0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Dr. Metod Berlec v intervjuju za novo številko Demokracije: »Koncept nacionalne države se v 21. stoletju sooča s številnimi globalizacijskimi in neglobalizacijskimi dejavniki, ki vplivajo na njeno delovanje«

Piše: Peter Truden

Z glavnim in odgovornim urednikom Demokracije dr. Metodom Berlecem smo spregovorili o njegovi znanstveni monografiji Nacionalne države na udaru globalizacije – Pomen in vloga nacionalne države v globaliziranem svetu.

Dr. Berlec, kar nekaj časa je trajalo, da sem vas pregovoril, da daste intervju za revijo Demokracija na temo vaše znanstvene monografije Nacionalne države na udaru globalizacije. Zakaj ste bili glede tega zadržani?

Zato, ker kot voditelj oddaje Beremo na televiziji Nova24TV z veseljem s sogovorniki predstavljam njihove knjige. Pri svoji sem nekako v zadregi. Nisem tip človeka, ki bi na veliko promoviral samega sebe in svoje delo. Morda je to moja napaka. Lažje mi gre od rok predstavljanje dela in knjig drugih. Podobno je pri urednikovanju revije Demokracija. Poleg tega uredniško, voditeljsko in predavateljsko delo vzame veliko časa, tako da morajo druge stvari počakati.

Kot je razvidno iz uvoda v vašo knjigo, je le-ta rezultat vašega doktorskega študija sociologije.

Drži. Konec avgusta 2016 me je prof. dr. Matevž Tomšič povabil k doktorskemu študiju sociologije na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici. Sam o tem nisem nikoli razmišljal. S pomočjo družine sem se potem s težkim srcem odločil, da se lotim tega velikega izziva, saj ob redni novinarsko-uredniški službi in vodenju oddaje Beremo to niti približno ni lahko. Ves prosti čas in dopusti so šli za študij in pisanje doktorske disertacije, ki sem jo uspešno ubranil maja 2022. Spomladi letos pa je nekoliko korigirano izšla še v knjižni obliki pri londonsko založbi Vega Press LTD, za kar se zahvaljujem dekanu FUDŠ prof. dr. Borutu Rončeviću.

Koga ste imeli pri tem v komisiji? Na zagovoru doktorske disertacije …

Poleg mojega mentorja prof. dr. Matevža Tomšiča še prof. dr. Mateja Makaroviča kot predsednika in prof. dr. Bogomila Ferfilo kot člana. Vsem trem sem hvaležen, da so me s svojimi nasveti in pripombami usmerjali pri raziskovalnem delu. No, naj se na tem mestu zahvalim še dr. Božu Cerarju, dr. Bogomilu Ferfili, dr. Andreju Finku, dr. Ernestu Petriču, dr. Dimitriju Ruplu, dr. Igorju Senčarju, dr. Tomislavu (Tomu) Suniću in dr. Milanu Zveru, ki so bili leta 2019 za potrebe moje doktorske disertacije pripravljeni dati poglobljene intervjuje na temo naroda, države in globalizacije. S svojimi strokovnimi razmišljanji, poznavanjem tematike in praktičnimi izkušnjami so mi bili vsebinsko v veliko pomoč.

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine