Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Po povprečno štiri sto tisoč evrov pokojninskega privilegija Prešernovemu nagrajencu so poslanci vladne Svobode, SD in Levice ta teden ponovno potrdili.
To je velik predvolilni dosežek predsednice Levice Aste Vrečko. In še večji bo, ko bo SDS v četrtek sprožila postopek za zbiranje 40.000 podpisov, da bi o poštenosti astronomskih pokojninskih privilegijev izbrancev vladnih strank odločili vsi ljudje. Da bo jasno: referendum podpiram in bom na njem glasoval proti temu sramotnemu zakonu in sicer takšnemu ravnanju. Gre za krajo na račun drugih upokojencev in vseh ljudi. Denar nam kradejo na vseh koncih. Tudi v preteklosti so vlade to počele. A tako skrajno še nobena. Imamo vlado Svetlane Makarovič, z veliko Ajanović Hovnikovih, Litijskih in Spiritov na vseh koncih.
Za šefico Levice Asto Vrečko so astronomski privilegiji za umetnike na račun vseh dosežek tudi, če ljudje njen zakon čez nekaj mesecev zavrnejo. Vanjo bodo usmerjeni vsi reflektorji. Njena stranka in ona ne moreta izgubiti nič. Na zadnjih volitvah jih ni volil skoraj nihče. Skrajno leve stranke izgubljajo povsod po Evropi. Tako hudo je, da je celo Vladimir Putin iz Kremlja začel denar raje pošiljat vazalom bolj na skrajni desni. Ker se na levi preprosto ne splača.
Vrečkova lahko skratka le pridobi in to med tistimi, ki s takšnimi odločitvami dobijo na nepošten način na račun vseh, to je del kulturniške in nevladniške elite in med tistimi, ki menijo, da nam vlada avantgarda, ki sme karkoli, ker predstavlja nekakšnega boga na zemlji. Tudi če ne bo več izvoljena, kar že zdaj ni bila, pa je odlično poskrbela za področje kulture, iz katerega prihaja. In s tem zase.
Bo pa referendum, ki bo državo stal okoli pet milijonov, zanesljivo udaril po veliko večji Svobodi. In to v vsakem primeru. Tudi, če opozicija na referendum ne bo privabila dovolj ljudi in novost obvelja, bodo plačali ceno. Potem še večjo. Ker nam vladajo s Spiriti. Poraz je bil zanje že trojni referendum, s katerim si je Golob zagotovil po številu ministrov najbolj obilno vlado v zgodovini naše države in tudi v Evropi, ki je simbol brezsramnega zapravljanja javnega denarja, dolgoročno pa mu ni koristila niti čistka poslovnega in uredniškega vrha RTV Slovenija, da ga tam ne bi kritizirali.
Obratno.
Sporna je bila, če govorimo o privilegiranih pokojninah, že dosedanja ureditev iz časov socializma iz leta 1974, po kateri je vlada delila pokojnine zaslužnim na širšem področju. Tudi znanstvenikom, denimo. Računsko sodišče je način razdeljevanja, po katerem je visoko pokojnino “za zaslužne” še pred Prešernovo nagrado dobila tudi Svetlana Makarovič, izjemno ostro kritiziralo kot arbitrarno in na lepe oči. Logična reakcija bi bila, da bi politika to ukinila ali pa vsaj močno omejila na primere, ko je izjemnim posameznikom v družbi res nujno pomagati.
Delajo obratno. Delijo še veliko več. Svojim povsem arbitrarno določenim privilegirancem. Samo izbranim športnikom in umetnikom. Drugi so nepomembni bedniki. Bedaki. Ki morajo to plačati.
Res izjemni, ko gre za šport in kultro, tudi nočejo te pomoči levih strank. Teh Asta Vrečko ne bo ujela. Primeri tega so, denimo, košarkaš Luka Dončić in kolesarja Primož Roglič in Tadej Pogačar, ki so se davčno preselili v tujino in si bodo tam brez vsake pomoči oblasti zaslužili bistveno višje pokojnine od najbolj privilegiranih slovenskih. S selitvijo se izmikajo temu, da bi jih naša oblast osrečila z astronomskimi davki in prispevki za plačevanje svojih Spiritov, množic ministrov, Litijskih in da bi jim pozneje, “revežem”, velikodušno pomagala s privilegijem Svetlane Makarovič.
Po reviziji računskega sodišča si je najprej Peter Vilfan s pomočjo levih strank uzakonil najvišjo pokojnino zase. Pa še rokometašu Vladu Bojoviću, ki bi dobil nizko, ker je bil vpleten v umor voznika tovornjaka Antona Kušarja, ker bi mu naj ta vzel prednost v križišču. Izjemne pokojnine je dobilo še kup športnih funkcionarjev in gornikov, ki so preplezali najvišje gore. Med tistimi, ki jim moramo vsi plačevati Vilfanov dodatek, ker sami ali država zanje v času kariere niso dovolj plačevali, pa so, sicer bolj za vzorec, tudi znani in uspešni športniki: Bojan Križaj, tenisačica Mima Jaušovec, nogometaš Marko Elsner ali strelec Rajmond Debevec.
Zdaj pa to širijo na množice umetnikov, rahlo pa bi povišali izjemno pokojnino, ki jo prejema že četrt stoletja, celo Svetlani Makarovič. Tej je vlada Janeza Drnovška in Marjana Podobnika pred 25 leti dodelila 90 odstotkov najvišje pokojnine, v današnjem denarju slabih tri tisoč evrov. Zdaj bi dobila sto odstotkov. Asta Vrečko pa ji je nezakonito izplačala še denarni del Prešernove nagrado, ki se ji je leta 2000 po prejemu izjemne pokojnine nepreklicno odrekla. Vrečkova ji je povsem mimo zakona podarila še 8.300 evrov. Ker nista nič ukrepala, je to tudi darilo finančnega ministra Klemna Boštjančiča in Roberta Goloba.
Danes so te nagrade še krepko višje.
Koliko bi se Makarovičevi z najnovejšim zakonom dejansko povišala pokojnina za izjemne zasluge, ki jo dobiva že četrt stoletja, ni povsem jasno, ker je to odvisno od usklajevanj pokojnin v teh desetletjih, višina prejetih državnih privilegijev posameznikom pa je skrivnost, ki je pomotoma oblasti ušle le ob Petru Vilfanu. Podatke sem odkril v Erarju. Danes jih, žal, ni več.
Pa čeprav jim plačamo vsi in gre za denar davkoplačevalcev. Najprej ukradejo. Potem skrivajo. Ker je nenadoma zasebno.
V parlamentu so vladajoči vse te dileme ob uzakonjanju najnovejših privilegiranih pokojnin, skrili.
Odločili pa so tudi, da imamo ljudi, ki so več vredni, to so posebej izbrani športniki in kulturniki. Ti dobivajo najvišje pokojnine. In vse ostale, ki so manj vredni. Ti si morajo sami plačevati za pokojnine in plačati še za te izjemne.
Bedniki.
Najboljši znanstveniki, zdravniki, pravniki, podjetniki, profesorji, kmetje in vsi drugi, so za vladajoče stranke Svobode, SD in Levice ti manj vredni ljudje.
Bedaki.
Opozicijska SDS napoveduje, da bo v četrtek, ko se izteče eno tedenski rok, sprožila postopek za zbiranje 40.000 podpisov za referendum. To bo tik pred tem, ko bo v petek državna televizija morala prenašati, ker to z zakonom zahteva oblast, najnovejše podelitve Prešernovih nagrad, kjer po javnem razpisu delijo po 30.000 evrov dvema Prešernovima nagrajencema in po deseti tisoč šestim nagrajencem Prešernovega sklada.
Takšne vsote so vsaj delili pred leti. Kakšne so zdaj, ne vemo. Vlada, ko je umetnike pozvala k prijavam na ta Spirit, ni objavila, kakšne vsote deli srečnežem. Kar je nenavadno. In tudi, ko obvešča medije, kdo bo nagrajen, ne piše, kakšne nagrade bodo delili. Tudi na prireditvi sami ne povedo. Tudi, ko pride tja paradirat Makarovičeva z izjemni zaslugami že četrt stoletja.
To je ne transparentno ravnanje. Prikrivanje.
V petek sem zaradi tega zaprosil vlado, naj mi posredujejo vsote, ki jih podarjajo in tudi celoten proračun Prešernovega sklada. Dodeljevanje ni zastonj. Cela množica kulturnikov trdo dela na tem. Kot ni zastonj obvezni prenos na TVS. Plačamo s prispevkom.
Iz vlade so mi odgovorili, da podatkov o višini nagrad nimajo in da naj vprašam ministrstvo za kulturo. Čeprav to ministrstvo sodi pod isto vlado in bi lahko vlada podatke pridobila od tam. A sem vprašal še tja.
Odgovor čakam.
Iz proračuna, o katerem odločajo poslanci, višine vsote za Prešernov sklad v ministrstvu za kulturo ni mogoče razbrati. Skrita je. Tako poslanci odločajo o vašem denarju. Na slepo.
Če bo zakon o izjemnih pokojninah za kulturnike obveljal, bodo nagrade, ki jih bodo prihodnje dni dobivali “srečneži”, še neprimerno višje od vsot, ki nam jih prikrivajo. Dragica Čadež in Dragan Živadinov bosta ob nekaj deset tisoč evrih nagrade dobila še okoli 400.000 evrov pokojninskega privilegija. Vsak. Ob kakšnih deset tisoč evrih nagrade pa Nika Autor, oblikovalski kolektiv Grupa Ee, Tomaž Grom, Nataša Kramberger, Nina Rajić Kranjac in Julij Zornik še pravico do pol nižjega pokojninskega privilegija.
Bloudkove nagrade, ki tudi prinašajo izjemne pokojnine, so nižje, letos bodo enake kot lani, nagrada prinaša 11.451 evrov, plaketa, podelili jih bodo deset, pa 3817 evrov. Na področju športa, ki sodi pod Matjaža Hana, to sami razkrivajo.
Manj vredni so kot kulturniki. A več kot navadni brez vezni ljudje.
Zakaj v razpisu za Prešernove nagrade na razkrijejo višine nagrade, na sami podelitvi pa ne povedo, koliko denarja dobijo nagrajenci in ne predajo ponosno javno čekov, ni težko uganiti. To bi za leve stranke na oblasti ustvarilo slab vtis. Gre za vrhunsko kulturno stvar in ne za razdelitev več kot sto tisoč evrov, nam poskušajo predstaviti.
Tudi pri privilegiranih pokojninah, ki jih delijo v še veliko večjih vsotah, gre menda za vrhunsko umetnost in ne za denar, nas prepričujejo.
To lažejo.
Seveda gre predvsem za denar. In to za vaš denar. Ki vam ga jemljejo in arbitrarno delijo. Umetnost je pri vsem tem kvečjemu to, kako za svoje Spirite skrbijo Han, Vrečkova in Golob, ki je glavni šef vsega tega.