0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Čakalne vrste: »V socializmu smo čakali na stoenke, danes pa na osebne dokumente«

Piše: Marjeta Bogataj

Pred upravnimi enotami se vijejo dolge vrste ljudi, ki imajo nujne opravke, vlada Roberta Goloba pa se za to ne zmeni. V predvolilnem času se ukvarja z vsem drugim, stavka zaposlenih na upravnih enotah, zaradi katere imajo navadni ljudje velike težave, je očitno nekje pri dnu njenih prioritet.

Ljudi, ki so danes čakali pred bežigrajsko upravno enoto v Ljubljani, smo povprašali, po kakšnih opravkih so prišli in kako gledajo na vse skupaj. Najbrž ni treba posebej poudariti, da je med njimi veliko slabe volje, saj so prisiljeni čakati oziroma hoditi od ene upravne enote do druge – ne nazadnje si je marsikdo za to moral vzeti dopust. Kot je znano, stavka zaposlenih na večini upravnih enot traja že dolgo, s 15. majem so začeli stavkati vsak dan, pred nekaj dnevi pa so celo odpovedali vse naročene termine.

Kdo bo presojal, kaj je pomembno?!

»Tu sem zaradi podaljšanja vozniškega dovoljenja, ki se mi je izteklo pred približno desetimi dnevi. Danes sem imel termin ob 9. uri, zdaj pa vidim, da sem 25. na vrsti,« je dejal Anatol Štern, ki o tem, da so odpovedali že naročene termine, ni nič vedel. »Osebno nisem bil obveščen. Vprašanje, če bom danes na vrsti,« ga je zaskrbelo. Ali ve, da t. i. stavkovne straže nekaterih ljudi ne spustijo do okenca, češ, da njihov primer ni nujen? »Ne,« je dejal in razburjeno nadaljeval: »Kdo pa bo presojal, ali je pomembno ali ne? Če moram ženo peljati v bolnišnico, je pomembno!«

Mlajši moški, ki se ni želel predstaviti, je bil jezen: »Že zadnjič sem tu čakal tri ure, ampak nisem uspel, ne vem, zakaj ne, zaklenili so vrata. Gre za vpis glavne vožnje v evidenčni karton, to je pet minut, samo da prijavim in to je to. In zdaj prihajam iz Tobačne, tam je dva kilometra čakalne vrste, kar tako napišite.«  

»Tole vse skupaj je groza«

»Čakam za pravnomočni žig za gradbeno dovoljenje. Imam hišo v prodaji in tudi že kupca. Tole vse skupaj je groza. Včasih smo za stoenke čakali v socializmu, zdaj pa za osebno izkaznice, za osnovne dokumente,« se je pridušal Mirko Hvala. »Da država ne zna tega urediti … v dobi računalnikov tako čakamo, izgubljamo čas.« Tudi sam je že čakal na Tobačni, saj žal ni vedel, ta tam svojega primera ne more urediti. »Tam je res dolga čakalna vrsta, pri dokumentih za tujce je čez dvesto ljudi. Tu je še kar,« je še dodal in se vprašal, kako to, da se s stavko nihče ne ukvarja. »Koliko časa pa že stavkajo? Saj pol države stavka. Nihče ne dela na rešitvah.«

Gospa Judita je prišla zato, ker potrebuje novo osebno izkaznico, saj so ji prejšnjo po njenem mnenju ukradli. »To je nemogoče, vam povem, samo letam od enega do drugega. Začela sem na Tobačni, ko sem videla, kakšna vrsta je, sem prišla sem. Pa že na Vrhniki sem bila, kjer je bila še večja vrsta. Iritira me, že tri dni težko diham zaradi tega, sem že v letih. Mislim, da bi morali ljudem precej bolj olajšati vse skupaj, sploh starejšim,« je poudarila.

»Zdaj so vsi v volitvah, nimajo časa za druge«

Podobno ‘turo’ je naredila tudi gospa za njo, ki se ni želela predstaviti. »Osebno moram zamenjati. Mislim, da sem že na peti upravni enoti … Danes bom vztrajala. Brez osebne pač ne moreš biti.« Očitno se stavkajočimi nihče ne pogovarja, »ker se nič ne premakne«. »Zdaj so vsi v volitvah, nimajo časa za druge,« sta se strinjali gospe.

V vrsti je čakalo tudi nekaj tujcev, ki urejajo papirje v zvezi s prebivanjem, pa o stavki ne vedo nič. Mladi Pol iz Španije je potem, ko mu pojasnimo, kaj se dogaja, dejal, da imajo ljudje pravico do stavke, a da naj vlada to uredi, da ne bo čakanja. V nasprotju z drugimi sam ni bil slabe volje: »Razumem, da so ljudje jezni, treba je iti v službo, potem pa tu čakajo.«

Tudi gospa Tina je bila med tistimi redkimi, ki se niso jezili. »Ja, precej mirno prenašam, saj nima izbire.« V vrsti pred bežigrajsko upravno enoto, kjer ureja gradbeno dovoljenje, je bila danes že petič.

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine