Piše: Mitja Grmovšek
O lokalni in državni problematiki smo se pogovarjali s predsednikom Slovenske demokratske mladine, podmladkom Slovenske demokratske stranke, Dominikom Štaklom. Na listi SDS kandidira za poslanca Državnega zbora Republike Slovenije.
Dominik Štrakl je končal Srednjo poklicno in tehniško šolo Murska Sobota in diplomiral na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru. Šolanje nadaljuje na magistrskem programu Mednarodne in diplomatske študije na Fakulteti za državne in evropske študije v Kranju. Od leta 2014 je član veržejskega občinskega sveta, med letoma 2014 in 2020 je bil član Sveta javnega zdravstvenega zavoda ZD Ljutomer, od leta 2018 pa je svet zavoda tudi vodil. Zaposlen je kot asistent poslanca evropskega parlamenta Milana Zvera in od januarja 2021 predsednik Slovenske demokratske mladine.
DEMOKRACIJA: Razpeti ste med Ljubljano in Pomurjem. Se radi vračate domov v Prlekijo? Kje se počutite bolj domače?
Štrakl: Najprej najlepša hvala za priložnost za ta pogovor. S krajih in z ljudmi, s katerimi odraščaš, te vedno veže posebna vez. Mene je ta prelepi del Slovenije – Prlekija – oblikoval v človeka, kot sem danes. Prlekija ima bogato kulturno dediščino, urejeno in čisto okolje ter neokrnjeno naravo. Veliko je prostora za rekreacijo, imamo okusno hrano ter dobre in poštene sosede. V takšen okolju je bilo zelo lepo odraščati. Zato se vedno rad vračam domov in se srečujem s svojimi prijatelji, sosedi in znanci. Kamor koli grem, vedno ponosno povem, da prihajam iz Prlekije.
DEMOKRACIJA: Kljub mladosti ste v SDS sktivni že od leta 2010. Zakaj ste se odločili za SDS?
Štrakl: Zato, ker predstavlja politično normalnost. V Slovenski demokratski stranki nas družijo vrednote demokracije, svobode, pravičnosti in enakopravnosti. Zavzemamo se za Slovenijo, ki se zaveda svoje zgodovine in je ponosna na svojo prehojeno pot. Slovenijo vidimo kot državo, ki je tu za državljane in ne obratno. Vidimo jo kot državo, v kateri lahko vsak ne glede na spol, raso, starost in svetovni nazor izkoristi svoje potenciale do popolnosti. Prepričani smo, da je Slovenija domovina – dom, v katerem smo vsi enaki pred zakoni, v katerem spoštujemo različnost, v ospredje postavljamo enakopravnost in enake izhodišče možnosti za vse, merilo za napredovanje pa sta sposobnost in delavnost. To je tudi moja vizija Slovenije v prihodnosti in za takšno Slovenijo si je skupaj s tisoči članic in članov SDS vredno prizadevati.
DEMOKRACIJA: Ste že drugi mandat občinski svetnik v občini Veržej, predsednik Slovenske demokratske mladine, bili ste tudi predsednik Sveta javnega zdravstvenega zavoda ZD Ljutomer. Kam vas pelje politična pot?
Štrakl: V politiko me je pripeljalo moje trdno prepričanje, da lahko kot posameznik veliko naredim za skupnost, v kateri živim, in tako aktivno pripomorem k boljši prihodnosti za vse. Že zelo zgodaj sem oblikoval svoj pogled na določene družbene in politične teme, ob koncu srednje šole pa sem se odločil, da se tudi sam podam v politiko. Tako sem sedaj že dva mandata občinski svetnik. V tem času sem dobil veliko priložnosti in izkušenj. Hmm … kam me pelje politična pot? Mislim, da se s tem vprašanjem do sedaj nisem veliko ukvarjal. Pri svojem delovanju v politiki sem vedno imel pred seboj le en cilj. To je delati za skupnost bodisi kot član športnega in gasilskega društva, kot občinski svetnik ali kot vodja največjega političnega podmladka v državi. Prepričan sem, da me moja politična pot pelje v tej smeri še naprej.
DEMOKRACIJA: Dodobra poznate razmere mladih v politiki. Kakšno je vaše mnenje o udejstvuvanju mladih v politiki?
Štrakl: Menim, da je danes zelo pomembno, da v politiki aktivno sodelujemo vse generacije. Predvsem pa je pomembno, da mladi prevzamemo svoj del odgovornosti in aktivno prispevamo svojo energijo za skupno prihodnost. Ogromno je področij, s katerimi se mladi moramo ukvarjati. Od štipendijske politike, socialnega varstva do najbolj žgočega problema mladih, to je stanovanjskega problema. Mislim, da lahko skupaj z izkušnjami starejših najdemo rešitve na izzive, ki nas čakajo v prihodnosti. Skupaj lahko gradimo boljšo Slovenijo.
DEMOKRACIJA: Omenili ste stanovanjski problem. V Slovenski demokratski mladini ste se s tem že veliko ukvarjali in pred kratkim ste skupaj s poslansko skupino SDS pripravili predlog zakona, ki bo pomagal reševati stanovanjsko problematiko mladih. Lahko poveste kaj več o tem?
Štrakl: Res je. Pred dobrim letom, ko sem prevzel vodenje Slovenske demokratske mladine, sem si zadal, da se bomo v podmladku aktivno ukvarjali s problemom osamosvajanja mladih. Veliko smo se ukvarjali s stanovanjskim problemom, ki je najbolj žgoč problem mladih, kar ugotavlja tudi raziskava Mladina 2020. Nekateri podmladki in politiki so na ta račun po Sloveniji zganjali politični populizem in neke peformanse s kombijem, naredilo pa se ni nič. V SDM pa to, kar si zapišemo v svoje resolucije in program, tudi delamo in uresničujemo. Tako smo skupaj s poslansko skupino SDS pripravili in v zakonodajni postopek vložili zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade, ki bo mladim posameznikom, katerih kreditna sposobnost je praviloma nizka, in mladim družinam z jamstvom države pomagal do stanovanjskega kredita. Namen je, da bomo s tem naredili korak k reševanju stanovanjske problematike. Upam, da bodo zakon poslanke in poslanci podprli.
DEMOKRACIJA: Dobro poznate tudi politiko občine Veržej. Kakšni so izzivi te občine?
Štrakl: Občina Veržej ima še ogromno potenciala za razvoj, čeprav smo od takrat, ko smo postali samostojna občina, naredili že veliko. Sami smo si določali pot razvoja in mislim, da je ta pot šla v pravo smer. Seveda pa ne gre vsega narediti čez noč, zato nas v prihodnosti čaka še veliko dela. Prednost občine Veržej je po mojem mnenju majhnost občinskega sveta, kjer smo občinski svetniki vedno na prvo mesto postavili napredek in razvoj svoje občine. Zato tudi pri nas ni delitev na koalicijo in opozicijo, saj vsak občinski svetnik deluje samostojno ne glede na to, na kateri listi je bil izvoljen.
Izzive naše občine ta čas vidim predvsem na področju turizma in športa. Na tem področju ostaja še veliko neizkoriščenega potenciala. Več pozornosti in časa bo treba nameniti razvoju poslovne cone, za katero mislim, da smo v preteklosti naredili premalo. Menim, da lahko občina v prihodnje več naredi pri pridobivanju zemljišč in nepremičnin vseh tistih, ki si želijo v naši občini ustvariti svoj dom. Z obnovo cestne infrastrukture, graditvijo kolesarskih poti, ureditvijo poplavne varnosti, z energetsko obnovljeno osnovno šolo in novim vrtcem ter razvito športno infrastrukturo bo občina Veržej zelo zaželen kraj za bivanje.
DEMOKRACIJA: Vlada je občinam v vaših koncih namenila več sredstev za delovanje in investicije. Kako ste zadovoljni s pomočjo države?
Štrakl: Vlada je v preteklih dveh letih sprejela več ukrepov, ki so neposredno pomagali pri investicijah in razvoju posameznih občinskih programov. Tako je bila zelo povečana povprečnina, ki je občinam omogočila več denarja za investicije in razvoj. Pri tem bi izpostavil predvsem graditev novega vrtca v občini Veržej, ki si je za ta cilj prizadevala deset let, in zgraditev prizidka vrtca v Mali Nedelji. Temu sledijo projekti, kot so graditev koloparka pri Športno izobraževalnem centru Ljutomer, obnova nekaterih regionalnih in lokalnih cest, načrtovanje sanacije zadrževalnega prostora v akumulaciji Gajševci, nabava mobilnih nastanitvenih enot z ustrezno opremo Domu starejših občanov Ljutomer, povračilo sredstev zaradi povečanega nadzora meje občinama Ljutomer in Razkrižje, obnovitev mokrotnih habitatov ob Muri (Natura Mura), podpora za zgraditev širokopasovnega omrežja v Ljutomeru, obnova stavbe Okrajnega sodišča Ljutomer in še bi lahko našteval. Vlada mora zato tudi v prihodnjih letih nadaljevati z vlaganjem in investicijami v projekte na lokalni ravni.
DEMOKRACIJA: Bližajo se volitve. Kako bo potekala vaša kampanja?
Štrakl: Moja kampanja poteka že od trenutka, ko sem vstopil v Slovensko demokratsko stranko. Sem član različnih društev in vedno med ljudmi. Zato me veliko ljudi pozna kot človeka, ki zna pomagati, poslušati, vztrajati in stati za tistim, kar je prav. Tak sem tudi sedaj, v volilnem času. Ljudem želim povedati, da je v slovenski politiki treba spremeniti politično kulturo in uveljaviti drugačen politični slog, ki bo v ospredje postavljal sodelovanje in iskanje kompromisov. Predvsem pa želim svojim ljudem dokazati, da Slovenija ni samo Ljubljana. Slovenija je tudi Ljutomer, Križevci, Veržej in Razkrižje. Slovenija mora iti naprej po poti decentralizacije in skladnejšega regionalnega razvoja in to moramo skupaj na glas povedati tistim, ki menijo drugače. Zato bom kot poslanec v Ljubljani predstavljal predvsem močan prleški glas, ki se bo bojeval za razvoj svojih krajev in državo enakih izhodiščnih možnosti za vse.
DEMOKRACIJA: Zelo dejavni ste na družbenih omrežjih. Menite, da so družbena omrežja novi pokazatelj sodobnega komuniciranja?
Štrakl: Zagotovo. Prek družbenih omrežij ohranjam vezi s svojimi prijatelji in znanci iz mladosti, s katerimi se zaradi narave dela ne vidimo pogosto. Seveda pa družbena omrežja izkoriščam tudi za obveščanje o svojem delu, delim svoje poglede in stališča o pomembnih družbenih temah ter na tak način spremljam mnenja ljudi, ki dajejo mojemu delu pomembne usmeritve za prihodnost.
DEMOKRACIJA: Zakaj menite, da ste prav vi primeren kandidat za poslanca?
Štrakl: Predstavnik ljudstva mora v prvi vrsti delati za skupnost – služiti ljudem. Poslanec lahko za svoj kraj veliko naredi, če pozna njegovo problematiko . Zato je pomemben odprt dialog z lokalno skupnostjo, gospodarstvom in s civilno družbo v svojem okraju. S sodelovanjem in z iskanjem kompromisov laže odgovorimo na izzive, ki nas čakajo v prihodnosti, poslanec pa je tisti, ki potrka na vrata odločevalcev in poskuša stvari premakniti naprej – je vezni člen med državo in lokalno skupnostjo.
Država obstaja za državljane in ne obratno, v kar trdno verjamem in v politiki v skladu s tem tudi delujem. Prihajam iz regije z ogromno neizkoriščenega potenciala, ki ga je treba v prihodnosti prednostno obdelati, zato se bom aktivno zavzemal na več prednostih področij. Kot poslanec bom svoje aktivnosti usmeril v nadaljnjo decentralizacijo in skladnejši regionalni razvoj države, s čimer bom pripomogel k razvoju krajev na podeželju.