5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

(INTERVJU) Dr. Milan Zver za Demokracijo o slovenskih judežih, »ki bodo osebno odgovorni, če bo kdaj proti Sloveniji uporabljen pogojevalni mehanizem za črpanje evropskih sredstev in če bo podlaga za to inkriminirana resolucija«

Piše: Metod Berlec

Z evropskim poslancem, politologom in enim najbolj prepoznavnih predstavnikov Slovenske demokratske stranke dr. Milanom Zverom smo se pogovarjali o aktualnem dogajanju tako v Bruslju kot v Ljubljani. Glavni del pogovora pa smo namenili Evropski uniji.

DEMOKRACIJA: Gospod Zver, naj se najprej dotakneva poročila Odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE), ki govori o Sloveniji in je nastalo pod vodstvom nizozemske evropske liberalne poslanke Sophie in ‘t Veld. Ali je običajno, da različni evropski odbori vzamejo pod drobnogled posamezne članice EU?

Z zadnjo resolucijo se tudi Slovenija postavlja na pranger, kot ste večkrat omenili.

Zver: Evropski parlament opravlja različne misije v članicah in tretjih državah. Samo po sebi to ni nenavadno. Toda pomembno je, kdo obvladuje položaj. EPP (Evropska ljudska stranka, op. a.) je sicer najmočnejša skupina, a v parlamentu nima realne moči, da bi odločala o sestavah misij in vsebin poročil, na podlagi katerih kasneje nastajajo parlamentarne resolucije. Levica, ki je bolje organizirana, postavi na dnevni red, kar hoče. Posledično potrdijo, kar hočejo. V svoji nemoči se v naši skupini vse prevečkrat udinjamo t. i. mainstream politiki, ki je ta hip leva.

Tako je bilo tudi s to nesrečno zgodbo o vladavini prava v Sloveniji, ki jo omenjate. Najprej so oblikovali misijo, nato imeli sporno zaslišanje na odboru in na svojevrsten način ekskomunicirali premierja članice EU, kar je unikat, nato so obiskali Slovenijo, potem pa napisali poročilo, ki je okuženo, saj so pri njegovem nastanku sodelovali nepooblaščeni posamezniki iz slovenskih pisarn v evropskem parlamentu. Na tej podlagi je levica pripravila resolucijo o vladavini prava v Sloveniji in kot taka bo žal slej ko prej izglasovana. Mi smo sicer pripravili svojo, a nam je ni uspelo sprocesirati, kot se temu grdo reče.

Resolucija pa tudi predhodno poročilo je praktično izkupiček slovenskih poslancev Grošlja, Brgleza, Fajonove, Jovove z močno podporo Novakove, ki je glede tega na sestanku politične skupine EPP brezkompromisno napadla predsednika slovenske vlade. Omenjeni ljudje bodo osebno odgovorni, če bo kdaj proti Sloveniji uporabljen pogojevalni mehanizem za črpanje evropskih sredstev in če bo podlaga za to inkriminirana resolucija.

DEMOKRACIJA: Vaša poslanska kolegica, evropska poslanka Romana Tomc, članica delegacije EP, ki je obiskala Slovenijo, je že pred objavo poročila na Twitterju zapisala, da poročilo ni verodostojno. »Mnenja poslancev so bila različna. Vsebino poročila bi morali potrditi vsi člani misije. Kot članica dokumenta DRFMG nisem niti videla, kaj šele da bi ga potrdila,« je zapisala. Po njenih besedah se je poročilo pripravljalo za zaprtimi vrati, »očitno z namenom diskreditiranja slovenske vlade«. Kot je ob tem opozorila, je asistent evropske poslanke in predsednice SD Tanje Fajon na tem poročilu oziroma dokumentu pustil svoje sledi … Kako to komentirate?

Zver: Bolje bi bilo, da v tem projektu sploh ne bi sodelovali.

DEMOKRACIJA: Kako pa komentirate vsebino resolucije, ki izraža globoko zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki naj bi spodkopali zaupanje v različne javne institucije in tudi odnose med njimi …

Zver: Vsebina ni na pričakovani strokovni ravni. V prvih različicah so v vsakem odstavku napadali slovensko vlado, češ da je kriva za slabo stanje vladavine prava v Sloveniji. Ko je vlada vprašanji delegiranih evropskih tožilcev in STA rešila, so avtorji zašli v težave, saj sta jim padla glavna stebra, na katerih so gradili celoten konstrukt. V zadnji različici je besedilo nekoliko milejše, a temeljno sporočilo ostaja. Zato nikakor ni sprejemljiva

DEMOKRACIJA: Kako sicer odmevajo slovenske notranje-politične zgodbe v Bruslju? Kot sem zasledil, je tudi vodja Evropske ljudske stranke v evropskem parlamentu Manfred Weber o resoluciji glede Slovenije dejal, da »gre za notranjepolitično zgodbo, izvoženo na evropski parket«.

Zver: Ja, Weber, ki je pogosto v stikih z Janezom Janšo, razume zadeve. Nekateri najini kolegi pač ne. Imam občutek, da sam ne obvladuje dovolj poslanske skupine, saj ima manjšina levo liberalnih Severnjakov nesorazmeren vpliv na sprejemanje odločitev v skupini. Poleg tega naj še omenim, da je prav neverjetno, da se je v odboru LIBE zbrala skupina levičarjev, od teh več Nizozemcev iz različnih strank. Sedaj družno tolčejo po Sloveniji, še prej po Madžarski in Poljski, pa čeprav imajo Nizozemci resne težave. Spomnimo se samo uboja novinarja in streljanja policistov na demonstrante.

 

Celoten intervju preberite v reviji Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine