1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Glavni človek Socialnih demokratov za gospodarstvo bankrotiral

Piše: I. K. (Nova24tv.si)

Sandi Češko, sicer ustanovitelj Studio Moderne, ki se trži pod znamko Top Shop in eden od gospodarskih obrazov Socialnih demokratov se je Slovencem najbolj zapisal v spomin, ko je rekel, da so slovenski davki prenizki – kljub temu, da je imel podjetja ustanovljena v Cipru in na Nizozemskem. Kakorkoli, očitno ga tudi “nizki davki” niso rešili pred bankrotom.

Studio Moderna je po poročanju STA na sodišče vložila predlog za stečaj podjetja, o tem pa obvestila tudi zaposlene. Lastnik podjetja Sandi Češko je potožil, da noben vlagatelj ni bil pripravljen pokriti 60-milijonske luknje, ki jo je v času od ruske invazije na Ukrajino pridelalo podjetje.

Matratzen Concord, ki je prevzel maloprodajni del, ponuja večini od dvesto zaposlenih možnost zaposlitve. Predvidoma se bo del dejavnosti še naprej izvajal. Del podjetja je bil že julija prodan kitajskim partnerjem prek finančne družbe. Češko je lani prevzel nizozemsko podjetje Studio Moderna Holdings. Težave so se začele med drugim tudi zaradi geopolitičnih dogodkov, kot je ruski napad na Ukrajino. Studio Moderna se je soočal tudi z dolgom do dobaviteljev, ki pa so ga uspeli nekoliko zmanjšati, a nikoli povsem sanirati.

“Finančni genij” na pomoč socialnemu demokratu

Češko je sicer z upanjem na rešitev blagovnih znak kot so Dormeo, Delimano, Rovus in Top Shop te prodal, kupec pa je bilo švicarsko podjetje Darka Horvata, tranzicijskega tajkuna, ki je v Sloveniji navrtal milijonske dolgove in nato šel v tujino –  predsednica države Nataša Pirc Musar ga je imenovala kar za “finančnega genija”, kar niti ni presenetljivo, če upoštevamo dejstvo, da je pri njemu bila skupaj z možem celo zaposlena. Horvat je za nakup plačal približno štiri milijone evrov.  Ko se je v javnosti razvedelo, da bo Češka reševal prav Horvat, so se razplamtela ugibanja, kaj vse se skriva pod têrminom “reševanje”. Ali je to pomenilo finančno injekcijo, ki bi pomagala družbi prebroditi finančne težave in se nato postaviti na svoje noge, ali pa bi to pomenilo rešitev v obliki finančnega inženiringa, kjer bi se upniki podjetja morali obrisati pod nosom. Glede na poročanje medijev sedaj postaja jasno, da bo rešitev nadvse slovenska. Gre za finančni inženiring, v katerem se bo Češka rešilo tako, da bodo kratko, najverjetneje, potegnili upniki.

Češko naj bi torej pred časom prenesel lastništvo blagovnih znamk poslovne skupine na podjetje v Švici, ki ga obvladuje nihče drug kot Darko Horvat. Ta je pred kratkim ustanovil podjetje Dormeo AG, na katero so se prepisale znamke Dormeo, Delimano, Rovuc in Top Shop. Upniki, ki imajo terjatve do Češkovih podjetij, se bodo tako morali zadovoljiti s tem, kar je na družbah ostalo, same znamke pa so bile umaknjene na varno v Švico k Horvatu, ki naj bi zanje plačal 4 milijone evrov. Češko naj bi prodajo že potrdil, kot tudi dejstvo, da bo v prihodnje znamke najemal od Darka Horvata.

Češko je lastništvo prenesel na Horvatovo podjetje iz družbe Top Shop International, registrirano v Švici. Prek podjetja se izvaja domala ves promet celotne družbe. Češkov poslovni model temelji na nabavi pretežno kitajskih plastičnih in tekstilnih izdelkov po izredno nizkih cenah, ki jo nato preprodaja končnim kupcem. Kot smo pisali že pred časom, celotni poslovni model temelji na “marketinškem” nategu, na katerega so nasedli Slovenci in Slovenke po prehodu iz socialističnega režima v tržnega. Kdo se ne spomni danes že naravnost komičnega Cosmodiska, verjetno skozi obdobje tranzicije ni gledal televizije. Mehanika delovanja oz. notranji ustroj družbe postaja aktualen danes, ko se celotni poslovni model potaplja.

Medijsko poročanje kot znak medkoalicijskih trenj

Posebno zanimivo je, da je zgodbo izvirno razkril Odlazkov portal Necenzurirano, katerega snovalci so politično profilirani kadri, ki spadajo v krog in neposredno v stranko Gibanje Svoboda. Nekdanja novinarka portala Vesna Vuković je tako ob nastopu Golobove vlade iz novinarskih vod presedlala neposredno na mesto izredno vplivne generalne sekretarke Gibanja Svoboda, novinar Tomaž Modic je postal strokovni sodelavec parlamentarne preiskovalne komisije Mojce Šetinc Pašek, katere namen je politični in kazenski pregon opozicijskih medijev, soproga Primoža Cirmana, prav tako novinarja omenjenega portala, Petra Bezjak Cirman pa je postala v. d. direktorice vladnega urada za komuniciranje.

Svobodnjaki proti socialnim demokratom

Podrobno odpiranje Češkove poslovne rane je zaradi tesne spojenosti snovalcev portala in oblasti moč razumeti tudi kot napad svobodnjakov na konkurenčne, a manjše Socialne demokrate. Je pa seveda “napad” kar upravičen, saj so si Socialni demokrati resnično zadali lasten strel v koleno s promocijo finančno izredno labilnega Češka – kakšna je finančna situacija njegovih podjetij se očitno niso spraševali. Stavili so na dejstvo, da vsi Slovenci poznajo prepakirane kitajske izdelke pod psevdo-znamkami Dormeo, Delimano, Top Shop, kdo se ne spomni tudi zimzelene “boogie” ribe in cosmodiska. Gre seveda za kopijo ameriških “As Seen On TV” marketinških akcij trženja kitajske plastike po visokih cenah. Češko je zaradi njih nekaj časa veljal za poslovnega genija, čeprav je bil vedno v branži dvomljivega slovesa.

Socialni demokrati so pred volitvami šli s Češkom na polno

“Vesela in počaščena sem, da je Sandi Češko, uspešen podjetnik in naš dolgoletni član, sprejel vabilo, da se polno angažira in prevzame vodenje strokovnega sveta za gospodarstvo”, je Tanja Fajon dejala ob Češkovem prevzemu vodenja gospodarske politike SD. Po njenih takratnih besedah so imeli Socialni demokrati s Češkom jasno vizijo: “Slovenijo želimo peljati med zmagovalke v svetu.” Nekaj časa se je govorilo, da ga želi SD plasirati celo za (po Kučanu požegnanega) mandatarja – špekulacije o tem so se še okrepile, ko je Češko po volitvah kritiziral na novo izvoljenega Roberta Goloba, češ, da je upravljal s podjetjem, ki je bilo monopolist v branži. Zdaj jih Češkove težave še kako grizejo, saj so v njegov lik in delo ogromno investirali.

Češko za višje davke

Ne le, da so stavili na človeka, ki je pred bankrotom, Češko je namreč poznan tudi po svoji tezi, da v Sloveniji plačujemo nizke davke, čeprav je sam imel večino svojih poslovnih interesov inkorporiranih v davčnih oazah. “Stranka SD zahteva pravično Evropo brez davčnih oaz in utaj,” je v enem od preteklih zapisov zapisala Fajonova, ki je po vsem tem k sodelovanju povabila Češka, da je na njeno pobudo prevzel vodenje gospodarske politike Socialnih demokratov. Ironično, sklenila je sodelovati s človekom, znanim po svojih selitvah podjetij v različne države z davčno ugodnim okoljem, namen tega pa je jasen vsem. In dokler nekateri v tem primeru posumimo na izogibanje plačevanju davkom, je Tanja Fajon temu pravila “etična ekonomija”.

Po besedah Fajonove je Češka k sodelovanju povabila, ker je uspešen podjetnik, ki verjame v etično ekonomijo, kar je ironično glede na Češkove selitve imperija v znane države z nizkimi davki – na Nizozemsko (ki je leta nazaj veljala za davčna ugodno okolje za velike mednarodne koncerne z namenom “zaslužiti več in plačati manj ali nič”) in Ciper.

Češko za SD greh iz preteklosti

Seveda bodo zdaj hoteli stike s Češkom čim prej omejiti, tako kot so levi politiki sistematično brisali rokovanja in srečanja z zloglasnim pokojnim Ivanom Zidarjem. A v času interneta bo to veliko težje kot je bilo nekoč. Socialni demokrati so se z bankrotiranim podjetnikom, ki ga zdaj rešuje tranzicijski tajkun tako rekoč poročili in težko bodo zanikali, da je bil prav on njihov paradni konj v gospodarski sferi, katerega so promovirali skoraj na vsakem strankarskem srečanju in vsaki okrogli mizi kjer so govorili o gospodarskih tematikah. Češko jih bo spremljal kot greh iz preteklosti in kot eden izmed opomnikov, da v stranki slovenskih socialnih demokratov ni niti enega spodobnega gospodarstvenika, ki bi mu lahko ponudili platformo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine