Piše: dr. Vinko Gorenak
Včeraj je pred sodiščem na Prešernovi ulici v Celju potekal protestni shod v podporo Janezu Janši. Sicer miren, a glasen shod, je zaznamoval incident, v katerem so policisti v civilu s kraja dogodka z uporabo prisilnih sredstev, odpeljali osebo, ki naj bi udarjala ali brcnila v osebni avto last RTV Slovenija.
Nekaj preverljivih dejstev
- Shod je potekal na Prešernovi ulici v Celju pred sodiščem, torej na delu omenjene ceste, ki v naravi predstavlja, prometno gledano, nekakšen žep v in iz katerega je za vozila možen le en sam vhod, ki je hkrati en sam izhod, ki vodi iz oziroma nazaj na Ljubljansko cesto. Omenjeni žep je bil v času incidenta nabito poln protestnikov.
- Na spletu kroži množica posnetkov samega protestnega shoda, nikjer pa ni ne duha ne sluha o posnetku na katerem naj bi kršitelj udarjal ali brcal v vozilo RTV.
- Osrednjo varnostno vlogo na kraju protestnega shoda so imeli policisti v civilu in ne policisti v uniformah, kot je to običajno, uniformirane policiste je bilo na posnetkih videti le na omenjenem vhodu oziroma izhodu z mesta protestnega shoda na stičišču Ljubljanske in Prešernove ceste, ni pa rečeno, da jih drugod sploh ni bilo.
- Med policisti je po aktivnostih in grobem obnašanju do protestnikov izstopal obritoglavi policist v civilu, ki so ga protestniki in uporabniki družbenih omrežij identificirali, kot Matjaža Bratino. Na spletu se je kmalu po protestu pojavilo veliko število posnetkov, starih tudi deset in več let, z njegovim likom in sporočili iz katerih je razvidno, da gre za radikaliziranega levega političnega skrajneža, ki je javno pozival tudi na proteste proti tretji Janševi vladi v letih 2020 – 2022, nekaterih pa naj bi se tudi osebno udeleževal.
- Iz javno dostopnih posnetkov je razvidno, da so policisti v civilu, zlasti pa Matjaž Bratina, s protestnikom, ki naj bi udarjal ali brcal po vozilu RTV Slovenija, sploh pa z drugimi protestniki, ki z incidentom niso imeli nič, ravnali skrajno okrutno in ponižujoče.
- Protestnik, ki naj bi udarjal po ali brcal v RTV vozilo, je bil starejši moški, vidno oblečen tudi v oblačila, s katerih je bilo razvidno, da je bil ali bi lahko bil udeleženec vojne za Slovenijo.
- Policija je pojasnila, da so bili policisti v civilu oboroženi, da pa so orožje nosili prikrito pod oblačili tako, da ni bilo javno vidno, da pa se je v nekem trenutku ob intervenciji orožje pri omenjenem policistu res videlo. RTV Slovenija je v zvezi s tem izdala sporočilo v katerem obsoja napad na njihove sodelavce in ga označuje za popolnoma nesprejemljivega. Policija je hkrati sporočila, da so enemu protestniku (kaže da osebi, ki naj bi udarjala ali brcala RTV vozilo) izdali plačilni nalog, da pa drugih represivnih ukrepov niso izvajali.
- RTV je v izjavi za javnost sporočila, da njihovo vozilo z dvema zaposlenima ni bilo namenjeno na protestni shod ampak v bližnji muzej, ki je praktično nasproti sodišča, to je v centru protestnega shoda, ter da so policisti voznika napotili naj počasi zapelje skozi množico.
Zakaj to pišem
Včerajšnji prvi klic enega od novinarjev, ki me je obvestil, da so policisti v civilu s kraja protesta v Celju odpeljali eno osebo, ki naj bi udarjala ali brcala v vozilo RTV, me niti ni presenetil, in novinarju sem mirno dejal, da če je to res počel, potem so policisti ravnali zakonito. Toda iz minute v minuto sem kot bivši policist, policijski vodja na različnih nivojih, univerzitetni profesor, ki je študentom predaval prav take vsebine policijskega dela in notranji minister, prejemal čedalje več filmskih posnetkov in fotografij, ki dokumentirajo dejansko dogajanje na kraju protesta. Seveda tudi zato ne morem in niti ne smem biti tiho in se v skladu s svojim znanjem s tega področja, ter kritičnim razmišljanjem, ki se mu nikoli nisem in ne bom odpovedal, preprosto moram javno oglasiti. Dodam naj še to, da so omenjene fotografije in filmske posnetke pregledale še tri osebe. Gre za dva vrhunska poznavalca dela policije, ki sta zavarovanja največjih tovrstnih protestov v Sloveniji, tudi vodila. Hkrati pa gre tudi za osebo, ki je bila po poklicu tožilec, sodnik, vrhovni sodnik, pa tudi ustavni sodnik. Njihovih imen ne morem javno obelodaniti, toda pričujoči zapis, ki ga pravkar berete, je neke vrste ne le moje, ampak tudi njihovo avtorsko delo, zato to tudi omenjam.
Ugotovitve
Na podlagi vsega tega, lahko na kratko strnemo ugotovitve, ki nekoliko bolje osvetljujejo včerajšnje dogajanje na protestnem shodu v Celju. Te ugotovitve pa so naslednje:
- Tovrstne proteste praviloma varujejo policisti v uniformah, ki s svojo pojavnostjo v uniformah tudi preventivno delujejo, udeleženci protestov, pa jasno vedo, da imajo opravka s policisti. Policisti v civilnih oblekah so na kraju takih protestnih zborovanj redkeje, a to seveda ni prepovedano, je pa mogoče. Ko se pomešajo med protestnike, jih ljudje niti ne prepoznajo, imajo jih za udeležence protestov, toda njihova vloga je pomembna zlasti z vidika neposrednega zaznavanja dogodkov na protestnem zborovanju, zato ob morebitnih incidentih praviloma ne ukrepajo, ampak dogajanje dokumentirajo in obveščajo policiste v uniformah, ki nato izvajajo policijske naloge. Na številnih protestih pred sodiščem v Ljubljani, kjer so pred leti tudi potekali javni protesti v podporo Janezu Janši, smo vedno videli uniformirane policiste, ki so jim protestniki pogosto tudi zaploskali. Seveda kot nekdanji vzgojitelj bodočih policistov in njihov nekdanji univerzitetni profesor poznam množico policistov, toda na omenjenih protestih v Ljubljani, nikoli nisem videl niti enega policista v civilu, čeprav so morda tam bili.
- Na včerajšnjem javnem protestu so imeli osrednjo vlogo policisti v civilu, ki jih je, sodeč po posnetkih, vodil prav agresivni in politično motivirani skrajni levičar Matjaž Bratina. Policisti v uniformah pa so bili več ali manj statisti, kar je skrajno nenavadno in popolnoma odstopa od dosedanje policijske prakse.
- Zanikati je potrebno sporočilo policije, da so bili na kraju protesta policisti v civilu in da so imeli orožje prikrito pod oblačili, da pa se je ob intervenciji orožje pri policistu Matjažu Bratini res videlo. To je potrebno označiti kot čisto policijsko laž, saj posnetki jasno razkrivajo, da je Matjaž Bratina imel na sebi kratko civilno jakno, ki je segala komaj do pasu, izpod jakne pa je bilo ob njegovi normalni hoji jasno vidno orožje. Za prikrito nošenje orožja imajo policisti poseben usnjen etui, ki ga namestijo pod pazduho v višino reber in orožje ob normalnih oblačilih v tem primeru ni vidno. Sklepati je torej, da je vsaj Matjaž Bratina orožje tako namenoma razkazoval. To pa je pri udeležencih protesta vzbudilo dvom, da gre za policista. Udeleženci protesta bi ga lahko celo prijeli in zadržali do prihoda policistov v uniformah.
- Obnašanje in ravnanje policistov v civilu je mogoče oceniti, kot skrajno arogantno in ponižujoče, ne le do protestnika, ki naj bi udarjal ali brcal po vozilu RTV, ampak tudi do drugih protestnikov, ki z incidentom niso imeli nič. Protestnik, ki naj bi udarjal ali brcal v RTV vozilo je bil starejši moški, oblečen v oblačila iz katerih bi policisti lahko sklepali, da gre za udeleženca vojne za Slovenijo. Kaže tudi na grobo kršitev 13. člena Zakona o nalogah in pooblastilih policije (načelo spoštovanja človekove osebnosti in dostojanstva, ter drugih človekovih pravic in temeljnih svoboščin), pa tudi 14. (načelo enake obravnave), 15. (načelo zakonitosti) in 16. (načelo sorazmernosti) člena omenjenega zakona. Policisti v civilu, bi lahko nalogo (ugotavljanje identitete in izdaja plačilnega naloga), izvedli na kraju domnevnega prekrška in ni bilo potrebe po fizični odstranitvi protestnika s kraja dejanja in protesta.
- Protestni shod, je krajevno gledano, potekal v neke vrste žepu, kamor vodi en sam vhod in izhod (isti kraj stičišče Ljubljanske in Prešernove ulice) namenjen osebnim vozilom. Žep je bil nabito poln protestnikov, zato se v zvezi z vozilom RTV pojavlja več vprašanj, zlasti pa vprašanje zakaj je vozilo RTV zapeljalo skozi množico protestnikov. Sodeč po izjavi RTV Slovenija v zvezi s tem, RTV na kraj protestnega shoda ni poslala svoje ekipe z namenom, da posname dogajanje na protestnem shodu, temveč je bila RTV ekipa namenjena v bližnji muzej, ki pa je praktično nasproti sodišča, torej v centru protestnega shoda. Da zapeljeta skozi množico so njima svetovali policisti. Tako ravnanje policistov je skrajno nenavadno, sploh pa naravnost napotuje na incident, saj bi policisti RTV sodelavca lahko preusmerili na prostor okoli celjske mestne občine od koder bi imela slabih 100 metrov peš hoje do muzeja. Logično je da so prostor in razmere na njem poznali lokalni policisti, ne pa nujno tudi delavca RTV Slovenija. Res pa je tudi to, da sta delavca RTV Slovenija vedela, da bosta z vozilom zapeljala skozi množico, ki njima ne bo naklonjena, pa sta to kljub temu naredila. Glede na stanje na RTV Slovenija in glede na politično prepričanje protestnikov, bi policisti in zaposlena na RTV morali pričakovati, da tam ne bosta željena gosta. Sodeč po opisanih okoliščinah lahko sklepamo, da je bilo vse to morda narejeno naklepno s ciljem izzivanja provokacije.
- Že pred mnogimi leti smo policijski vodje pri načrtovanju opravljanja policijskih nalog upoštevali tudi naravo policijskih nalog in na tej osnovi določili policiste, ki jo bodo opravili. Med vojno za Slovenijo je bilo to še posebej očitno in izvajano. Redki so bili sicer takratni policisti, ki so bili srbske ali črnogorske narodnosti, a tiste ki so bili, smo razporejali na delo tako, da niso imeli neposrednega stika z okupatorsko jugo vojsko. V današnjem času množice elektronskih medijev se seveda postavlja vprašanje, kako lahko policijske naloge zakonito in nepristransko opravlja ekstremistično in nasilno razpoloženi skrajni levičar Matjaž Bratina. Sploh pa se postavlja vprašanje, kaj so v zvezi z njim in njemu podobnimi policisti naredili v policiji, saj Matjaž Bratina že desetletje na socialnih omrežjih objavlja skrajno leva ekstremistična sporočila. Nehote pa se seveda postavlja tudi vprašanje ali niso morda policijski šefi za izvajanje nalog na omenjenem protestnem zborovanju določili namerno prav njega. Indicev, ki kažejo na to, je več kot tistih nasprotnih.
Vprašanja za policijo
Za zaključek pa še nekaj vprašanj za policijo in vodstvo RTV Slovenija. Naj jih strnem takole:
- Kakšni so razlogi, da ste za varovanje protestnega shoda določili policiste v civilu, policistom v uniformah pa ste namenili vlogo statistov?
- Kaj ste do sedaj ukrenili v zvezi z javnimi objavami policista Matjaža Bratine na družbenih omrežjih s katerimi kaže na to, da je skrajni levičar?
- Kako lahko trdite, da so policisti v civilu, zlasti Matjaž Bratina orožje nosili prikrito, in da je bilo vidno le v času intervencije, javno dostopni posnetki kažejo popolnoma nasprotno?
- Zakaj so policisti v uniformi dovolili vozniku RTV vozila, da je zapeljal med protestnike, zakaj ga niso preusmerili drugam?