3.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Edvard Kadič: V Sloveniji imamo močno razvito strukturo profesionalnih sesalcev državnega denarja

Piše: Nova24tv.si

Golobova vlada je namenila 10 milijonov evrov za preučevanje enakosti spolov. “Ena ordinacija splošnega zdravnika na leto stane približno 200 tisoč evrov. 10 milijonov nevladnim organizacijam za enakost spolov pomeni 50 ordinacij zdravnikov po Sloveniji na leto in pomeni 50 hiš za poplavljence. Vidi se, da imamo opravka z neko strukturo profesionalnih sesalcev državnega denarja,” je bil v oddaji Ura moči kritičen politični analitik Edvard Kadič. 

“Kot razumem trenutni politični prostor, nam trenutno vlada neka struktura ljudi, ki je posledica neke vzgoje, pa nekih osebnostnih lastnosti nekega postsocialističnega obdobja, hkrati pa velika večina ljudi, pa žal včasih tudi analitikov, ne upošteva nekaj ključnega, in sicer da Sloveniji vladajo neki tokovi, ki se samo deloma manifestirajo skozi politiko,” je v oddaji izpostavil Edvard Kadič in opomnil, da obstajajo interesne združbe, imamo mafijske tokove, ki skrbijo za prost pretok droge, vladajo pa tudi različni gejevski  in lezbični lobiji.

Po besedah Kadiča imamo čudo nekih tokov v ozadju, ki se prepletejo znotraj interesnih križišč, ki kulminirajo v neki politiki. “Ko pride obdobje neke neskončne negativne selekcije v vrhu slovenske politike, kjer imaš ti profesionalne sesalce državnega ali javnega denarja, lahko v resnici na to gledamo z neko zgroženostjo,” je izpostavil in dodal, da naenkrat postane bistveno bolj razumljivo, zakaj so se vsi tokovi vpeli v to, da ima ta parlament tako večino, torej, zato da lahko opravi svojo nalogo.

Imamo strukturo profesionalnih sesalcev državnega denarja
V nadaljevanju je Kadič spomnil, da je bilo v luči afere okrog ministrice za javno upravo govora tudi o 10 milijonih davkoplačevalskega denarja za nevladne organizacije, kjer se je ugotovilo, da je 100 tisoč evrov šlo samo za neko spletno stran z brezveznimi informacijami. “Ljudje težko razumejo, da je neka nevladna organizacija dobila 300 tisoč evrov,” je bil kritičen in ob tem pripomnil, da ena ordinacija splošnega zdravnika na leto stane približno 200 tisoč evrov. “10 milijonov nevladnim organizacijam za enakost spolov pomeni 50 ordinacij zdravnikov po Sloveniji na leto, to pomeni 50 hiš za poplavljence.” Po njegovo se vidi, da imamo opravka z neko strukturo profesionalnih sesalcev državnega denarja.

V ozadju je po besedah Kadiča bitka za poplačilo nekih investicij, ki so bile v času volilnih kampanj. “Pa ko gledamo mreže povezav, kdo je komu kaj, silni milijoni, ki se obračajo znotraj nevladnih organizacij, potrebno je poplačat investitorje, potrebno je delati rezerve za naslednje volitve, zagotoviti pozicije, dobro plačati ljudi. V ozadju so resni obračuni, čeprav je prišlo do pomiritve na Ljubljanskem gradu med Golobom in Kučanom,” je navedel in dodal, da ko greš v kletko z zvermi, lahko napad pride od kjerkoli.

Gre za bitko za plen, vlada si koplje grob
Analitik Bernard Nežmah je prepričan, da je bila četa tistih, ki so se odpravila v New York, povsem nepotrebna, glede na to, da bi bilo mogoče predavanja spremljati preko spleta. Pod izgovorom mreženja so po njegovo le razsipa z davkoplačevalskim denarjem. “Nevladne organizacije so v družbi zelo dragocene, ampak da jim daje pa po 300 tisoč, milijone, tega celo resni inštituti ne dobijo,” je bil kritičen in dodal, da se sicer tudi mali nevladniki ne bodo prijavljali za take zneske. Kritičen je bil do razsipništva in študij brez smisla v času, ko Golob vpeljuje nove davke, niža upokojencem možnost prevoza z avtobusom. “To je v resnici bitka za plen,” pravi in dodaja, da se mu zdi, da si vlada z držo, kjer krčevito brani ministrico, koplje grob.

V tokratni oddaji pa je bilo govora tudi o dogajanju na javni RTVS. “V Svetu RTVS smo naenkrat iz kraja pluralnosti, ki naj bi predstavljal najširše mavrične odtenke države, dobili nekakšni centralni komite komunistične partije. Njena značilnost je bila v tem, da na sejah, o katerih se je kaj slišalo, ni bilo nikakršnih polemik,” je pojasnil Nežmah in priznal, da ga je presenetila silna hitrost dogajanja. Ko je bila uprava postavljena, šef uprave, je bil namreč v hipu odstavljen šef televizije Uroš Urbanija“Preden bi prišlo do kakršne koli nove seje uredništva, konstitucije, oblikovanja planov, premisleka o prihodnosti, je bila prva poteza pred čemerkoli degradacija, odstavljanje s položaja. Nobenih razlogov ni bilo podanih za umik. Edini razlog, ki je bil viden, da so odstavljeni prišli v mandatu predhodnikov.”

Vir: X

Po njegovo imamo v resnici stigmatizacijo. “Ne ocenjuje se, kaj nekdo profesionalno naredi ali ne, ampak katera opcija je bila na oblasti, ko je prišlo do promocije.” Dotaknil se je tudi nedavnega glasovanja uredništva glede podpore novi vršilki dolžnosti odgovorne urednice informativnega programa Televizije Slovenija. “Glasovalo jih je malo. Če jih malo glasuje, to govori o tihem uporu. To se zdi slabo znanje. Kaže se, da ena skupina obvladuje.” V parih dneh je bilo zamenjanih 9 ljudi, nato pa se je javil aktiv nacionalke, ki je napadel medije, zakaj tako poročajo. “Kdo pa je ta aktiv, me tukaj zanima? Ne vidim razloga, zakaj se tak aktiv ne predstavi. Če napoveduješ, da je sprememba takšna, da se bodo začeli popolnoma drugi principi delovanja, pa deluješ s praprincipi, preddemokratičnimi, je to več kot vprašljivo,” je bil kritičen Nežmah, ki meni, da se sicer pojavlja cel kup absurdov.

Kadič je povedal, da je v zvezi z RTVS pričakoval, da bo po osvoboditvi prišlo do nekega simbolnega dejanja, nekega križanja nekoga, s katerim se svojim sledilcem ali vernikom sporoči, da si dosegel nek končni cilj. “Priznam, da sem pričakoval neko križanje ali Urbanije ali Graha Whatmougha, nisem pa pričakoval skupinskega križanje, do katerega je prišlo s premestitvami,” je priznal in spomnil, da ima sicer RTV velik privilegij, da ni potrebno nikogar na cesto metati, ampak če se med 2 tisoč nekoga prestavi izpred kamer v klet, je to zanj zagotovo travmatično, ampak finančno pa se to nikomur ne pozna. Zanimivo se mu zdi, da tudi nihče na drugi strani ni dal odpovedi. “Kljub vsemu gre za neko simbolno ravnanje, ovekovečenje zmage, sporočilo političnemu miljeju, da sedaj vladajo, če oni ne bi vladali, ne bo vladal nihče razen njih,” je Kadič parafraziral Staneta Dolanca, ko je ta govoril o tem, kdo vlada v komunizmu. Zanimivo je po njegovo tudi glasovanje. “Demokratični vzvodi so kolapsirali. Na glasovanje pridejo tvoji in glasujejo zate, drugi ne pridejo, ker verjetno ocenjujejo, da nima smisla, na drugi strani pa obstaja strah pred majhno skupino ljudi,” je izpostavil.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine