-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Golobova vlada mora povrniti škodo zavarovalnicam

Piše: Vida Kocjan

Zaradi lanske zamrznitve višine premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja so se predstavniki vladne koalicije z zavarovalnicami pogodili, da jim bodo plačali odškodnino. Iz davkoplačevalskih sredstev seveda.

To je javnosti sporočilo ministrstvo za zdravje, in sicer so Zavarovalnici Triglav ugodili zahtevi za plačilo 11 milijonov evrov, Vzajemni za 14,14 milijona evrov in Zavarovalnici Generali za 8,36 milijona evrov. To je skupno 33,5 milijona evrov.

Na to se je med drugim odzval Ivan Simič, nekdanji generalni direktor Fursa. Spomnil je, da so nas lani predstavniki vlade prepričevali, da so mesečni  znesek za prostovoljno zdravstveno zavarovanje zamrznili na 35,00 evra. Hiteli so razlagati, da ne bodo omogočili bogatenja zavarovalnicam, to je istim zavarovalnicam, ki jim bodo sedaj nakazali 33,5 milijona evrov.

Prostovoljno zavarovanje spremenili v obveznega

»Prav tako so dejali, da bodo ukinili prostovoljno zdravstveno zavarovanje. Res so ga ukinili, toda uvedli so obvezni zdravstveni prispevek v identičnem znesku 35 evrov. Prostovoljno zavarovanje so torej spremenili v obveznega. Praktično se tako ni nič spremenilo. Prav tako so nas prepričevali, da bodo zavarovalnicam odvzeli dobičkonosni posel, istočasno pa so v proračunu rezervirali 240 milijonov evrov za izgubo pri tem dobičkonosnem poslu. Moraš biti res velik umetnik, da dobičkonosen posel spremeniš v 240-milijonsko izgubo in dodaš še smetano v znesku 33,5 milijona evrov,« je zapisal Simič. Spomnil je tudi, da je že lani opozarjal na to nelogičnost.

Nadalje je opozoril, da ko predlaga nižje davke, posluša, da to ni mogoče, ker bo prišlo do izpada proračunskih prihodkov, in da je treba obdavčiti bogate pa prazna stanovanja, onemogočiti kratkotrajno oddajanje stanovanj v najem, povečati obdavčitev podjetij in fizičnih oseb, ukiniti ali priviti normirance, onemogočiti pokrivanje izgube ipd. Sočasno pa je »brez težav iz proračuna odletelo 273,5 milijona evrov«. Slednje pa je vrednost 911 hiš. Izgubile so se v t. i. prostovoljnem zavarovanju.

Simič je zapisal: »Da boste laže razumeli, kaj pomeni 273,5 milijona evrov, bom ta znesek spremenil v stanovanjske hiše za oškodovane v lanskih poplavah. Danes mineva 11 mesecev od poplav, in kolikor mi je znano, do sedaj niso zgradili še nobene stanovanjske hiše … Če ocenimo, da bi graditev ene stanovanjske hiše stala 300.000 evrov (brez zemljišča), ugotovimo, da bi z 273,5 milijona evrov lahko zgradili 911 stanovanjskih hiš.«

Vodja poslanske skupine Slovenske demokratske stranke Jelka Godec pa je spomnila še na obljube Golobove vlade. Ti so obljubljali: »Preprečili bomo dobičke zavarovalnic in podražitve dopolnilnega zavarovanja. Državljanom bomo privarčevali 120 evrov letno!« Zdaj pa beremo, da bodo zavarovalnicam nakazali milijonske odškodnine. Dodala je, da bo šlo iz državnega proračuna 414 milijonov evrov, kar je dodatnih 200 evrov na državljana letno. Slednje je tudi računsko utemeljila, kar objavljamo posebej.

Ko predsednik vlade Golob laže

O preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezni prispevek je v okviru julijskih poslanskih vprašanj predsednika vlade Roberta Goloba spraševal tudi poslanec Janez Cigler Kralj (NSi). Cigler Kralj je poudaril, da bo zaradi »prevare« s preoblikovanjem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zavarovalni-cam treba izplačati 33,5 milijona evrov, zaradi česar so bili oškodovani tudi zavarovanci. Golob je očitke, da je vlada s preoblikovanjem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja oškodovala zavarovance, zavrnil »kot čiste neresnice«. Spomnil je, da so zasebne zavarovalnice maja oziroma junija lani začele napovedovati podražitve za pet, deset ali celo več evrov, kar pa sta vlada in parlament zamejila. »Preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je bil prvi uspešen ukrep te vlade,« je poudaril in spomnil, da so s preoblikovanjem privarčevali zavarovancem 120 milijonov evrov. Več o tem ni pojasnil, dejstvo pa je, da je Golob zavajal. Še več. Opozicijo je napadel, da se z istimi zimzelenimi temami ukvarja že vsaj leto dni, in to v časih, ko so se začeli kazati prvi in neizpodbitni rezultati delovanja te vlade. »Cela Evropa nam zavida gospodarsko rast, višino inflacije in cela Evropa nam zavida stopnjo brezposelnosti,« je govoril. Le o izgubljenih 911 stanovanjskih hišah na poplavljenih območjih ni rekel ne bele ne črne. Pa tudi tisto, kako nam vsi zavidajo vse, ne drži.

Pravne podlage za izplačila milijonov sprejeli že lani

Vlada je že decembra lani določila pravne podlage za možnost izplačila nadomestila zavarovalnicam za povrnitev škode, nastale zaradi omejitve najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. »Zavarovalnice bodo v štirih mesecih po uveljavitvi uredbe lahko vložile zahtevek za izplačilo nadomestila,« je dejal minister za finance Klemen Boštjančič. Šlo je za tri zavarovalnice, ki sklepajo dopolnilna zdravstvena zavarovanja, to so Vzajemna, Triglav in Generali. Vse tri so namreč pred lanskim poletjem sprejele sklepe o dvigu premije za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Cena premije bi se pri Vzajemni dvignila s 1. julijem na 44,78 evra mesečno, pri zavarovalnici Generali že z majem na 44,89 evra, pri Triglavu pa z junijem na 45,52 evra. Vlada pa je reagirala z uredbo, s katero je zamejila ceno pri 35,67 evra. »Te zavarovalnice bodo imele torej možnost, da v štirih mesecih po uveljavitvi uredbe vložijo zahtevek za izplačilo nadomestila v obliki povrnitve razlike med stroški opravljenih zdravstvenih storitev in obračunanimi zavarovalnimi premijami za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Zavarovalnice bodo lahko vložile zahtevek za izplačilo nadomestila za obdobje od dneva napovedi dviga premije do 31. 12. 2023, in sicer na ministrstvo za zdravje,« je pojasnil minister. In dodal: »S temi pravnimi podlagami pa naslavljamo tudi zelo pomembno ohranjanje solventnosti v zavarovalnicah, da bodo te tudi v prihodnje izkazovale ustrezno višino kapitala v skladu z evropskimi predpisi in zakonom o zavarovalništvu.«

Le kaj je bilo za vsem tem?

Prihodki zavarovalnic s sedežem v Sloveniji, ki so obračunale premije za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, so se v prvem četrtletju 2024 zmanjšali za 12 odstotkov glede na isto obdobje 2023. Glavni razlog za takšen upad je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ugotavlja Agencija za zavarovalni nadzor. V prvem četrtletju lani so bruto zavarovalniške premije iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja znašale 175 milijonov evrov. V prvem četrtletju letos so ustavile pri 15 milijoni h evrov.

Zaradi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja so se zmanjšale tudi izplačane odškodnine pri zavarovalnicah. Če je bilo v prvem četrtletju 2023 pri zdravstvenih zavarovanjih še za 172 milijonov evrov bruto obračunanih odškodnin, jih je bilo v istem obdobju leta 2024 le še za 42 milijonov evrov. Zdaj je vse to na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), saj je plačevanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno.

Jelka Godec: Še ena obljuba svobodnjakov, ki se je sesula v prah

Jelka Godec, vodja poslanske skupine SDS: »Se spomnite pompoznih obljub svobodnjakov in koalicije lani ob preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obveznega? Nekako takole so obljubljali: ‘Preprečili bomo dobičke zavarovalnic in podražitve dopolnilnega zavarovanja. Državljanom bomo privarčevali 120 evrov letno!’ Zdaj pa lahko beremo: ‘Zavarovalnicam predvidoma 35 milijonov evrov zaradi lanske regulacije cen dopolnilnega zavarovanja.’ In to še ni vse. Dopolnilno zavarovanje so svobodnjaki na vrat na nos preoblikovali v obvezni davek, ki je ta čas 35 evrov na osebo. Danes to davkoplačevalce stane še dodatnih:

  • 240 milijonov evrov za zdravstveno zavarovalnico (po zakonu za ZZZS),
  • 140 milijonov evrov po zakonu o izvrševanju proračunov RS (ZIPRS),
  • 34 milijonov evrov za zavarovalnice.

Skupaj je to 414 milijonov evrov iz proračuna države. Na državljana je to dodatnih 200 evrov letno. Toliko o prihranjenih 120 evrih letno, o katerih govori koalicija. Da ne bom rekla, saj sem vam že lani povedala, da bo tako. Marca 2025 bo sledilo še letno usklajevanje obveznega dopolnilnega zavarovanja na podlagi rasti povprečne plače v letu 2024, kar pomeni, da bo od marca 2025 na položnici za državljana več kot 35 evrov. V zdravstvenem sistemu se zaradi teh silnih milijonov v javno zdravstvo ni popolnoma nič spremenilo.«

Mag. Ivan Simič: »Država se norčuje iz državljanov«

Mag. Ivan Simič: »Država se norčuje iz državljanov. Mediji pa so tiho. Očitno je bilo laže razumeti in medijsko napihovati, da je neka ministrica prejela brezplačni sendvič s pršutom, kot to, da je oziroma bo proračun ostal brez 273,5 milijona evrov.«

Kaj plačujejo?

Zavarovalnice Triglav, Vzajemna in Generali so vložile zahtevek za izplačilo nadomestila v obliki povrnitve razlike med stroški opravljenih zdravstvenih storitev in obračunanimi zavarovalnimi premijami za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Ministrstvo za zdravje je zahtevke sprejelo in s tem potrdilo izplačilo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine