2.9 C
Ljubljana
nedelja, 24 novembra, 2024

(IZ MINUTE V MINUTO) Evropske volitve: Tudi Slovenija se je, tako kot večina Evrope, obrnila v desno. Huda klofuta Svobodi ter SD!

Piše: C. R., STA

Danes, 9. junija, potekajo volitve v Evropski parlament, pa tudi glasovanje na štirih referendumih, ki so posvetovalne narave. Dogajanje spremljamo. 

Rezultate volitev lahko spremljate TUKAJ.

 

01:30 Dosedanji evropski poslanec iz vrst SLS Franc Bogovič je za STA izrazil obžalovanje, ker kaže na izgubo mesta evropskega poslanca, ki se je stranki izmuznil za slabo polovico odstotne točke. Je pa to za SLS odličen rezultat in dobra popotnica za parlamentarne volitve, za kar se je zahvalil vodstvu stranke in nosilcu liste Petru Gregorčiču.

01.00  Desnosredinska Evropska ljudska stranka (EPP) se bo o sodelovanju po evropskih volitvah najprej posvetovala z levosredinskimi socialisti (S&D) in liberalci (Renew), je povedala vodilna kandidatka EPP za predsednico Evropske komisije Ursula von der Leyen. Te tri stranke so sicer glede na delne izide ohranile večino v Evropskem parlamentu.

00.41 Delni neuradni izidi današnjih evropskih volitev po 80 odstotkih preštetih glasovnic kažejo, da je SDS osvojila štiri poslanske mandate, Gibanje Svoboda dva mandata, po enega pa Vesna, NSi in SD.

00.40 SDS je zmagovalka evropskih volitev v Sloveniji, kažejo delni in neuradni izidi. Po preštetih 76 odstotkih glasovnic jim kaže na štiri poslanske mandate. Po besedah predsednika stranke Janeza Janše to kaže, da je vladna koalicija na teh volitvah izrazito poražena. “Tisti, ki izključujejo, so danes dobili svojo lekcijo,” je v izjavi dejal Janša.

Janša se je v prvi izjavi po objavi delnih neuradnih izidov evropskih volitev zahvalil vsem volivkam in volivcem, ki so “v poplavi raznoraznih vprašanj prepoznali, za kaj v bistvu gre”. “Gre za sporočilo slovenskega volilnega telesa aktualni vladni koaliciji, naj naredi podoben premislek kot francoski predsednik Emmanuel Macron”. Ta je danes po zmagi skrajne desnice v Franciji razpustil parlament.

Rezultat evropskih volitev kaže tudi na izrazit poraz koalicije. “Če bodo rezultati vzdržali, bo koalicija dobila samo dva mandata od devetih. Takega poraza tranzicijska levica še nikoli ni doživela. Upam, da bo to sporočilo sprejeto,” je poudaril in koaliciji v času kampanje očital vsiljevanje tem, ki niso pomembne za slovenske državljane in prihodnost EU, drastično kršenje poslovnika DZ in manipulacije z zlorabo represivnih organov.

Janša je izpostavil, da je aktualna koalicija v mandatu izpolnila le malo obljubljenega, razen ideoloških tem je skoraj vse ostalo pri obljubah ali sprejetih izhodiščih za pripravo rešitev. Slovenija zato po njegovih besedah potrebuje razmislek.

Janša je ocenil, da so v SDS sestavili močno listo za evropske volitve. Vsi kandidati so po njegovih besedah podpisali zavezo, da se vrnejo v Slovenijo, če bo SDS v prihodnje sestavljala vlado. “Kar je glede na ta rezultat velika možnost,” je pojasnil in dodal: “Hvala, Slovenija, ker znate ločiti zrno od plev.”

Po Janševem mnenju se Evropa ne obrača v desno, ampak prihaja v Evropi do ravnotežja. Po prvih neuradnih podatkih je večino glasov dobila EPP, ki ji pripada tudi SDS. “Ta stranka bo sestavljala koalicijo malo levo in malo desno od sebe,” je dejal in poudaril, da EU potrebuje razumno zeleno politiko in resen spopad z vprašanjem varnosti.

Rezultate referendumskih izidov bodo v SDS komentirali danes čez dan.

SDS bo sicer vložila pritožbo na Državno volilno komisijo, saj so bila nekatera volišča na predčasnem glasovanju po njihovem nezakonito organizirana, ker niso bila na ozemlju volilnega okraja. Kot je dejal Janša, od Državne volilne komisije sicer ne pričakujejo drastičnega ukrepanja, pričakujejo pa, da bo na naslednjih volitvah zakon o volitvah spoštovan.

23.40 SD prehitela SLS. Kot kaže, v Bruselj poleg dosedanjih evroposlancev Romane Tomc in Milana Zvera odhajata še poslanec v DZ Branko Grims ter Zala Tomašič. Od Svobode pa je bil poleg Irene Joveve izvoljen še Marjan Šarec. Matjažu Nemcu za las uspelo ubraniti mandat, Brglez osmoljenec, SD pa še ena težka poraženka. V Bruselj odhajata tudi Vladimir Prebilič in Matej Tonin, kot kaže trenutni izid.

23.15 Prvi neuradni izidi kažejo, da so bile projekcije, ki jih je objavila SDS, realne. Po polovici preštetih glasov SDS vodi s štirimi poslanskimi mandati, dva ima Svoboda, po enega SLS, NSi in Vesna.

23.00 Odstopil belgijski premier, v Italiji pa zmagali Bratje Italije.

22.10 Na evropskih volitvah na Poljskem je glede na rezultate vzporednih volitev zmagala vladajoča proevropska Državljanska koalicija (KO) premierja Donalda Tuska, ki je dobila 38,2 odstotka glasov. Na drugem mestu je konservativna stranka Zakon in pravičnost (PiS) s 33,9 odstotka glasov.

Na Švedskem so na evropskih volitvah slavili socialdemokrati s 23,1 odstotka glasov, kažejo izidi vzporednih volitev. Na drugo mesto se je uvrstila konservativna Zmerna stranka premierja Ulfa Kristerssona s 17,3 odstotka glasov, sledijo pa ji Zeleni s 15,7 odstotka glasov, kažejo podatki, objavljeni na spletni strani Evropskega parlamenta.

22.00 V SDS in NSi, ki sta članici desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP) pozdravljajo delne neuradne rezultate evropskih volitev, po katerih je EPP prepričljivo slavila. V SDS, kjer menijo, da je evropski zasuk v desno prava pot, pričakujejo dober rezultat tudi doma, zmagovalni desni sredini se želijo pridružiti tudi v NSi.

Aktualna evroposlanka iz vrst EPP in nosilka liste SDS Romana Tomc volilnega izida v Sloveniji ni želela napovedovati, je pa izrazila optimizem in pričakovanje dobrega rezultata. “V Evropi se je pokazalo, da so ljudje rekli skrajni levici dovolj in izvolili desne stranke. Veseli nas, da so naši kolegi v drugih državah dosegli dober rezultat in upam, da bomo takega dosegli tudi v Sloveniji,” je dejala.

“Ne glede na to, kako bomo izvolili v Sloveniji, Evropa se bo obrnila v desno in to je prava pot,” pa je ocenil kandidat za evroposlanca Aleš Hojs.

Zasuk v desno so pozdravili tudi v NSi. Podpredsednik NSi Janez Cigler Kralj je izrazil upanje, da se bo tudi NSi v Sloveniji pridružila zmagi desne sredine, ki jo za Evropo nakazujejo prvi neuradni rezultati.

Na današnjih evropskih volitvah je glede na prvo projekcijo slavila EPP, ki naj bi imela po novem 181 evropskih poslancev, sledijo socialisti (S&D) s 135 in liberalci (Renew) z 82. Za prvimi tremi skupinami naj bi se zvrstili skrajno desni politični skupini ECR in ID z 71 in 62 evropskimi poslanci.

20.50 Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes razpustil parlament in za 30. junij sklical predčasne volitve. Odločitev je sprejel po veliki zmagi skrajne desnice na evropskih volitvah, ki je močno prehitela njegov Preporod. Kot je dejal, ne gre za dober rezultat za stranke, ki branijo Evropo.

20.25 Prvi neuradni izidi kažejo ugodno sliko:

Videoprenos STA: https://video.sta.si/

20.50 Prvi neuradni izidi bodo znani okoli 22. ure, je sporočila DVK. Rezultate lahko spremljate:

https://volitve.dvk-rs.si/ep2024/#/rezultati

20.45 Na današnjih evropskih volitvah v Španiji je glede na izide vzporednih volitev z 32,4 odstotka glasov tesno zmagala desnosredinska Ljudska stranka (PP), s 30,2 odstotka pa ji sledijo vladajoči socialisti (PSOE). Na tretjem mestu je desna stranka Vox z 10,4 odstotka glasov, ki je enako kot PP izboljšala svoj rezultat iz leta 2019.

Po projekcijah bi v Evropskem parlamentu Evropska ljudska stranka (EPP) dobila 181 sedežev, socialisti pa 135. To pomeni, da bi se v primerjavi z volitvami leta 2019 povečala razlika v prid EPP.

20.30 V Bolgariji je danes tako na predčasnih parlamentarnih kot na evropskih volitvah največ glasov dobila konservativna stranka Gerb nekdanjega premiera Bojka Borisova, kaže javnomnenjska raziskava agencije Gallup, objavljena po zaprtju volišč.

20.00 Iz članic EU poročajo o izidih volitev. V Franciji je Macron doživel strahoten poraz, saj je desna Nacionalna fronta osvojila dvakrat več glasov kot njegova stranka. V Nemčiji je prvo mesto pripadlo CDU-CSU, drugo pa Alternativi za Nemčijo. V Avstriji slavijo svobodnjaki, na Hrvaškem pa HDZ.

19.00 Ob 19. uri se je po državi zaprlo nekaj več kot 3000 volišč, na katerih so volivci lahko oddali glas na današnjih evropskih volitvah ter treh posvetovalnih referendumih. Volja volivcev, ki so izbirali devet slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu, bo znana šele po 23. uri, po 21. uri pa je pričakovati prve rezultate referendumov.

STA poroča, da so v nekaterih državah vzporedne volitve zaznale hud poraz levice.

Ob 19. uri se je zaprlo 2981 rednih volišč in 55 volišč omnia, še 31 volišč pa je bilo odprtih na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v 27 državah. Na njih je imelo 1,7 milijona volilnih upravičencev priložnost izbirati nove evropske poslance iz Slovenije ter se na treh posvetovalnih referendumih opredeliti do štirih referendumskih vprašanj.

Po zaprtju volišč bodo volilni odbori začeli šteti glasovnice. Najprej bodo prešteli glasovnice z evropskih volitev, saj so zaradi upoštevanja preferenčnih glasov te najbolj zahtevne. A bodo rezultati znani šele po 23. uri, ko se zapre zadnje volišče v EU.

Po preštetih glasovnicah z evropskih volitev se bodo volilni odbori najprej lotili štetja glasovnic z referenduma o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, nato pa po vrsti še z referenduma o preferenčnem glasu ter referenduma o rabi konoplje za medicinske namene, nazadnje pa glasove z referenduma o uporabi konoplje za omejeno osebno rabo. Prvi delni neuradni izidi referendumov bodo tako znani po 21. uri.

Zvečer bo tudi znano, koliko volivcev je oddalo svoj glas. Znani pa so že podatki o volilni udeležbi do 16. ure, in sicer je po podatkih okrajnih volilnih komisij do takrat glasovalo 432.651 volivcev oziroma 25,61 odstotka vseh volilnih upravičencev. Volilna udeležba je bila tako višja kot na prejšnjih evropskih volitvah, ko je do 16. ure glas oddalo 18,31 odstotka volilnih upravičencev.

Z zaprtjem volišč se je končal volilni molk, ki je trajal od petka od 24. ure. Od takrat do danes do 16. ure je dežurna služba ministrstva za notranje zadeve prejela 52 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka.

Na evropskih volitvah so imeli volivci priložnost odločati, kdo bodo evropski poslanci iz Slovenije v prihodnjem petletnem mandatu. Devet poslancev so izbirali z 11 kandidatnih list: Gibanje Svoboda, SDS, Vesna, DeSUS in Dobra država, SLS, NSi, Levica, Zeleni Slovenije, SD, Resni.ca in Nič od tega. Volivci so glasovali o listah kandidatov, lahko pa so označili tudi enega kandidata, ki so mu dali preferenčni glas. S posamezne liste bodo, če bo oddanih dovolj preferenčnih glasov, izvoljeni tisti kandidati, ki so dobili največje število preferenčnih glasov.

Poleg glasovanja na evropskih volitvah pa so imeli volivci tudi možnost izraziti svoje mnenje na treh posvetovalnih referendumih. Izrekali so se o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, uvedbi preferenčnega glasu na državnozborskih volitvah ter rabi konoplje. Pri slednjem sta bili referendumski vprašanji dve: ali naj Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene ter ali naj Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo.

17.00 Na današnjih volitvah slovenskih poslancev v Evropski parlament je do 16. ure po podatkih okrajnih volilnih komisij glasovalo 432.651 volivcev, vpisanih v volilni imenik, kar predstavlja 25,61 odstotka vseh volilnih upravičencev, je objavila Državna volilna komisija (DVK).

Leta 2019 je na evropskih volitvah do 16. ure glasovalo 18,31 odstotka volilnih upravičencev, leta 2014 pa 16,14 odstotka volilnih upravičencev, so v sporočilu za javnost zapisali v DVK.

Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Kranj, 27,49-odstotna, najnižja pa v volilni enoti Maribor, 22,83-odstotna. Volilni okraj z najvišjo udeležbo je Škofja Loka 2 (33,93 odstotka), volilni okraj z najnižjo udeležbo pa Šmarje pri Jelšah (17,30 odstotka).

Med 7. in 19. uro je po Sloveniji odprtih 2981 rednih volišč in 55 t. i. volišč omnia, še 31 volišč so odprli na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v 27 državah. Volivci med kandidati z 11 list izbirajo devet poslancev v Evropski parlament. Do zaprtja volišč ob 19. uri še vedno velja volilni molk.

Evropske volitve danes poleg Slovenije potekajo še v 20 preostalih članicah unije.

Prvi neuradni izidi referendumskega odločanja bodo znani po 21. uri, na izide volitev poslancev v Evropski parlament pa bo treba počakati do 23. ure, ko se zapre zadnje volišče v EU.

13.00 Na današnjih volitvah slovenskih poslancev v Evropski parlament je do 11. ure po podatkih okrajnih volilnih komisij glasovalo 200.665 volivcev, vpisanih v volilni imenik, kar predstavlja 11,88 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili iz Državne volilne komisije.

Volilna udeležba je tako višja kot na prejšnjih evropskih volitvah. Leta 2019 je do 11. ure glasovalo 8,85 odstotka vseh volilnih upravičencev, leta 2014 8,29 odstotka, leta 2009 9,25 odstotka in leta 2004 8,30 odstotka.

Med 7. in 19. uro je po Sloveniji odprtih 2981 rednih volišč in 55 t. i. volišč omnia, še 31 volišč so odprli na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v 27 državah. Volivci izbirajo devet poslancev v Evropski parlament. Do zaprtja volišč ob 19. uri še vedno velja volilni molk.

Evropske volitve danes poleg v Sloveniji potekajo še v 20 preostalih članicah unije.

Prvi neuradni izidi referendumskega odločanja bodo znani po 21. uri, na izide volitev poslancev v Evropski parlament pa bo treba počakati do 23. ure, ko se zapre zadnje volišče v EU.

12.00 Janša: Premalo razprave o prihodnji Evropi

V tokratni kampanji pred volitvami v Evropski parlament je bilo zaradi “vsiljenih referendumov” manj razprave o tem, kakšno Evropo si želimo, je ob oddaji glasu v izjavi za medije v Šentilju pri Velenju ocenil prvak SDS Janez Janša.

Kot je pojasnil predsednik največje opozicijske stranke v državi, “smo šli letos na evropske volitve, ki niso samo evropske volitve, ampak tudi odločanje o referendumih”. “To je zdaj postala legitimna praksa in se lahko na to navadimo, lahko se pritožujemo ali pa nam to ni všeč. Nam to ni bilo všeč, ampak to je zdaj dejstvo, kar seveda pomeni, da bo posledično najbrž tudi višja volilna udeležba v prihodnje, kar je kolateralna škoda, ki je dobra,” je pristavil.

Je bilo pa posledično v predvolilni kampanji po njegovih besedah manj razprave o tem, kakšno Evropo si želimo v prihodnje. V nekaterih drugih državah članicah EU je bila kampanja bolj resna, sploh v večjih državah so se pogovarjali o tem, kam naj gre Evropa, je opozoril.

O referendumih pa je dejal, da so posvetovalni in ga zato rezultati ne skrbijo toliko.

10.15 Volilna kampanja za evropske volitve se je premalo posvečala pravim evropskim temam, kljub temu pa so ljudje vendarle začutili, da je Evropa tisti prostor, v katerega sodimo, je na volilni dan v Radomljah ocenila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ob tem je izrazila pričakovanje, da bo današnja volilna udeležba višja kot pred petimi leti.

Kot je ob oddaji glasu v kulturnem domu v Radomljah ocenila Pirc Musar, jo bo po zaprtju volišč neizmerno razveselila informacija o višji volilni udeležbi kot pred petimi leti, ko je bila Slovenija “na neslavnem tretjem mestu od spodaj navzgor z 29-odstotno udeležbo”.

V luči napovedi, ki kažejo, da bo volilna udeležba letos 40-odstotna, je izrazila upanje o “še kakšnem odstotku več” od tega.

O sami volilni kampanji, ki se je sklenila v petek, je poudarila, da se je ta po njenem mnenju premalo posvečala pravim evropskim temam, hkrati pa izrazila razumevanje do tega, da je bilo v tem obdobju na dnevnem redu tudi več notranjepolitičnih tem. Kljub temu so po njenih besedah državljani ob teh volitvah “vendarle začutili, da je Evropa tisti prostor, v katerega sodimo”.

“Nenazadnje je 80 odstotkov vse zakonodaje, ki se jo sprejema v Evropskem parlamentu, treba preliti v slovensko zakonodajo ali jo neposredno uporabljati, zato so te volitve tako zelo pomembne. In ne pozabimo, da je Evropski parlament edina neposredno izvoljena institucija v EU,” je spomnila.

Predsednica bo preostanek volilne nedelje sicer preživela na Goričkem. “Grem na evangeličansko mašo in potem 18. junija tudi na katoliško mašo pred dnevom državnosti,” je dodala.

7.00 Odprla so se volišča.

Ob 7. uri so se po državi odprla volišča za današnje evropske volitve, na katerih slovenski volivci izbirajo devet poslancev v Evropskem parlamentu, in za tri posvetovalne referendume. Na njih odločajo o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o preferenčnem glasu na volitvah v DZ, o rabi konoplje v medicinske namene in o osebni rabi konoplje.

Prvi neuradni izidi referendumskega odločanja bodo znani nocoj po 21. uri, na izide volitev poslancev v Evropski parlament pa bo treba počakati do 23. ure, ko se zapre zadnje volišče v EU.

Volišča, ki so ista tako za evropske volitve kot za posvetovalne referendume, bodo odprta do 19. ure. V tem času tudi še velja volilni molk. Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve bo tudi danes sprejemala prijave domnevnih kršitev volilnega molka, in sicer do 19. ure na telefonski številki 080 21 13.

V Sloveniji je odprtih 2981 rednih volišč in 55 t. i. volišč omnia, ki so namenjena volivcem za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča. Še 31 volišč je po navedbah direktorja službe Državne volilne komisije Igorja Zorčiča na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v 27 državah.

Dostop do nekaterih volišč ponekod v Sloveniji bi bil lahko začasno oviran zaradi začasnih zapor cest, ki so napovedane zaradi kolesarske prireditve maraton Franja.

Na voliščih sta po dva volilna imenika, eden za evropske volitve in eden za referendume, pri čemer se morali volivci v slednjega podpisati za vsak referendum posebej. Če želijo glasovati o vsem, se morajo torej skupaj podpisati štirikrat, nato pa prejmejo pet glasovnic – eno za evropske volitve in po eno za vsako referendumsko vprašanje. Te so različne barve: za referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je vijolična, za preferenčni glas modra, za rabo konoplje v medicinske namene rumena, za osebno rabo konoplje pa rdeča. Volivci glasujejo tako, da pri vsakem referendumskem vprašanju obkrožijo besedo za ali proti.

Na evropskih volitvah pa volivec glasuje tako, da obkroži zaporedno številko ene od 11 list, za katero želi glasovati. Ob tem lahko odda tudi preferenčni glas, in sicer tako, da obkroži številko pred imenom in priimkom kandidata, ki mu daje prednost pred ostalimi na listi. Pri tem morajo volivci preferenčni glas dati kandidatu iste liste, za katero glasujejo, sicer glasovnica ni veljavna. V primeru, da volivec obkroži le ime kandidata, pa se šteje tudi glas za listo, ki ji pripada, in je torej glasovnica veljavna.

Po podatkih ministrstva za notranje zadeve je bilo 24. maja v volilni imenik za volitve v Evropski parlament vpisanih 1.689.465 volivcev, od tega 1.582.691 za volišča na območju Slovenije in 106.774 v tujini. V imenikih za posvetovalne referendume pa je bil vpisan 1.692.301 volivec, od tega 1.582.621 na območju Slovenije in 109.680 v tujini. Do razlike v številu volilnih upravičencev prihaja zaradi specifike evropskih volitev, saj so v slovenske volilne imenike vpisani tudi državljani članic EU, ki so podali zahtevo za glasovanje v Sloveniji, niso pa vpisani državljani Slovenije, ki so podali zahtevo za glasovanje v drugi državi.

Podatki o volilni udeležbi bodo znani že danes čez dan. Za udeležbo do 11. in do 16. ure bodo znani le za evropske volitve, po zaprtju volišč pa tudi za vsak posamezni referendum. Predčasnega glasovanja, ki je potekalo od torka do četrtka, se je udeležilo 3,7 odstotka volilnih upravičencev.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine