Piše: Lea Kalc Furlanič
Smokvica, mila vasica v zaledju Kopra s še nekaj starimi kamnitimi hišami, nekaj novimi, tu pa tam cvetje na oknih in izvezene zavese, avtomobil, lajež psa. Slika, kakršno je videti v marsikateri vasi v zaledju Slovenske Istre, ki jo je povojna oblast povsem opustošila in prisilila vaščane, da zapuščajo domove. Med njimi družino Milana Starca …
»Tega nikjer v Zahodni Evropi ni videti, oblasti se namreč povsod trudijo ohranjati ruralno podeželje ter tamkajšnje kmetijstvo in obrt,« z žalostnim glasom in pogledom pripoveduje 76-letni Milan Emil Starc, rojen v veliki, preprosti, a nadvse rodoljubni družini v Smokvici, kamor se bo, je odločen, po desetletjih življenja na Švedskem za stalno vrnil. »Počivaj v miru v slovenski zemlji,« je dal z zlatimi črkami vklesati na pročelje družinskega nagrobnika, kakopak ozaljšanega s slovensko zastavo …
Kljub hudi bolezni na srečanje podpornikov
Spoznala sva se na Visokem v Poljanski dolini na srečanju podpornikov televizije Nova24TV in revije Demokracija. Kljub hudi bolezni in težki hoji pride s sorodniki, s slovensko zastavo v rokah. Ljubezen in spoštovanje do slovenstva, domovine je velika. Zavezanost slovenskemu narodu neizmerna. Nato ga obiščemo v Smokvici, kjer si je postavil skromno hišico za počitnikovanje in kjer je spominov, predvsem trpkih, neskončno … Več ur klepeta je premalo, da bi vanj zajel svoje plodno, aktivno družinsko, politično in poklicno življenje tako doma kot v tujini, kamor je bil leta 1964, star 18 let, primoran pobegniti pred komunizmom. Da, zbežal je, ker v Jugoslaviji ni videl ustreznih razmer za svoje delo in življenje. A kar je najdragocenejše, na Švedskem je bil v letih slovenskega osamosvajanja nadvse politično aktiven; ne samo da je ustanovili štiri slovenska društva, organiziral in vodil je demonstracije za ustavitev osamosvojitvene vojne v Sloveniji, za priznanje Slovenije. Nagovarjal je švedske člane v parlamentu, da se v aktivno vključijo v proces osamosvajanja, priznanja Slovenije, sodeloval z našimi tedanjimi pomladniki, polnil strani tujih in slovenskih medijev … Pokaže več fasciklov s številnimi švedskimi in slovenskimi članki, dokumenti, sklepi, pismi, nagovori, fotografijami … Neverjeten arhiv nadvse zagnanega, iskrenega, srčnega, domoljubnega političnega delovanja. Arhiv za bogato poljudnoznanstveno monografijo. Vztrajen in trmast, kot je, se je bo Milan Starc vsak čas lotil pisati. Njegov arhiv je te dni z organiziranim tovornim prevozom prepeljal iz Smokvice na Švedsko, kamor se je vrnil k družini (ima tri otroke, žena je pokojna) po nekaj mesecih oddiha v Sloveniji.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani Demokraciji!