3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Golobov posvet o Zalah Tomašič, Grimsih in Šarcih

Piše: Peter Jančič (spletnicasopis.eu)

S šefi parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin se bo premier Robert Golob danes posvetoval, kaj storiti po posvetovalnem referendumu o uvedbi preferenčnega glasu. Posvet je prejšnji teden sklical za ponedeljek, a ga je že čez nekaj dni prestavil. Iz vlade so pojasnili, da zaradi proračunske seje. A bolj verjetno se zdi, da je bil pravi razlog nogometna tekma s Portugalsko, ki si jo je Golob osebno ogledal. Tekma se je končala s porazom naše reprezentance po enajstmetrovkah.

Referendume o marihuani, evtanaziji in o prednostnem glasu na volitvah poslancev je, da bi izboljšala udeležbo svojih volivcev na evropskih volitvah, na hitro razpisala vladna koalicija, ki pa je evropske volitve kljub temu odločno izgubila. Prednostni glas pa je tam imel vpliv, mimo vrstnega reda strank so bili zaradi njega za evropske poslance izvoljeni Zala Tomašič (SDS), Branko Grims (SDS) in obrambni minister Marjan Šarec (Svoboda). V vseh drugih primerih bi bil razplet enak tudi brez tega dodatnega glasovanja, kdo iz stranke bo izvoljen. Predvsem izvolitev mlade Zale Tomašič je na levi sprožila veliko jeze, v medijih so se je po volitvah lotili tudi precej nizkotno.

Razlog je verjetno bil, ker je, čeprav je bila na zadnjem mestu liste SDS, s 26.934 glasovi zbrala več volivcev kot Matjaž Nemec iz SD s 25.784, ki je bil nosilec liste in skoraj toliko kot celotna lista Levice Nataše Sukič s 32.436. Nosilka Sukičeva je zbrala le 10.909 glasov.

Iz vladne strani so napovedali, da bosta na posvetu danes tudi minister za javno upravo Franc Props in državna sekretarka Maša Kociper. Prednostni glas so iz leve sredine poskušali uvesti že večkrat, saj ga zahteva določba ustave o odločilnem vplivu volivcev, ki so jo v najvišji pravni akt z leve dodali leta 2000, ko so ustavo spremenili, da bi se izognili večinskemu sistemu volitev, za katerega je bila pred tem večina volivcev na referendumu in katerega uzakonitev je zaradi zavezujočega referenduma zahtevalo tudi ustavno sodišče.

Tokrat je bil referendum le posvetovalni. Ideje o spremembah volilnega sistema so bile tudi že v tem mandatu, vladne stranke pa imajo težave, ker same nimajo dovolj glasov, z desne pa nasprotujejo rešitvam, ki bi pomenile prednost za kandidate iz urbanih središč.

Vir: spletnicasopis.eu

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine