-0.8 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(FOTOGALERIJA) Janez Janša: »Slovenske osamosvojitve se ne da ukiniti. Zapisana je tudi s krvjo. Zapisana je v naši identiteti.«

Piše: M. B.

Združenje za vrednote Slovenske osamosvojitve Logatec je v soboto, 13. julija, organiziralo 11. spominski pohod na Cesarski vrh in spominsko sveto mašo, ki jo je daroval msgr. dr. Jože Plut v spomin na med vojno za Slovenijo umrla vojaka Miroslava Moljka in Antona Žaklja. Slavnostni govornik je bil minister za obrambo v času slovenskega osamosvajanja in predsednik SDS Janez Janša.

Pohod se je začel že v zgodnjih jutranjih urah s treh smeri; z Vrhnike, z Rovt in z Gornjega Logatca. Sveta maša, ki jo je vodil  msgr. dr. Jože Plut se je začela ob 10. uri. Dr. Plut je poudaril ljubezen do domovine in veselje ter ponos, da smo pred 33-leti uspeli doseči slovensko osamosvojitev, danes pa moramo poskrbeti za to, da se bo slovenski narod še naprej uspešno razvijal in da bomo imeli veselje do življena.

Zbrane je v imenu organizatorja pozdravil predsednik VSO Logatec Jože Leskovec, ki se je spomnil takratnega prelomnega dogajanja. Sledil je zanimiv domoljubni kulturni program med katerim je nastopil tudi pesnik Igor Pirkovič. Sama spominska slovesnost je bila posvečena umrlima teritorialcema Miroslavu Moljku in Antonu Žaklju, ki sta tragično umrla na Cesarskem vrhu ob koncu vojne za Slovenijo.

Osamosvojitev je veličasten dosežek

Slavnostni govornik Janez Janša je na začetku svojega govora poudaril, da nas je Slovencev, če smo zelo optimistični in seštejemo vse rojake, tudi tiste, ki živijo v zamejstvu in po svetu, nekaj več kot dva milijona. A kljub temu, da nas je tako malo, smo lahko ponosni na to, kar smo dosegli. Veliko narodov je namreč v preteklih tisočletjih, stoletjih prebivalo na tem našem planetu, bili so številčnejši od nas Slovencev, a jih danes praktično ni več. Niti niso na seznamu članic Organizacije združenih narodov. Se pravi, da je nekaj v nas Slovencih, kar je pripomoglo, da smo vztrajali stoletja in preživeli tudi težka obdobja zgodovine, da smo pred 33 leti le dobili tisto, kar so si tako močno želeli, to je samostojno in neodvisno državo Republiko Slovenijo.

»Narod si jo sodbo dejansko pisal sam«

Janez Janša: »Čas osamosvajanja je bil čas, ko si je slovenski narod dejansko pisal sodbo sam. Ta Cankarjev stavek je bil sicer velikokrat zlorabljen v času življenja v bivši državi. /…/ Nikoli ni bilo tega časa, kot je bil čas slovenske pomladi, plebiscita za samostojno Slovenijo, vojne za samostojno Slovenijo, zmage v tej vojni, mednarodnega priznanja, kot se je to zgodilo v tem zgoščenem času pred dobrimi tremi desetletji. Zato je to nek svet čas Slovencev. Je neko vrednotno središče našega naroda, ki je lahko navdih tem in vsem prihodnjim generacijam.« In tega vrednotnega središča nam ne more nihče vzeti.

Janša je ob tem poudaril, da vladajoči lahko ukinejo Muzej slovenske osamosvojitve. »A slovenske osamosvojitve se ne da ukiniti. Zapisana je tudi s krvjo. Zapisana je v naši identiteti. V generaciji, ki je ta čas doživela. V generaciji, ki je ta čas ustvarjala, je del naše identitete, je del naše duše in živi naprej.« Zato, danes hodijo na številne prireditve od obletnici slovenske osamosvojitve tudi tisti, ki jim slovenska osamosvojitev nikoli ni bila »intimna opcija«.

Doktrina JLA »fizično uničenje nasprotnika«

Dotaknil se je tudi aktualnega spominjana dogodkov v Srebrenici. Ta zločin se je po njegovem zgodil zato, ker je imela t. i. JLA v svoji doktrini zapisano, da je potrebno sovražnika fizično uničiti. In to doktrino so imeli v mislih srbski poveljniki pod vodstvom Radka Mladića v Srebrenici leta 1995. Da je potrebno sovražnika fizično uničiti. Podobno, kot imajo to doktrino, da je potrebno sovražnika fizično uničiti, tudi ruski poveljniki, ruska vojska v Ukrajini. Ob tem je opozoril, da je doktrina Severnoatlantskega zavezništva, se pravi NATO pakta povsem drugačna, to je obramba pred vojaškim napadom. Podobna je doktrina Slovenske vojske, to je obramba domovine.

Janez Janša: Zakaj se je zgodil genocid v Srebrenici in zakaj so nekaj podobnega poskušali tudi z nami? Odgovor je izražen v stavku, ki ga je spregovoril bosanski rudar, ki je pomagal pri izkopu žrtev komunističnega nasilja v Hudi Jami. Rekel je: »V Srebrenici so mojega brata ubili politični nasledniki tistih, ki so prej pobijali v Hudi Jami.« In to je res, je poudaril Janša. Sami pa samo še dodajamo, da nam njihovi politični (ideološki) nasledniki,  še danes žal tudi vladajo.

Ob tem je še dodal: »Na slovenski osamosvojitvi ni nobenega madeža, noben poveljnik slovenske teritorialne obrambe se ni znašel v Haagu, na mednarodnem sodišču, ki je obravnavalo vojne zločine na ozemlji bivše Jugoslavije in tukaj ni nikakršnega očitka. /…/ Slovenska osamosvojitev je nekaj, kar je čisto in sveto in nekaj, česar se je vredno spominjati in ohranjati za prihodnje generacije.«

Spomnil je tudi na to, da nekateri govorijo, da je več resnic: »Ni več resnic, kot pravijo nekateri. Tudi berlinski zid se ni podrl na obe strani, kot pravijo ti isti. Obstaja ena sama resnica. Imamo lahko različna mnenja, v demokraciji je to nekaj samo po sebi umevnega. Ampak neka stvar se je zgodila ali pa se ni zgodila. V svetu, žal, obstaja dobro in zlo in zelo pomembno je, da znamo med temi stvarmi ločiti. /…/ Da znamo ločiti med tem, kar je prav in tem, kar ni prav. In slovenska osamosvojitev 100 odstotno spada na stran tega, kar je prav.«

Ob koncu svojega govora se je Janša zahvalil vsem, ki so darovali življenje za samostojno Slovenijo in vsem, ki so se odzvali klicu domovine pred dobrimi tremi desetletji in tako, ali drugače prispevali k temu, da je Republika Slovenija danes samostojna in neodvisna država.

Spominske slovesnosti, ki je bila dobro obiskana, so se udeležili sorodniki umrlih v vojni za Slovenijo, nekateri poslanci (Alenka Jeraj in Zoran Mojškerc iz SDS), predstavniki občine Logatec in Vrhnika, vidni predstavniki Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve pod vodstvom Slavka Kmetiča, predsednik Zbora za Republiko France Cukjati in številni, ki Slovenijo in ljubezen do domovine nosijo v srcu.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine