0 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Ekskluzivno: Sedaj tudi uradno znano, da je dr. Robert Golob izbranec tranzicijskih botrov iz ozadja – znano pa je tudi, kako je že pred volitvami porazil sam sebe

Piše: Peter Truden

Se še spomnite legendarne (in debele) knjige »Padle maske«? V njej je dolgoletni Kučanov svetovalec in dolgoletni profesor sociologije religije na FDV (oz. FSPN) dr. Zdenko Roter razkril marsikaj zanimivega. Tudi to, kako delujejo »strici iz ozadja« in tudi njihova imena. Kar je pričakovano, saj je bil dejansko tudi sam ves čas član gremija, ki je iz ozadja usmerjal dogajanja v politiki.  

Roter je v knjigi tako tudi opisal, kako so »strici« izvajali kadrovske načrte za obvladovanje rezultatov volitev kar v gostilnah, seveda v strogi konspiraciji. Tako je bila na primer odločitev, da bo leta 2006 kandidat za ljubljanskega župana tedaj odstopljeni prvi mož Mercatorja Zoran Janković, je bila sprejeta na kosilu v gostilni Brunskoletovih na Hrastu pri Jugorju. Gre za belokranjsko gostilno, ki je po družinski plati povezana z nekdanjo metliško županjo in nekdanjo poslanko SD Renato Brunskole.

Nasploh pa se je Milan Kučan s svojimi sodelavci vedno varno počutil v »partizanski« Beli krajini, kjer se je dolgo časa veliko zadrževal tudi še vedno živeči dr. Roter. Slednji je tako glede Jankovića opisal, da so se dobili skupaj Roter, Kučan, Janković in dr. Niko Toš, še eden od pomembnih članov gremija. Dogovorili so se za listo Zorana Jankoviča, ki kot skupina volivcev predlaga tudi kandidata in po tehtanju o trenutku nastopa odločiti, da to stori takoj, in ne šele avgusta, kot je to predlagal Kučan. Jankoviću je pri formiranju liste veliko pomagal Gregor Golobič»Pri tem so mu ustrezali razsulo v LDS, popolnoma hroma politika predsednice mestne stranke SD dr. Metke Tekavčič in nazadnjaških desnih strank. Pričakovali so izvolitev Jankoviča v prvem krogu (22. oktobra 2006), a ne s tako visoko podporo (62,99 odstotka), niso pa bili prepričani, da bo dobila absolutno večino tudi njegova lista (23 od 45) mestnih svetnikov, kar je bila močna politična in moralna klofuta tako levi kot desni strankarski mestni srenji,« je tedanje dogodke opisal Roter. Podobno je opisal tudi izbiro dr. Danila Türka za predsedniškega kandidata tranzicijske levice, kar se je zgodilo istega leta, a v neki drugi gostilni. Takrat naj bi bila prisotna tudi zakonca Hribar (Tine in Spomenka), ki sta bila najprej predlagana za kandidaturo, a sta odklonila, Tine Hribar pa je po Roterjevem opisu predlagal dr. Türka, ki so ga desne stranke sprva snubile za kandidaturo na županskih volitvah v Ljubljani, a je odklonil. Ko se je tedanji predsednik SD Borut Pahor kljub resnim ambicijam odrekel kandidaturi na predsedniških volitvah (in ta odpoved je prišla dokaj pozno), je bila odločitev, da Türk zastopa tudi barve SD, sprejeta dokaj hitro. Za Türkom je tako stal t. i. levi trojček, predhodnik sedanjega KUL, takrat imenovan KGB (Katarina /Kresal/, Gregor /Golobič/ in Borut /Pahor/).

Kako so načrtovali, da bo Golob posegel tudi na desnico 

Zakaj omenjamo takšen uvod? Predvsem zato, ker smo okoli dvanajstih v naše uredništvo pridobili ekskluziven dokaz, da je tudi umestitev dr. Roberta Goloba v predvolilno politično dogajanje dobro načrtovana poteza stricev iz ozadja in to na zelo podoben način, kot je to opisal dr. Zdenko Roter. Gre za korespodenco, kjer vezni člen med prvaki strank KUL ter »strici« pošilja informacije o tem, kako je Golob sploh postal »maziljenec«, ki naj bi tranzicijsko levico popeljal znova na oblast. Omenjeni človek – njegovo ime hranimo v uredništvu – je prvakom KUL-ovih strank poslal sporočilo, v katerem je izrazil svoje opazke v dokaj slabih odnosih med omenjeni strankami ter Golobom, pri tem je predal informacije iz prve roke. Očitno gre za nekoga, ki je dobro obveščen in povezan tudi s Kučanovim krogom.

»Vse od začetka lanskega leta, ko je postajalo precej jasno, da vam v opoziciji ne bo uspelo zrušiti Janševe vlade, je Milan /Kučan, op. ur./ s svojo skupino pripravljal načrt, s katerim bi vam pomagal zmagati redne volitve. Milan, Spomenka /Hribar/, Zoran, Milenko, Drago, Božo, Ivan, Niko /Toš/, Stane, Rado, Tine /Hribar/ in ostali so se sestali velikokrat. V različnih zasedbah. O nekaterih srečanjih ste bili verjetno obveščeni, nekateri ste se posamičnih razgovorov mogoče tudi osebno udeležili. Debate so tekle predvsem o eni središčni točki. Iskal se je akter, ki lahko poseže v sredino in levici doda potrebne odstotke za zmago. Slavko in Niko sta sestavila profil akterja, ki se ga išče:

Profil akterja:– Preverjena osebnost;– Zagovornik NOB, vendar v javnosti ne preveč izstopajoč po tej značilnosti;– Uspešen upravljalec, menedžer, ki lahko parira domnevni učinkovitosti in rezultatom Janševe vlade;– Prepoznaven, vendar dovolj v ozadju, da lahko deluje kot vsaj deloma nov obraz;– Spreten retorik, ki zna ostati na meji splošnih formulacij in obljub, ki za volilce nasploh zvenijo privlačno; 

-Dovolj povezan z zelenim sentimentom, čistim okoljem in čisto energijo, da lahko izkoristi potencial podnebnih sprememb-Modernega zunanjega videza, da lahko pritegne mlajše volilce.-Lik, ki ga je mogoče poistovetiti s predstavami oziroma pojmi: zeleno, prihodnost, svoboda, spoštljivost, učinkovitost, energičnost.

»Niko je ob tem zapisal, da je treba združiti izkušnje Jankovića, Viranta, Cerarja in Šarca in upoštevati vse koristne nauke in njihov prispevek, hkrati pa ne ponavljatinapak, ki so se zgodile pri teh posamičnih kandidatih. Ter da so ljudje naveličani omejitev, zato kandidat ne sme biti obremenjen s kakimi jasnimi stališči o epidemiji. Ne sme biti anticepilec, pa tudi podpornik ukrepov ne. Zavrtelo se je veliko imen. Golob je bil na koncu preliminarno izbran v ožji krog že zgodaj lansko spomlad. Takoj, ko je bilo jasno, da je projekt Vesel zaradi milijonskega honorarja Fife propadel, Čeferin pa je zavrnil ponujeno vlogo. Je pa Čeferin kasneje Milanu obljubil, da bo odločno podprl Goloba, potem ko je tudi njegova prva izbira v osebi Vesela odpadla. Odločitev je bila držana v razmeroma ozkem krogu. Milan je dejal, da bomo načrt izvedli v dveh sklopih. Najprej umeščanje kandidata, nato pa njegovo lansiranje In stekla je akcija “umeščanja”. V njej so sodelovali različni dejavniki, ki so ali v celoti, ali samo deloma poznali ves načrt. Vključeni pa so bili tudi tako imenovani koristni idioti,« je zapisano v omenjeni korespodenci.

»Robert Golob se je začel previdno pojavljati in reklamirati kot vrhunski energetik, zagovornik zelene energije, borec proti podnebnim spremembam in nepolitičenekolog, ki pa ima noge trdno na tleh in zato ne ogroža gospodarskega razvoja,« v nadaljevanju piše omenjeni »vezni člen«. »Božo (Kovač?) je uredil stik med Golobom in Krkovičem. Kemija je doživela pospeške preko finančnih vložkov ter prijetnih službenih poti in večerij v še bolj prijetnih družbah. Krkovič mu je na Dolenjskem pomagal organizirati prireditev vseh prireditev za lanski dan državnosti pod naslovom Zelena prihodnost. Nastopali so vsi od Pahorja do Peterleta in Tonina, skupaj z orkestrom in godbo slovenske vojske. Dvigovali so zastave ter podpisali Deklaracijo za zeleno prihodnost, ki naj bi postala temeljno besedilo programa nove stranke. Ne levo in ne desno, ampak zeleno, usmerjeno v prihodnost. Dolgo časa se je govorilo, da bo na prireditvi prisoten tudi Janša ter nekateri predsedniki opozicijskih strank, najmanj Bratuškova. Na koncu ni bilo nobenega od teh, a prireditev za Zeleno prihodnost, finančno močno podprta od gena, je zelo uspela. Kandidat se je utiril v željene kolesnice in do pozne jeseni je vse teklo po načrtu,« še piše.

In nadaljuje: »Milan je previdno umeščal ime pri posameznikih v vaših strankah, še posebej v SD. Vedel je, da se bodo nekateri tovariši v SD počutili najbolj ogroženi, zato je poudarjal bistvo načrta: lansiranje Goloba v sredino. Umeščanje je potekalo tudi na desnici. Milan ima veliko kanalov do ljudi v SMC in Počivalška, angažirali pa so se tudi težkokategorniki dostopa do NSI in SDS. Hkrati sta Milenko (Šetinc?) in Drago z ekipami pripravljala vse potrebno na RTV in POPU za trenutek velikega poka, ko se bo lansiral nov projekt. Tekla so interna merjenja javnega mnenja, ki so Golobu po prireditvi na dolenjskem ter posredni podpori v nekaterih medijih, ob sicer zmerni prepoznavnosti, kazala dober potencial. Šok je sledil na dan, ko bi Golobu morali potrditi nov mandat na GENu, vendar se to ni zgodilo. Krkovič in Peterle sta Golobu dolgo časa zagotavljala, da bosta pri svojih vse uredila, vendar to ni bilo res.« 

Prvotni načrt je propadel – sledi plan B? 

Kot je še zapisano, je tisti dan odličen načrt zgrmel v vodo in bi morali takrat iskati novo ime, saj se ni dalo rešiti ničesar več. »Vse kaže, da je bil šok tako velik, da je sistem za nekaj dni razpadel. Del zmede sem od blizu videl na lastne oči in česa takega še nisem doživel. Potem je padla odločitev, da se s projektom ne glede na vse nadaljuje. Kljub temu da je takoj pretila velika nevarnost, da z umeščanjem v »zeleno sredino« ne bo nič. Že po prvih dveh javnih nastopih Goloba je nevarnost postala živa. Golob je na enem nastopu dejal, da bo malo vozil po levi in malo po desni, hkrati pa je desnico razglasil za fašistično. Ljudje imajo svojo predstavo, kdo je levica in desnica v Sloveniji. Za velikansko večino so levica stranke koalicije KUL, desnica pa SDS in NSI. Tega se ne da spremeniti čez noč. Najbrž niti v 10 letih to ni mogoče. Zaradi teh nespretnih izjav, milo rečeno, je iz neposredne podpore takoj odpadel glavni adut umeščanja proti desni, nekdanji predsednik krščanarjev Lojze Peterle. Kljub obljubi ga ni bilo na okroglo mizo kandidata v Maribor. Kasneje sta se sestala in dogovorjeno je bilo, da preko nastopa na POP TV Peterle vendarle Goloba vzame v bran in zaščiti pred najbolj pogostimi očitki z desne, ki zadevajo plačo. Sponzorstva gena, realizirana in obljubljena, za projekte ožjih družinskih članov Peterleta, so vsaj delno učinkovala. Vendar je bilo za ohranitev osnovne verzije načrta prepozno. Golob se je iz kandidata, ki bi pobiral volilce po sredini in dodal strankam koalicije KUL potrebne odstotke do udobne večine, prelevil v vašega neposrednega konkurenta. 

KUL se skuša sedaj promovirati samostojno, vendar se bo težko izognila ukazom Milana Kučana o povezovanju z Golobom. (foto: STA)

Tudi sam Golob je v zmedi in osebnem precepu takoj po tisti prvi konferenci za novinarje naredil vrsto napak. Namesto da bi takoj priznal svoje dohodke, ki bodo do volitev tako ali tako prešteti do zadnjega beliča, je preračunaval kot Gregor Virant ali Tomaž Vesel. Saga o plači se bo tako vlekla do bridkega konca. Na srečo je to začutil Sandi Češko in v svojem odličnem nastopu na POP povlekel odločno distanco do tega. Ter rešil vsaj obraz SD v tej točki. Etiketiranje s fašisti Golobu neposredno skače v komunikacijo o spoštljivem govoru, kar je sicer močna tema, vendar kandidat sedaj nima z njo kaj početi. Namesto vsaj enega vidnega ekologa brez madeža kot podpredsednika ali podpredsednico stranke si je izbral dve ne preveč posrečeni imeni, ki z »zeleno prihodnostjo« nimata nič, močno pa krepita konkurenčni potencial napram vašim strankam oziroma koaliciji KUL. Mimogrede, bivša sodnica Urška, nekoč moja kolegica, je bila znana kot »oseba mnogih talentov«. Žal pravnega znanja ni bilo med njimi. Druga, zdravnica, pa je med študenti medicine že desetletje in več najbolj osovražena predavateljica. Malo bi se pa že lahko pozanimal naokoli, preden si postavi najožjo ekipo.

Robert Golob je sedaj odprt kot konzerva in izpostavljen napadom Janševe falange. Seveda nabijajo v najbolj ranljive točke: plača in nagrade (Arhar, Virant,Vesel…), njihova višina in zakonitost in njegova politična zgodovina (LDS, Zares, PS, SAB). Ko bodo v naslednjih tednih prišli do zanimivih transakcij preko hčerinskih družb v tujini ter bodo ven skakala različna medijska in osebna sponzorstva, bo sploh veselo. Za nekaj dni ali celo tednov se to da vse ustavljati, ignorirati in preko RTV ter POP prelepiti s pozitivnimi prispevki o njem. Za več mesecev, vse do volitev, pa je to nemogoče. Ne podcenjujte medijske moči Janševih, ki je v porastu. Rabijo nekoliko več časa, vendar to ni več leto 2014, ko se je brez večjih težav lahko organizirala in skomunicirala Patrija. Vsega tega cirkusa in težav ne bi bilo, če bi Golob ostal na čelu firme in kandidiral kot direktor Gena. Janševi bi ga težko napadali kot nesposobnega, koruptivnega  v smislu požegnanja plač, nagrad in transakcij”. Tudi njim, bi kaj kapnilo, kar bi še dodatno zaprlo usta. O Golobu se nikjer v negativnem smislu sploh ne bi pisalo in govorilo. Namesto tega bi se desničarji slinili okrog njega in ga skušali pritegniti v svoj krog. On pa bi jim lahko vse do razglasitve volilnih rezultatov dajal upanje, ki ga nikoli ne bi izpolnil.Res, odličen načrt, ki je šel rakom žvižgat. 

Alenka in Tanja se bosta mogoče spomnili, da je z Golobom imela težave že nekdanja LDS, tam nekje blizu leta 2002, in ga je morala zaradi očitkov o korupcijizamenjati kot državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu. Ce so v LDS ljudje kot Jožef Školč in Janez Kopač nekomu od svojih oponašali korupcijo, potem je res moralo biti precej očitno. Tudi to lahko pride še vse na dan. Poiščite zapise Aleksandra Lucuja v Nedelu ali Nedeljcu, je precej pisal o tem. Pa kasneje o njegovih bosanskih poslih. Zato bodite previdni. Ne pustite, da vam ga vsilijo kot nad igralca. Ker to ni. Nikoli ni bil timski plajer. V sedanji vlogi jemlje in škodi samovam. Ne vabite ga v KUL. Robert Golob bi bil koristen, če bi lahko odigral po prvotnem načrtu, a žal to ni več mogoče. Ne vem, kaj je Milanu, da tega ne sprevidi. Pojdite prosim skupaj do njega in ga prepričajte, da ne sili več naprej z njim. Tanja je menda po sestanku že govorila z njim in malo se že mehča. Stavite na nekoga drugega, mogoče na Zgojznikovo ali celo Pivčevo, obe se da pridobiti, privezati, podpreti in pridati potrebne sredinske glasove za zmago. Upoštevajte tudi možnost, da vse, kar se dogovarjate z Golobom, desničarji izvedo še isti dan. Govorim o Krkoviču. Tu bi bil previden. Eden od razlogov, da je sijajni načrt propadel, ko Golobu kljub obljubam niso podaljšali mandata, bi lahko bila tudi dvojna igra omenjene osebe. Ta ima podobno izkušnjo že iz časa afere Depala vas, ko sta obe strani verjeli, da dela samo za njih.« 

Kaj dejansko sporoča korespondenca? 

Iz omenjenega teksta ni povsem razvidno, kakšen je njegov namen, če je bil že preposlan naprej. Je bil njegov namen predvsem protiobveščevalen? Razvidno je predvsem, da je želel pisec morda kompromitirati Lojzeta Peterleta in Antona Krkoviča z namenom, da bi ustvaril razdor v pomladnem taboru. Znano je sicer, da je lani Krkovič za nekaj časa stopil v ospredje, ko se je na nek način postavil na Golobovo stran, ko je šlo za vprašanje, ali bo Golob dobil nov mandat v GEN-I. Vendar to zdaj ni več pomembno. Prav tako tudi ni več pomembno, kaj si o vsem tem misli Lojze Peterle, ki je sedaj predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve. Tako SDS kot NSi in Povežimo Slovenijo (katere del je tudi naslednica SMC, stranka Konkretno) so namreč glede nadaljnjega sodelovanja po volitvah odprti, medtem ko s strani KUL kot tudi Goloba prihajajo signali izključevanja. In kar je najpomembnejše: sedanjim koalicijskim strankam se pravzaprav niti ni potrebno kaj dosti ukvarjati z Golobom, ki se je doslej že sam dokaj kompromitiral, tako s plačo kot tudi z retoriko in kadrovsko izbiro glede vrha svoje stranke.

Zato lahko rečemo, da je ocena omenjenega »veznega člena« dokaj realna in da je napihovanje Goloba s strani agencije Mediana dejansko le klic na pomoč, ki pa je prišel prepozno. Očitno sedaj razmišljajo o morebitni pridružitvi LMŠ in SAB Golobovi stranki, da bi lahko preprečili katastrofo KUL, saj sta obe stranki, ki nosita ime po svojih voditeljih, obsojeni na propad – po drugi strani pa se tako Šarcu kot Bratuškovi zelo upira sodelovanje z Golobom, slovenska javnost pa lahko brez večje težave preračuna, da bi v primeru, če naveza KUL-Golob prevzame oblast, v roku leta dni sledi nov val metanja pušk v koruzo. Navsezadnje ima tudi Levica velike težave, ko mora braniti svojo »socialno ozaveščenost«, po drugi strani pa ubogljivo slediti Kučanovim ukazom ter ugrizniti v lasten rep, ko gre za odnos do Golobove nesramno visoke plače. A ker gre pri interesih tranzicijske levice sedaj za biti in ne-biti, mainstream mediji skušajo čim bolj ignorirati ali celo diskreditirati sredinsko povezavo Povežimo Slovenijo, saj v njej vidijo nevarnost, da bi tudi po letošnjih parlamentarnih volitvah še naprej vladala desna sredina.

Vse kaže, da se zadnja velika bitka Kučanove generacije končuje v škodo tranzicijske nomenklature. Tudi napihnjene javnomnenjske raziskave Mediane ne bodo pomagale…(foto: arhiv Demokracije)

Se torej Kučanova zadnja generacijska bitka izteka zadnjemu šefu CK v škodo? Vse tako kaže. Dva meseca in pol pred volitvami je praktično že prepozno, da bi karkoli spreminjali, pač pa lahko botri samo ublažijo posledice zgrešenih potez. Lahko se samo strinjamo z ugotovitvijo Bojana Požarja, da je Golob dejansko že »gotof«, če uporabimo desetletje staro vstajniško izrazoslovje iz Maribora. Ergo: šahovsko partíjo, v kateri je nasprotnik naredil nekaj neumnih potez, je potrebno premišljeno pripeljati do konca.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine