-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Dobesedno norčujejo se iz Slovenije! Poglejte, na kakšni prireditvi bo nastopila ministrica Vrečko kot slavnostna govornica

Piše: Gašper Blažič

Samo dva dni pred napovedanim protestnim shodom v podporo samostojni Sloveniji ter Muzeju slovenske osamosvojitve, ki ga je ministrica za kulturo Asta Vrečko pred kratkim likvidirala, bo slednja danes kot slavnostna govornica nastopila na skrajno bizarni prireditvi. 

Danes, 17. aprila, bo namreč na Čebinah v Zasavju prireditev ob 86-letnici ustanovitve Komunistične partije Slovenije. Začela se bo sicer pozno, šele ob 21. uri. Kot je stranka Levica zapisala v vabilu, “tradicionalno srečanje v počastitev ustanovitve Komunistične partije na Čebine vsako leto privabi obiskovalke in obiskovalce z vseh koncev države, kulturne delavke in delavce, aktiviste in pohodnike”.

Prireditev sicer organizirajo Združenje borcev Trbovlje, Turistično društva Trbovlje, Zasavski muzej Trbovlje in pokrajinski odbor Levice Zasavje. Kot navajajo organizatorji, bo prireditev “tudi letos ponudila kulturni program, slavnostni nagovor ter priložnost za druženje in ogled muzejske zbirke, posvečene ustanovnemu kongresu Komunistične partije Slovenije iz leta 1937”. V kulturnem programu bodo nastopili Eva Koprivšek Petkovšek, članice in člani Mladinskega gledališča Svoboda Trbovlje in Moški pevski zbor Zarja. Do Čebin naj bi organizirali tudi brezplačni avtobusni prevoz iz Trbovelj.

Čebinski oder pa bo prvič gostil tudi ministrico za kulturo Asto Vrečko, ki bo nagovorila zbrane, so zapisali. Vrečkova torej ne bo nastopila samo kot predstavnica stranke Levica, torej stranke, ki se programsko in vsebinsko očitno istoveti s Komunistično partijo Slovenije, ampak tudi kot uradna predstavnica države. Doslej se še ni zgodilo, da bi obletnico ustanovitve KPS počastili državni funkcionarji – govorniki so bili v glavnem funkcionarji borčevske zveze.

Glede ustanovitve KPS – spomnimo, ustanovni kongres KPS je v čebinski cerkvi (!) in na domačiji Barlič potekal v strogi tajnosti – je sicer znano, da se je KPS nato priključila jugoslovanski “matici” (KPJ) in žrtvovala svojo samostojnost. KPS je nato delovala v ilegali, vendar ji je uspelo usmerjati del političnega življenja tudi preko nekaterih civilnih združenj (Društvo prijateljev Sovjetske zveze – prav ta okvir je bil pomemben za nastanek Protiimperialistične fronte, katere ustanovitelji so se neformalno sestali 26. aprila 1941 v Vidmarjevi vili). O tem, koliko gorja je bilo Slovencem storjeno zaradi revolucije, pa smo pisali že večkrat.

Očitno pa je, da nastop Vrečkove očitno ne vodi vlade in njenega predsednika Roberta Goloba, ki se sicer predstavlja kot nekakšen preganjalec fašizma, medtem ko je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič nedavno obujala skomine po nekakšni novi “družbeno-politični ureditvi”. Zelo verjetno pa je, da bo nocojšnji čebinski precedens opogumil še kakšnega političnega funkcionarja v naslednjih letih – tudi SD, katere vidni člani so se še nedavno klanjali pred kipom Borisa Kidriča. Ni skrivnost, da si častilci totalitarizma upajo vedno več.

Si predstavljate, da bi v Nemčiji predstavniki nemške vlade počastili obletnico ustanovitve zloglasne nacistične stranke? Verjetno ne. Prav tako tudi v nekdanjih državah vzhodnega bloka nikomur ne pride na misel, da bi s strani države počastil totalitarne komunistične stranke. In tako je spet Slovenija neka izjema. Žal ne svetla.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine