih tem, kot je propadajočega zdravstva, v kakšnega voditelja se je Robert Golob ekspresno spremenil, komu postaja vse bolj podoben, tovarni birokracije, ki je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, tragedije levice in končni točki preloma, ki se ji Slovenija nezadržno približuje: “Nismo več tako daleč in bo… kolaps,” je zaključil Tomašič.

Vabljeni k ogledu celotne oddaje!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine