2.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 18 novembra, 2024

Janez Janša: Vlada naj postrga vse nenujno, preden se bo spravila nad davkoplačevalske žepe!

Piše: Domen Mezeg (Nova24tv.si)

“Ko gre za pričakovanja, da bodo gospodarstvo in posamezniki ravnali solidarnostno, pa je zelo važno, da vlada dokaže, da je prej postrgala vse, kar ni nujno potrebno, in šele potem gre na žepe davkoplačevalcev. To bo test in mislim, da se vlada tega zaveda,” je za največjo komercialno TV dejal Janša. Spomnimo, da vlada razmišlja o uvajanju delovnih sobot, da bi zbrala denar za popoplavno obnovo, saj rajši “redi” NVO “parazite”. Več tukaj

Prvak opozicije Janez Janša in premier Robert Golob sta v studiu največje komercialne TV komentirala aktualno dogajanje okoli popoplavne obnove v Sloveniji. Vsak izmed njiju je povedal, kako si obnovo zamišlja in kaj tistim, ki so bili najbolj prizadeti, prinaša interventni zakon. Oba sta prepričana, da so na prvem mestu ljudje in da trenutno ni časa za politično obračunavanje. Golob je ob tem izrekel nekaj všečnih besed, Janša pa ga je prizemljil rekoč, da je politična enotnost vedno nekaj, kar je odvisno od “tistega, ki ima v rokah škarje in platno”. Zdi se mu normalno, da je v takšnem primeru na prvem mestu človekoljubnost. Ključno je, kako zagotoviti pogoje za čim hitrejšo obnovo. Takšne enotnosti si je želel tudi v času koronakrize, s tem pa dejansko pokazal drugačno držo kot tedanja razdiralna opozicija. Golob pa je bil po poplavah soočen z očitki, da se ni tudi sam (po vzoru Janše) odločil za fizično pomoč, torej prijel za lopato.

Je pa Janša dejal, da to ni naloga predsednika vlade: “Bil sem predsednik vlade v podobnih situacijah in lažje je držati za lopato in neposredno pomagati, kot pa se soočati z na tisoče dilemami, kako sprejemati odločitve, ki ne bodo vplivale samo na nekoga konkretno, ki mu pomagaš, ampak na vse, ki so bili prizadeti.” Prav zato gleda na Golobovo odločitev o nepomoči na terenu prizanesljivo. Golob pa je dejal, da bi kot prvak opozicije pomagal podobno kot Janša. Premier je prav tako izrazil hvaležnost, da se zadeve hitro odvijajo. Obenem si želi, da bi zadeve takšne ostale čim dlje časa. Dejal je še, da nameravajo upoštevati nekatere opozicijske predloge (denimo Sklad za obnovo Slovenije). Janša pa je opozoril, da je ključno odpravljati birokratske ovire za lažjo obnovo. Opozicijski prvak je posebej poudaril, da je treba najprej počrpati vsa mogoča solidarnostna evropska in domača nepovratna sredstva ter cenejša povratna.

Janša in Golob v oddaji komercialne TV o popoplavni obnovi (Foto: posnetek zaslona)

 

Vlada naj postrga vse, kar ni nujno potrebno, preden se bo spravila na žepe davkoplačevalcev! 
“Ko gre za pričakovanja, da bodo gospodarstvo in posamezniki ravnali solidarnostno, pa je zelo važno, da vlada dokaže, da je prej postrgala vse, kar ni nujno potrebno in šele potem šla na žepe davkoplačevalcev. To bo test in mislim, da se vlada tega zaveda,” je opozoril Janša. Sogovorca sta se dotaknila tudi pričakovanj, da se bosta s solidarnostjo izkazal zlasti bančni in sektor. Prvak SDS je dejal, da so obresti za vloge varčevalcev pri bankah najnižje v evroobmočju in znašajo manj kot odstotek. Janša: “Banke torej imajo dobičke, ki so v veliki meri rezultat tega, da nizko vrednotijo denar, ki ga prebivalstvo varčuje na njihovih računih. Neka količina denarja, ki bi z vidika pravičnosti lahko bila uporabljena za protipoplavno obnovo, tukaj je.” Popoplavna obnova bo prav tako prinesla velikanske premike na področju gradnje.
Znano je že, da nekateri ljudje novih hiš ne bodo mogli postaviti tam, kjer so stale prej. Golob pa je zatrdil, da nadomestnih gradenj na poplavno ogroženih območjih ne nameravajo postaviti, če bo o zadevah soodločala tudi vlada. Janša pa meni, da je z resnico včasih smiselno počakati, saj je ta bolj sprejemljiva tedaj, ko se zadeve nekoliko poležejo in posije sonce. Je pa pomembno, da se pri izbiri nadomestnih parcel upošteva tudi dostopnost šolanja otrok, da lahko obiskujejo isto šolo. Nadomestna lokacija mora zato biti čim bliže stari. Sogovorci so se dotaknili tudi iskanja odgovornosti za olajševanje gradnje stavb na popolavnih območjih in zmanjševanja sredstev za protipoplavno ogroženost. Golob je namignil, da tega ne nameravajo razčiščevati. Janša: “Kdo je kdaj sprejel kakšen zakon in kdo je kaj naredil, je vse jasno zapisano in to ne bo pobegnilo.” 

Politika se bo popoplavni obnovi posvečala, če se ji bodo posvečali tudi mediji!
“V teh tednih ni čas, da se brska za nazaj.” Najprej je po njegovem treba premisliti, kdo je pristojen za vodotoke. Janša že od nekdaj poudarja pomen občinske pristojnosti in zagotovitev dodatnih sredstev, saj lokalni župani bolje poznajo teren. “Ta razprava nas še čaka, pa tudi neka razumna odločitev, ki je bila predlagana, pa je žal padla v tistem zakonu,” je opozoril predsednik SDS. Govora je bilo tudi o predlogu zamika reforme o plačah v javnem sektorju v leto 2025. Prav tako ni jasno, kaj bo z zdravstveno reformo, za katero se zdi, da je ustavljena. Janša pa je spomnil, da imajo ministrstva in resorji tudi svoje odgovornosti. Janša: “Ne ukvarjajo se vsi s poplavami, čeprav bistveno več, kot če tega ne bi bilo. Tudi druge probleme je treba reševati. Je pa res, da je v prvih tednih, ko pride do takšnega šoka, vse skoncentrirano na poplave, ker je ljudem treba pomagati.”

Ekipi na terenu se je pridružil nekdanji predsednik Borut Pahor.

“Poleg materialne pomoči je treba ustvariti tudi vzdušje, v katerem ljudje verjamejo, da se bodo stvari rešile. Ker če ljudje ne verjamejo, potem je apatija in se nič ne da.” Kot je še opozoril, je ljudi strah, da bosta vlada in politika nanje, ko ne bo več takšne medijske pozornosti, pozabili. Janša je prepričan, da je ključna pozornost, ki ne bo trajala samo toliko časa, dokler ne bodo druge zadeve aktualnejše. S prstom je pokazal tudi na medije, ki so pri tem soodgovorni. Dejal je, da če bodo v jeseni mediji tedensko spremljali popolavno obnovo na terenu, bo na zadevo osredotočena tudi politika. Sogovorci so se dotaknili tudi zakona, ki bo vsak čas v parlamentu. Prvak opozicije je spomnil, da so podprli že prejšnji zakon, čeprav ni bil najboljši. “Ko gre zares, se ne gleda vsake besede. Tudi če ne bodo vsi naši predlogi upoštevani, ga bomo podprli, ker gre reševanje situacije v pravo smer,” je še dejal.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine