6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Gibanje Svoboda že brusi nože in ubija vladavino prava: s predlogom v DZ želijo razrešiti devet članov Programskega sveta RTVS – kot kaže, že vnaprej vedo, kako bodo odločili ustavni sodniki!

Piše: G. B.

V DZ so vloženi predlogi sklepov za razrešitev in prenehanje mandatov devetih članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenije (RTVS). Mandatno-volilna komisija naj bi predloge predvidoma obravnavala na štirih rednih junijskih sejah, je razvidno s spletne strani DZ. V koalicijskih poslanskih skupinah se bodo na predloge odzvali popoldan.

Vse kaže, da se vladajoča koalicija želi rešiti tistih članov programskega sveta, ki ji politično ne ustrezajo, zato išče pravne bližnjice, kako bi se jih čim prej znebila. Očitno se to ujema z neuradnimi informacijami o tem, da je ustavno sodišče podleglo pritisku oblasti in da je umik zadržanja novega zakona o RTV samo še vprašanje časa.

Predlogi sklepov, razvidni iz delovnega gradiva za seje, predvidevajo razrešitev in prenehanje devetih članov programskega sveta RTVS, in sicer Slavka Kmetiča, Alojzija Bogataja, Leona Oblaka, Ivana Štuheca, Žige Kušarja, Alenke Gotar, Andreja Prebila, Jelke Stergel in Roka Hodeja. Programski svet sicer šteje 29 članov.

Omenjenim članom se očita, da so glasovali za nezakonit sklep o imenovanju generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha januarja 2021 in nato njegovo ponovno imenovanje marca 2022. V predlogu sklepa članom očitajo tudi opustitev dolžnosti za odpravo nezakonitosti pri razrešitvi direktorice Televizije Slovenija (TVS) Natalije Gorščak, saj niso glasovali ali predlagali nobenega ukrepa za odpravo nezakonitosti. Med očitki programskim svetnikom je tudi neukrepanje ob “nezakonitem imenovanju odgovorne urednice informativnega programa”, saj da je bila imenovana brez soglasja programskega sveta in podpore delavcev, poroča STA.

Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani je namreč razsodilo, da je bilo imenovanje Graha Whatmougha za generalnega direktorja RTVS januarja 2021 nezakonito. Marca lani pa je programski svet Graha Whatmougha vnovič imenoval za generalnega direktorja, ki po odločitvi ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvajanja novele zakona o RTVS trenutno zavod vodi kot vršilec dolžnosti.

Po navedbah predlagateljev sklepa je torej programski svet RTVS nezakonito imenoval Graha Whatmougha, slednji pa je nato nezakonito odpoklical takratno direktorico TVS Gorščakovo, kar bi programski svet lahko preprečil, če bi odločil o zavrnitvi soglasja k razrešitvi. S tem se je protipravno poseglo v ustavno in zakonsko avtonomijo RTVS, ki vključuje tudi varstvo pred nezakonitimi posegi v sestavo njenih organov. Slednje je nujno za institucionalno in organizacijsko samostojnost in neodvisnost RTV, brez katere ni mogoče uresničevati ustavne pravice do svobode izražanja, piše v predlogih sklepov, za katere pa iz spletne strani ni jasno, kdo jih je predlagal.

Seveda pa je jasno, da gre za poskus vplivanja na sestavo programskega sveta mimo zakonov in ustave. Namreč, ne obstaja nobena odločba kateregakoli organa, ki bi dokazovala krivdo prej naštetih programskih svetnikov. Gre torej za izključno politično agendo vladajoče koalicije, ki želi prevzeti popoln nadzor nad RTV Slovenija. A ne samo to: očitno ima vladajoča koalicija vzpostavljen tudi nadzor nad ustavnim sodiščem, ker že vnaprej vedo, kakšna bo odločitev. V tem primeru gre za dokončni kolaps pravne države.

Janša: Razrešitev programskih svetnikov RTV zadosten razlog za ustavno obtožbo

Če bo mandatno-volilna komisija potrdila predloge sklepov za razrešitev članov programskega sveta RTVS, je to zadosten razlog za ustavno obtožbo, je na Twitterju zapisal prvak SDS Janez Janša. Takšni predlogi po njegovem sicer niso presenečenje, saj da je “premier Robert Golob javno napovedal, da se bodo RTVS lotili na nelegalen način”.

V delovnem gradivu mandatno-volilne komisije DZ so namreč predlogi za razrešitev devetih članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS), in sicer Slavka Kmetiča, Alojzija Bogataja, Leona Oblaka, Ivana Štuheca, Žige Kušarja, Alenke Gotar, Andreja Prebila, Jelke Stergel in Roka Hodeja.

Iz obrazložitve predlogov izhaja očitek omenjenim svetnikom, da so glasovali za nezakonit sklep o imenovanju generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha januarja 2021 in nato njegovo ponovno imenovanje marca 2022. Nanje leti tudi očitek opustitve dolžnosti za odpravo nezakonitosti pri razrešitvi direktorice Televizije Slovenija (TVS) Natalije Gorščak, saj niso glasovali ali predlagali nobenega ukrepa za odpravo nezakonitosti.

Janša je kritike predlogov sklepa izrekel na Twitterju, v enem od zapisov pa je “mračnim silam” očital celo, da gredo nad RTVS z državnim udarom.

Koalicija je sicer danes Janševi vladi vnovič očitala pohod na institucije, bager takratne koalicije pa da je, kot se je izrazil vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec, najbolj očitno povozil RTVS.

Gregorčič: Članom programskega sveta RTVS ni mogoče znova odvzeti mandata

Predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Peter Gregorčič se je na predlagane sklepe za razrešitev in prenehanje mandatov devetih članov programskega sveta odzval z navedbo, da je članom programskega sveta mandat prenehal že 28. decembra z uveljavitvijo novele zakona o RTV. Glede na to jim ga ni mogoče (znova) odvzeti, meni.

“Za tak sklep torej ni pravne podlage in bo tak sklep mandatno-volilne komisije DZ posledično nezakonit. DZ torej želi eno nezakonitost odpraviti z drugo nezakonitostjo, ki jo bo z zlorabo oblastne pozicije zakrivil sam,” je navedel za STA.

V delovnem gradivu mandatno-volilne komisije DZ, ki ga je pripravila njena predsednica Janja Sluga (Svoboda), so namreč predlogi za razrešitev devetih članov programskega sveta RTVS, in sicer Slavka Kmetiča, Alojzija Bogataja, Leona Oblaka, Ivana Štuheca, Žige Kušarja, Alenke Gotar, Andreja Prebila, Jelke Stergel in Roka Hodeja.

Iz obrazložitve predlogov izhaja očitek omenjenim programskim svetnikom, da so glasovali za nezakonit sklep o imenovanju generalnega direktorja RTVS Graha Whatmougha januarja 2021 in nato njegovo vnovično imenovanje marca 2022. Nanje leti tudi očitek opustitve dolžnosti za odpravo nezakonitosti pri razrešitvi direktorice Televizije Slovenija (TVS) Natalije Gorščak, saj niso glasovali ali predlagali nobenega ukrepa za odpravo nezakonitosti.

Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani je namreč razsodilo, da je bilo imenovanje Graha Whatmougha za generalnega direktorja RTVS januarja 2021 nezakonito. Marca lani pa je programski svet Graha Whatmougha vnovič imenoval za generalnega direktorja, ki po noveli zakona o RTVS in odločitvi ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvajanja dela novele zakona o RTVS trenutno zavod vodi kot vršilec dolžnosti. Člani mandatno-volilne komisije so se z omenjenimi odločitvami sodišč seznanili na svoji zadnji seji prejšnji teden.

Po navedbah iz delovnega gradiva komisije je torej programski svet RTVS nezakonito imenoval Graha Whatmougha, slednji pa je nato nezakonito odpoklical takratno direktorico TVS Natalijo Gorščak, kar bi programski svet lahko preprečil, če bi odločil o zavrnitvi soglasja k razrešitvi. S tem je protipravno posegel v ustavno in zakonsko avtonomijo RTVS, ki vključuje tudi varstvo pred nezakonitimi posegi v sestavo njenih organov. Slednje je nujno za institucionalno in organizacijsko samostojnost in neodvisnost RTV, brez katere ni mogoče uresničevati ustavne pravice do svobode izražanja, piše v predlogih sklepov.

Koalicija vztraja pri razrešitvi

V koaliciji so prepričani, da so odločitve sodišča o nezakonitem imenovanju generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha in nezakoniti razrešitvi direktorice Televizije Slovenija (TVS) Natalije Gorščak zadostna podlaga za razrešitev devetih članov programskega sveta RTV. To je edina smiselna poteza za ohranitev javnega servisa, ocenjujejo.

V delovnem gradivu mandatno-volilne komisije DZ, ki ga je pripravila njena predsednica Janja Sluga (Svoboda), so namreč predlogi za razrešitev devetih članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS), in sicer Slavka Kmetiča, Alojzija Bogataja, Leona Oblaka, Ivana Štuheca, Žige Kušarja, Alenke Gotar, Andreja Prebila, Jelke Stergel in Roka Hodeja.

Iz obrazložitve predlogov izhaja očitek omenjenim svetnikom, da so glasovali za nezakonit sklep o imenovanju generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha januarja 2021 in nato njegovo ponovno imenovanje marca 2022. Nanje leti tudi očitek opustitve dolžnosti za odpravo nezakonitosti pri razrešitvi direktorice TVS Natalije Gorščak, saj niso glasovali ali predlagali nobenega ukrepa za odpravo nezakonitosti.

Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani je namreč razsodilo, da je bilo imenovanje Graha Whatmougha za generalnega direktorja RTVS januarja 2021 nezakonito. Marca lani pa je programski svet Graha Whatmougha vnovič imenoval za generalnega direktorja, ki po odločitvi ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvajanja novele zakona o RTVS trenutno zavod vodi kot vršilec dolžnosti. Člani mandatno-volilne komisije so se z omenjenimi odločitvami sodišč seznanili na svoji zadnji seji prejšnji teden.

“Pravnomočne odločitve sodišča so jasne, šlo je za nezakonito ravnanje,” je danes poudaril vodja poslanske skupine Svobode Borut Sajovic. V koalicijskih Gibanje Svoboda, SD in Levica tako po besedah vodje poslancev Levice Mateja Tašnerja Vatovca ocenjujejo, da je s tem utemeljen razmislek oziroma odločitev, da se programske svetnike, ki so “očitno namerno delovali proti javnemu zavodu”, razreši.

Odločitve sodišča namreč kažejo, da se agonija na javni RTV, ki je bila nekoč najbolj gledan in spoštovan osrednji medij v državi, poglablja, je ob tem še ocenil vodja poslancev SD Jani Prednik.

Mandatno-volilna komisija naj bi predloge predvidoma obravnavala na štirih rednih junijskih sejah, je razvidno s spletne strani DZ. Na vprašanje, zakaj bodo predloge za razrešitev obravnavali na več sejah, je Sajovic odvrnil le, da gre zgolj za način dela, saj da o velikem številu ljudi na eni seji najbrž ni možno razpravljati.

V koaliciji sicer zatrjujejo, da z zaskrbljenostjo spremljajo aktualno stanje na RTVS, ki so ga želeli rešiti že z novelo zakona o RTVS. Ta je novembra lani na referendumskem odločanju dobila tudi večinsko podporo volivcev, a je ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje zakona, so spomnili.

O tem, kakšno bo nadaljnje postopanje koalicije ter na podlagi katerega zakona bodo imenovali nove člane programskega sveta, pa je dejal, da današnji dan ni namenjen temu, da govorijo o tem, kaj bodo storili. “Še enkrat se bom vrnil na referendum in si želim, da se odločitve, ki so vezane na to zgodbo, sprejmejo čim prej. V stanju, v katerem izgubljamo javni servis, je treba nekaj postoriti in javnost od nas to pričakuje,” je poudaril.

“Sporočila referenduma se očitno ne sliši. Sto tisoče naših državljank in državljanov obvezno plačuje nekaj, česar ne zmore več gledati, ker se nam dogaja politično, ideološko prekrščevanje gledalk in gledalcev,” je ob tem dejal Sajovic. Ocenjuje, da “nezakonito in nekompetentno nastavljeno vodstvo RTVS s pomočjo in ob sodelovanju programskih svetnikov za narod dragocen javni zavod pelje v bankrot in propad po grškem scenariju.

Vatovec je ob tem največji opozicijski stranki SDS očital še, da je pred dvema letoma začela pohod na institucije, “bager takratne koalicije” pa da je najbolj očitno povozil RTVS. “S tem so poteptali avtonomijo zaposlenih, neodvisnost samega medija in v zadnjem času predvsem skrhali zaupanje, ki ga je imela javnost do javnega servisa,” je dejal.

SDS: Razreševanje programskih svetnikov RTV Slovenija predstavlja barbarski udar na pravno državo

Poslanka Mojca Šetinc Pašek je na 14. nujni seji Mandatno-volilne komisije dne 10. 5. 2023 izjavila: “Potem bomo verjetno imeli še eno sejo, kjer bomo morali začeti postopke razreševanja teh ljudi, ki sicer opravljajo po zadržanju delov novega zakona o RTV zgolj tekoče posle in jim je s tem Ustavno sodišče podaljšalo v nedogled njihov mandat.”

Kot je na omenjeni seji zagrozila nekdanja novinarka TV Slovenija, se je proces protipravnega barbarskega udara začel danes, ko je odjeknila napoved, da koalicijske stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica predlagajo začetek postopka razrešitve določenih članov programskega sveta RTV Slovenija. Gre za potezo, ki resno načenja temelje pravne države, kar danes še toliko bolj potrjujejo nedavne besede Roberta Goloba:

“Jaz se počutim predvsem zelo zafrustriran, ker sem bil naiven in verjel, da se da RTV depolitizirati na civilen in legalen način. Morali bi najprej politično prevzeti RTV in šele potem začeti depolitizacijo. Hoteli smo, skupaj s civilno družbo, preskočiti to fazo, po kateri bi Svoboda prevzemala RTV.“

Koalicija se je postavila nad pravno državo, saj svetnikov pravno gledano v trenutni situaciji ni mogoče razrešiti. Gre za politično motivirano protipravno akcijo namernega miniranja javne RTV in zavestno nezakonitost pri političnem podrejanju zavoda. Razreševanje programskih svetnikov v času, ko so ustavni sodniki zadržali izvajanje zakona o RTV, je povsem v nasprotju s sklepom Ustavnega sodišča RS in drastičen poseg v avtonomijo javnega servisa. To je popolna zloraba oblasti in eklatanten prikaz avtoritarnosti Svobode. Za njih drži rek, da cilj posvečuje sredstvo. In cilj je popolna podreditev javnega zavoda RTV, uporabili pa bodo vsa sredstva, kot je napovedal premier Golob.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine