Piše: Kulturnimarksizem.si
V Vzhodni Evropi je zaradi dolge sovjetske okupacije razširjen pregovor: “Ne bom verjel, dokler Kremelj tega ne ovrže”. Ta pregovor odraža realnost, ki so jo doživljali podaniki rdečih carjev ne le v nekdanji Sovjetski zvezi, temveč v vseh “zavezniških” državah Varšavskega pakta, saj je bila slaba novica vsakič, ko je Kremelj nekaj zanikal, resničnost. Laž in propaganda sta bili skupna valuta komunističnega vodstva in medijev, čeprav je bilo ironično, da je bilo uradno glasilo Kremlja “Pravda” (Resnica). Stare sovjetske tradicije so v današnji Rusiji še vedno žive in ni presenetljivo, da je bil govor ob dnevu zmage propagandna vaja, s katero so upravičili invazijo na Ukrajino. “Preventivna vojna” spričo “priprav na novo kazensko operacijo v Donbasu, na vdor v naše zgodovinske dežele, vključno s Krimom”, je ena najbolj absurdnih laži, ki se ponavljajo od začetka vojne. Če bi Ukrajinci načrtovali napad na ljudske republike, bi zadostovala rusko priznanje in napotitev mirovnikov, kar je bilo storjeno pred invazijo, prav tako pa napad na Krim zveni enako verodostojno kot napad na Moskvo. Nacisti, neobstoječe ukrajinsko jedrsko orožje (Kijev se je jedrskemu arzenalu odpovedal v zameno za rusko obljubo, da bo spoštoval njegovo ozemeljsko celovitost v Budimpeštanskem memorandumu iz leta 1994) in zahodni sovražnik (širitev Nata, ki bi zaradi ruske invazije lahko vključil Finsko in Švedsko) so dopolnili preostanek diskurza, ki bi se odlično podal v prejšnje stoletje.
Letošnji govor ob dnevu zmage je sprožil velika pričakovanja zaradi papeževe izjave, da mu je madžarski premier Viktor Orbán dejal, da “imajo Rusi načrt in 9. maja bo vsega konec”, ali vztrajnih govoric o napovedi splošne mobilizacije. Vendar na veliki državni proslavi nove Rusije ni bilo nič iz scenarija, razen misli, da se bo vojna nadaljevala. Za zdaj Putin ne more proslavljati novega zmagoslavja zaradi silovitega ukrajinskega odpora, ki je ob pomoči Natovih obveščevalnih služb povzročil smrt desetih generalov, velike človeške in materialne izgube ter celo potopitev ruske črnomorske paradne ladje “Moskva”. Toda zakaj je dan zmage tako pomemben?
Dan zmage, vojaška parada v spomin na zmago nad nacistično Nemčijo leta 1945, je v današnji Rusiji postal velik mit, kot je bil prej v Sovjetski zvezi. Ni družine, ki ne bi imela sorodnika, ki se ni boril v “veliki domovinski vojni”, zato je mit povezoval sovjetske državljane s Stalinom in sovjetskimi voditelji, tako kot jih zdaj povezuje z vlado Vladimirja Putina. Julija Latinina iz Novayagazeta: “V bistvu gre za kult novega ruskega totalitarizma, katerega ideologija je zelo preprosta. Rusi so najprijaznejši, najbolj požrtvovalen in human narod, in vsakdo, ki tega ne priznava, je nacist. In naciste je treba neusmiljeno in do konca iztrebiti. Stalin se je boril proti nacistom in praporom v Ukrajini, Putin se bori proti nacistom in praporom v Ukrajini.”
Več si lahko preberete TUKAJ.