2.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Cena mladosti: nižja plača za isto delo; najbolje plačani funkcionar sodne veje oblasti je Miodrag Đorđević

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Plača generalne državne tožilke Katarine Bergant je bila ta mesec bruto 6.209, neto 3.652 evra, so iz vrha državnega tožilstva v drugo le odgovorili na način, ki je primerljiv z drugimi funkcionarji.

Na vprašanje, ali pričakujejo, da se ji bo septembra povišala plača, ker je to ustavno sodišče odredilo za sodnike, pa so odgovorili tako: “Odgovor na vaše drugo vprašanje pa bi bil zaenkrat preuranjen.” Podatke o bruto plačah so mi po ustavnih sodnikih, parlamentu in predsednici republike poslali tudi iz vrhovnega sodišča. Ne pa še iz vlade, kjer to običajno traja nekoliko dlje, ker je v vladi veliko število ministrstev z lastnimi računovodstvi in vseh podatkov ni preprosto zbrati.

Najvišjo plačo na vrhovnem sodišču ima predsednik Miodrag Đorđević. S 6867 evri je tudi najbolje plačan šef vej oblasti, ker ima največ dodatka na delovno dobo. Sledijo Nataša Pirc Musar s 6.700,  Matej Accetto s 6.539 in Urška Klakočar Zupančič 6.489 evri. Klakočar Zupančičevo dobiva najmanj, ker je najmlajša in ima zaradi tega najmanj delovne dobe. Biti mlad se pri nas ne splača. Mladi so diskriminirani. Bergantove v primerjavi ne upoštevam, ker tožilstvo ni ena od glavnih vej oblasti, praviloma tožilci sodijo pod izvršno oblast. Pri nas želijo biti del sodne, kar bi se jim, če bodo zaradi tega tudi njim povišane plače kot bodo sodnikom, splačalo.

 

Urška Klakočar Zupančič, Nataša Pirc Musar in Robert Golob Foto: KPV

Iz vrhovnega sodišča so opozorili, da so poslali podatke o plačah za mesec junij, v katere pa niso vključena izplačila za prehrano, prevoz in nadomestilo za uporabo lastnih sredstev. Zneski pa vključujejo osnovno bruto plačo, dodatek za delovno dobo in za nekatere sodnike še položajni dodatek za vodenje oddelka. Zneski bruto plač vrhovnih sodnikov so takšni:

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine