3.9 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

(FOTO) Predsednik Pahor ob 30. obletnici mednarodnega priznanja: »Danes ima Slovenija vsepovsod po svetu številne prijatelje, zaveznike in partnerje. To je dediščina tridesetih let.«

Piše: C. R.

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes v Predsedniški palači priredil posebno slovesnost ob 30. obletnici mednarodnega priznanja Republike Slovenije s strani držav članic Evropske skupnosti in drugih evropskih držav. Današnja slovesnost je bila 15. (petnajsta) v vrsti slovesnosti, ki jih predsednik republike Borut Pahor prireja v počastitev in ohranitev zgodovinskega spomina na prelomne dogodke iz obdobja nastajanja naše države, Republike Slovenije. S slovesnostmi in izborom slavnostnih govornikov na slovesnostih, ki jih prireja vse od leta 2018 naprej, želi predsednik republike spomniti slovensko javnost na čas, ko smo vsem razlikam navkljub znali oblikovati skupna stališča, ko smo imeli jasne cilje in jih znali uveljaviti skupaj, saj je šlo za vprašanja naše skupne prihodnosti.Slavnostna govornika na slovesnosti sta bila dr. Dimitrij Rupel in dr. Anže Logar, prvi in sedanji minister za zunanje zadeve Republike Slovenije. Udeležencem slovesnosti je spregovoril tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.Prvi zunanji minister dr. Dimitrij Rupel se je v slavnostnem govoru sprehodil skozi zgodovino in orisal prizadevanja novoustanovljene Republike Slovenije za uveljavitev v mednarodni skupnosti. »Vojaki so za vojno, diplomati so za mir,« je dejal in poudaril pomembno vlogo diplomacije tedaj in danes.

Bivsi zunanji minister Dimitrij Rupel. (foto: STA / Daniel Novaković)

Minister za zunanje zadeve dr. Anže Logar se je predsedniku republike zahvalil, da je priredil slovesnost in s tem dal priložnost, da lahko skupaj zaznamujemo tri desetletja Republike Slovenije. »Ne posameznika, ne naroda v polnosti ni brez spomina,« je dejal. Minister je  poudaril, da je za zavest države ključnega pomena, da jo »priznajo drugi, predvsem pa je pomembno, da se priznamo sami«. »Našli smo svoje mesto v svetu,« je dejal minister dr. Logar in izpostavil pomembne obletnice, prelomnice in vidnejše dosežke v slovenski zunanji politiki v zadnjih treh desetletjih, med drugim že drugo uspešno predsedovanje države Svetu Evropske unije. »Kar je Slovenija danes, je tudi delo slovenske diplomacije zadnjih trideset let,« je ocenil minister dr. Logar in izpostavil nekatere načrte in pomembne izzive, s katerimi se bo slovenska zunanja politika soočala v prihodnje.

Zunanji minister Anže Logar. (foto: STA / Daniel Novaković)

Predsednik republike je v slavnostnem nagovoru poudaril, da se je Slovenija osamosvajala po pravi, to je po pravni poti. Posebej je skrbela, da je vse probleme rešila na miren način, s tem pa si je in si še danes v mednarodni skupnosti krepi ugled, kar je neprecenljivega pomena. Spričo tega, tako predsednik Pahor, ima Slovenija danes vsepovsod po svetu številne prijatelje, zaveznike in partnerje: »Nimamo nobenega sovražnika, nobene države in nikogar ni, ki bi v nas videl nasprotnika. To je dediščina tridesetih let, ki naj jo naslednje generacije vzamejo kot nekaj neprecenljivega in naj jo plemenitijo. Če bomo uspeli, se nam ni treba bati ne za varnost ne za blaginjo naših ljudi,« je dejal predsednik Pahor in pojasnil, da je vseh petnajst slovesnosti priredil zato, da bi se ob njih spomnili na vse, kar smo Slovenke in Slovenci dosegli – da to ni bilo samoumevno, vendar smo razlikam navkljub uspeli, saj smo se znali o razlikah pogovoriti in najti skupne točke. »Kakšen navdih je to za našo skupno prihodnost!« je nagovor sklenil predsednik republike.

(foto: STA / Daniel Novaković)

15. januarja 2022 bo minilo 30 let, odkar so države članice tedanje Evropske skupnosti na predlog tedanjega nemškega zunanjega ministra Hansa Dietricha Genscherja uradno priznale Republiko Slovenijo kot neodvisno, suvereno in enakopravno državo v mednarodni skupnosti. Pred tem datumom so Slovenijo že priznale Hrvaška, Litva, Gruzija, Latvija, Estonija, Ukrajina, Islandija in Sveti sedež, članici Evropske skupnosti Nemčija in Švedska pa sta svojo odločitev o priznanju napovedali že 19. decembra 1991.Glasbeni program sta pripravila mezzosopranistka Brina Vukovič in kitarist Domen Gvozdanović, nadarjena dijakinja in dijak Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine