7.4 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Dražgoše 2024: Tudi tokrat so se “partizani” ponosno kitili z orožjem – kaj pa prekrški zaradi vznemirjanja javnosti ter ogroženosti?

Piše: G. B. 

“Kdor na javnem kraju nosi, razkazuje ali uporablja dekorativno orožje, imitacije orožja, orožje, ki je namenjeno za alarm, signaliziranje ali druge predmete, ki so po videzu podobni orožju, pa se v skladu z zakonom, ki ureja razvrstitev in kategorizacijo orožja ne štejejo za orožje, in s tem povzroči vznemirjenje ali občutek ogroženosti, se kaznuje z globo 50.000 tolarjev,” pravi drugi odstavek 11. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru. 

Naj nas tu ne zmoti dejstvo, da je kazen odmerjena še v stari valuti, saj zakonodajalec še ni utegnil renovirati obstoječega zakona, zaradi česar se morajo denarne kazni, ki jih predpisuje zakon, sproti preračunavati v evre. No, nekateri kasneje dodani členi že uporabljajo kazni v evrih. Na primer tretji odstavek istega člena: “Kdor nosi, razkazuje ali uporablja predmete iz prejšnjega odstavka na način, ki vzbuja videz, da izvaja naloge uradnih ali vojaških oseb, se kaznuje z globo od 500 do 1.000 eurov.” In še četrti odstavek: “Če je prekršek iz prejšnjega odstavka storjen v skupini najmanj dveh oseb, se posameznik kaznuje z globo od 1.000 do 2.000 eurov.”

Je pa tu tudi peti odstavek, ki pravi tako: “Ne glede na drugi, tretji in četrti odstavek tega člena se lahko predmeti iz drugega odstavka tega člena nosijo, razkazujejo ali uporabljajo kot rekvizit za film, televizijo, gledališke predstave, druge javne nastope, humanitarne, kulturno zgodovinske, reklamne in druge komercialne namene, v skladu s predpisi, ki urejajo področje uporabe uniforme, položajnih oznak in simbolov uradnih organov ali vojaških oseb, ali nastopajočih na prireditvah, katerih del programa je nošenje, razkazovanje ali uporaba predmetov iz drugega odstavka tega člena in so organizirane v skladu z zakonom, ki ureja javna zbiranja.” 

Ali je vsakoletna rdeča veselica v Dražgošah (pa tudi druge borčevske manifestacije) na ta način usklajena s predpisi, seveda ni znano. Verjetnosti za to je bolj malo. Če upoštevamo kombinacijo nošenja pušk, rdečih zvezd ter ostrih besed, ki jih je tokrat uporabil tudi osrednji govornik Matjaž Nemec (TUKAJ), se lahko marsikdo čuti ogroženega ali vznemirjenega.

Ob tem seveda velja spomniti, da policija tovrstnega razkazovanja orožja ne sankcionira kar iz lastne pobude, pač pa mora obstajati prijava o prekršku. Zgornja fotografija, ki jo objavljamo, bi lahko predstavljala kot dokazni material o vznemirjanju javnosti.

Ne glede na to, ali je orožje pravo ali replika, mora biti za prireditve kazanje takšnih predmetov posebej usklajeno s predpisi. (foto: Demokracija)

No, tu je še 11a. člen (uporaba maskirnih oblačil, uniform ali drugih oblačil, podobnih uniformi):

(1) Kdor nosi maskirna oblačila, uniformo ali oblačila, podobna uniformi uradnih ali vojaških oseb, in s svojim obnašanjem, ravnanjem, gibanjem in zadrževanjem na določenem javnem ali zasebnem kraju ali z uporabo opreme ali pripomočkov vzbuja videz, da izvaja naloge uradnih ali vojaških oseb, se kaznuje z globo od 500 do 1.000 eurov.

(2) Če je prekršek iz prejšnjega odstavka storjen v skupini najmanj dveh oseb, se posameznik kaznuje z globo od 1.000 do 2.000 eurov.

(3) Posameznik v skupini najmanj dveh oseb, ki nosi maskirna oblačila, uniformo ali oblačila, podobna uniformi uradnih ali vojaških oseb, in s svojim obnašanjem, ravnanjem, gibanjem in zadrževanjem na določenem javnem ali zasebnem kraju in z uporabo simbolov, grbov, zastav, ali z ustvarjanjem vtisa hierarhične ureditve skupine, ali uporabo vozil, na katerih so nameščene prepoznavne oznake, ali z uporabo opreme ali pripomočkov, vzbuja videz, da gre za policijsko ali vojaško silo, katere delovanje nima podlage v zakonu, se kaznuje z globo od 1.500 do 2.500 eurov.

(4) Ne glede na prvi, drugi ali tretji odstavek tega člena se maskirna oblačila, uniforma ali oblačila, podobna uniformi uradnih ali vojaških oseb in druga oprema ali pripomočki, lahko nosijo kot rekvizit za film, televizijo, gledališke predstave, druge javne nastope, humanitarne, kulturno zgodovinske, reklamne in druge komercialne namene, v skladu s predpisi, ki urejajo področje uporabe uniforme, položajnih oznak in simbolov uradnih organov ali vojaških oseb, ali nastopajočih na prireditvah, katerih del programa je nošenje, razkazovanje ali uporaba predmetov iz prvega in tretjega odstavka tega člena in so organizirane v skladu z zakonom, ki ureja javna zbiranja.

Ta člen navajamo predvsem zaradi dejstva, ker se očitno znova vrača t. i. Štajerska varda, vsaj glede na nedavno objavljen tvit Bojana Požarja:

Seveda obstaja možnost, da gre v primeru Štajerske varde za dvigovanje megle, kar se je enkrat že pokazalo. Bo pa vsekakor zanimivo spremljati kričanja o nezakonitem oboroževanju, nošenju orožja ter uniform, če bi se Šiškovi “gardisti” spet pojavili v javnosti.

Morda se bo kdo spotaknil, češ ali nima tudi Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve svoje “garde”. Da, res imajo uniforme, vendar pripadniki častne garde VSO ne nosijo orožja – niti replik, kaj šele pravega.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine