Piše: dr. Metod Berlec
Živimo v času, ko Slovenija pod vladavino »svobodnjakov« tone vse globlje. Vladajoča socialistična koalicija s svojo aroganco, neznanjem in levičarskimi norostmi razgrajuje državne sisteme in podsisteme. Slovensko javno zdravstvo je, odkar je Golobova vlada začela odprto vojno proti zdravnikom, proti t. i. dvoživkam, na robu kolapsa.
Prihaja do čedalje bolj drastičnih ukrepov, ki bodo, kot piše v nosilnem članku naša novinarka Vida Kocjan, na koncu škodovali izključno pacientom, ki v povprečju plačujejo okrog 350 evrov mesečno za zdravstvo, a na koncu ostanejo brez storitev. O tem v javnem pismu piše zdravnik in nekdanji direktor NIJZ dr. Milan Krek, ki opozarja, da se premier še vedno vojskuje z zdravniki, ki neuspešno stavkajo že enajsti mesec. »Ministrici do danes ni uspelo skleniti sporazuma s stavkajočimi zdravniki, posledice stavke so tu, ministrica jih ne vidi, žal pa jih konkretno občutijo bolniki, ki se ne morejo sprenevedati, da je vse lepo in prav.« Številni bolniki morajo, če hočejo hitro priti na vrsto, storitev plačati pri zasebnikih ali iti v tujino. Realnost je, »da del pacientov v Sloveniji še vedno ne more dobiti izbranega zdravnika«. »Sesuva se osnovna podstat osnovnega zdravstva, saj ti ljudje, ki nimajo izbranega zdravnika, vstopijo praviloma v sistem prek urgenc.« Pri tem so postelje v bolnišnicah večinoma zasedene in »ne morejo sprejemati zelo težkih pacientov, ker zanje preprosto ni prostih postelj«. Da je stanje v zdravstvu alarmantno, opozarjajo številni, a ministrica za zdravje se za to ne zmeni. Vztraja s svojimi zakonskimi umotvori, ki jih je spisala s pomočjo »uličarjev« tipa Jenull in Keber. Čeprav si ti navidezno prizadevajo za javno zdravstvo, mu s svojo socialistično miselnostjo dolgoročno samo škodijo. V posmeh vsem zdravnikom in zdravnicam ter zdravstvenemu osebju pa bo levičarska aktivistka, antropologinja Nika Kovač, 20. novembra, na posvetu Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije predavala direktorjem in vodstvenim delavcem v zdravstvu.
Vse bolj alarmantno je stanje tudi v šolstvu. »Apeliramo na pristojne, da je skrajni čas, da jasno in glasno povedo, katere ukrepe in na kakšen način jih bodo zastavili. Naš skupni cilj mora biti, da slovenski šolski sistem od danes dalje ne izgubi nobenega zaposlenega več, hkrati pa vsak naslednji dan pridobi nov motiviran in usposobljen kader, ki bo imel dobre pogoje dela in strokovno podporo,« je na novinarski konferenci v ponedeljek poudarila poslanka SDS Alenka Helbl. SDS je zato vložila zahtevo za sklic nujne seje odbora državnega zbora za izobraževanje, znanost in mladino. Predlagajo vrsto ukrepov, s katerimi bi izboljšali stanje v slovenskem šolstvu. No, povsem socialistično pa je bilo ponedeljkovo sporočilo novega ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja in glavnega tajnika SVIZ Branimirja Štruklja po »uvodnem srečanju«. Kot prvi ukrep reševanja kadrovske problematike sta izpostavila pripravo analize, ki bo pokazala, kako velik je primanjkljaj pedagoškega kadra. Se pravi, da še lep čas ne bodo nič naredili, ampak bodo stanje »analizirali«.
Še bolj zaskrbljivo je stanje v sodstvu. Sodstvo ostaja sredstvo za obračun »z razrednim sovražnikom« in za varovanje »pridobitev revolucije«. To skoraj dnevno, nedvomno pa tedensko na svoji koži občuti prvak SDS Janez Janša, ki mu zdaj sodijo na celjskem okrožnem sodišču v zadevi Trenta, in to na podlagi obtožnice, ki sploh ne bi smela biti vložena, saj sloni na povsem izmišljenih trditvah. Da bo mera polna, se Janša sooča še z eno sramotno sodno odločitvijo. Tokrat v zadevi, ki je povezana z razvpitim montiranim sodnim procesom Patria. Janša je namreč zoper peterico, ki je igrala ključno vlogo v tem sramotnem sodnem procesu, vložil odškodninsko tožbo leta 2018. Od nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar in sodnikov Barbare Klajnšek, Milana Štruklja, Vesne Žalik in Branka Masleše je zahteval pravico − plačilo odškodnine. A sodstvo mu ni ugodilo. Prav nasprotno. Višje sodišče v Mariboru je potrdilo sklep, s katerim je Okrožno sodišče v Kranju Janši naložilo, da mora tožilki in sodnikom v zadevi Patria, od katerih je terjal odškodnino, povrniti stroške pravdnega postopka. Pri tem je višino »priznanih stroškov« še nekoliko povišalo, in sicer na skupno kar 30.260 evrov. Se pravi, da smo priča še eni neverjetni zlorabi sodstva v politične namene. Upravičeno se je Janša na to odzval in zapisal: »Povampirjena sodniška kasta v službi izrojene levice verjame, da je nedotakljiva in da nikoli ne bo odgovarjala za kriva sojenja ter uničevanje posameznikov in družin.« A tudi za tiste, ki zlorabljajo sodstvo za politične namene, se bo prej ali slej našla palica. Če ne drugače, bo to »Božja sodba«. Seveda pa je nujno potreben politični premik v desno. Šele potem bo mogoča resna reforma sodstva.