5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Iz tiskane Demokracije: Bo podjetnike ubila lastna vlada?

Piše: Jože Biščak

Klub slovenskih podjetnikov (SBC) se zadnje čase zelo pogosto oglaša z ostrimi kritikami na račun slovenske vlade. »Nekoč nam je uspeh preprečevala bivša država, danes pa nas je strah, da nas bo ubila lastna vlada,« meni Joc Pečečnik. V uredništvu revije Demokracija pa pravimo: »Dobro jutro, podjetniki!«

Se spomnite, bilo je novembra leta 2015? Takratni minister za javno upravo Boris Koprivnikar je izjavil, da je »javni sektor gonilo razvoja vsake države«. Čeprav je vsakemu vsaj malo ekonomsko izobraženemu človeku jasno, da voz blaginje vsake države vlečejo naprej mala in srednja podjetja, se pravi podjetniki in obrtniki, ki nadpovprečno tudi zaposlujejo, skoraj ni bilo junaka iz podjetniških vrst, ki bi protestiral ali povzdignil glas proti takim manipulacijam in neresnicam. Je pa zato javni sektor dobil veter v jadra; ni si več samo domišljal, da so javni uslužbenci tisti, ki jih potrebujejo zasebniki, ampak se je ustvarilo prepričanje, da je javni sektor samozadosten, da lahko živi in preživi brez zasebnega sektorja ter da ustvarja dodano vrednost. »Vendar pa je razmišljanje, da javni sektor ne ustvarja dodane vrednosti, zame nesprejemljivo, saj to, kar dela javni sektor, potrebuje tudi gospodarstvo,« je takrat modroval Koprivnikar.

Koprivnikar ni edini. Mnenje, da javni sektor lahko preživi brez zasebnikov, je v teh krajih doma že od konca druge svetovne vojne. Človek bi pričakoval, da se bo razmišljanje kaj spremenilo z osamosvojitvijo, ko smo se odločili za prostotržni ekonomski sistem, a se ni. Nihče se ni lotil resnih reform. Zato se je do danes ohranila miselnost o nezmožnosti preživetja ljudi brez družbene nadgradnje, kot se lepše reče javnemu sektorju. Ampak razčistimo še enkrat.

Dodana vrednost

Tisti, ki v resnici ustvarja dodano vrednost, je realni sektor. Da bi se javni sektor lahko financiral, mora denar vzeti zasebnemu sektorju. Vsak cent, ki ga javni sektor vzame, mora nekdo v zasebnem sektorju zaslužiti na trgu. To, da vrača javni sektor »nekaj« nazaj zasebnemu sektorju, je tako, kot bi oborožena nepridiprava najprej oropala skupino ljudi, potem pa jim nekaj milostno vrnila nazaj. Kakšno dodano vrednost in kje konkretno jo ustvarja javni sektor, minister Koprivnikar takrat ni povedal.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine