2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Če bi bila Slovenija pravna država, bi se moral Marko Koprivc odreči eni od svojih funkcij

Piše: G. B. 

Kot smo poročali, je predsednik SDS Ljubljana Aleš Hojs na današnji tiskovni konferenci komentiral zaplete z mandatom mestnega svetnika iz vrst SD. Kot je dejal Hojs, so že ob potrjevanju mandatov v SDS opozorili, da gre pri svetniku, ki je tudi državni sekretar, za nezdružljivost funkcij, čemur je jasno pritrdila tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

Tako so mestni svetniki SDS opozorili na problematičnost mandata Marka Koprivca (SD), češ da če bo potrjen, bo to nezakonito.  Hojs za rešitev nastale situacije vidi dve možnosti in sicer, da se odločitev KPK izpodbija na sodišču, kot drugo, najbolj smotrno možnost pa predlaga, da mandatno-volilna komisija MOL na naslednji seji ugotovi, da je Koprivcu mandat prenehal in da ta pripada naslednjemu na listi SD. Prepričan je, da bosta tako MVK kot Mestni svet sledila temu predlogu. Sicer napoveduje kazenske ovadbe, saj gre za nezakonito početje. Kot je dejal Hojs, so tisti, ki so Koprivcu mandat potrdili, že prvič glasovali za nezakonit sklep in imajo zdaj možnost »popravnega izpita«.

V soboto, 11. marca, pa je STA poročala, da naj bi trem državnim sekretarjem – to so Marko Koprivc, Andrej Rajh in Vesna Humar, ki zasedajo položaje mestnih svetnikov v Ljubljani, Mariboru in Nova Gorica  – prenehali mandati, saj so se po objavi novega sistemskega pojasnila Komisije za preprečevanje korupcije znašli v položaju, ko ob sočasnem zasedanju sedežev v občinskih svetih opravljajo nezdružljivi funkciji.

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je namreč januarja objavila novo sistemsko pojasnilo o nezdružljivosti funkcij, namenjeno učinkovitemu tolmačenju posameznih določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. V njem je tudi izrecno izključila hkratno opravljanje funkcij državnega sekretarja in občinskega svetnika.

V položaju, ko opravljajo nezdružljivi funkciji, so se tako znašli trije državni sekretarji: državni sekretar na ministrstvu za kohezijo Marko Koprivc, ki je hkrati ljubljanski mestni svetnik, državna sekretarka na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu in novogoriška mestna svetnica Vesna Humar ter Andrej Rajh, ki je državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in član mestnega sveta Mestne občine Maribor.

Po objavi sistemskega pojasnila KPK se je odprlo vprašanje, kako omenjeno nezdružljivost odpraviti. Tako ni bilo popolnoma jasno, ali bo omenjenim mandat občinskih svetnikov prenehal ali pa bi morali s funkcije odstopiti. V tem primeru bi morali v teh občinah izvesti nadomestne volitve, saj zakon o lokalnih volitvah določa, da se te opravijo, če član občinskega sveta odstopi prej kot v šestih mesecih od potrditve mandata. Kot je danes na tiskovni konferenci pojasnil Aleš Hojs, je omenjeno zakonsko določilo precej bizarno, vsaj za občine, kjer se občinske svetnike izbira po proporcionalnem načelu. V tem primeru bi Koprivca nasledil Klemen Žibert, sicer glavni tajnik SD.

Mestni sveti vseh treh mestnih občin naj bi se s prenehanjem mandata vseh treh svetnikov seznanili v kratkem. V Ljubljani bodo to predvidoma storili na seji 20. marca, mariborski mestni svet bo zasedal 16. marca, ni pa še znano, kdaj bo naslednja seja mestnega sveta Mestne občine Nova Gorica. Marko Koprivc ima na twitter profilu še vedno navedeno, da je ljubljanski mestni svetnik, prav tako je kot mestni svetnik naveden na spletni strani Mestne občine Ljubljana.

Ob tem naj spomnimo, da je Marko Koprivc, ki je bil v mandatu 2018-2022 jezični poslanec SD in znan kot “ponosen naslednik ZKS”, sicer državni sekretar na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj, ki ga sicer vodi nekdanji murskosoboški župan, pred tem pa kriminalist Aleksander Jevšek. Koprivc se je sicer proslavil tudi s klanjanjem pred kipom Borisa Kidriča. Kar niti ni presenetljivo, saj je bil Jak Koprivc, oče Marka Koprivca, znani režimski urednik. A če bi Marko Koprivc dosledno upošteval stališča svoje strankarske šefice Tanje Fajon glede “vladavine prava”, bi moral že ob izvolitvi za ljubljanskega mestnega svetnika lani jeseni sporočiti, da funkcije ne more prevzeti. Tako pa se je “naredil Francoza” v upanju, da nihče ne bo opazil njegove nezakonite dvojne funkcije. Očitno pa so se nevedne naredili tudi tisti, ki so mu mandat potrdili, čeprav so vedeli, da gre za nezakonito dejanje.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine