0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Bizarno: anketa Dela kaže drastičen skok popularnosti vladajoče Svobode

Piše: Spletni časopis

Če verjamemo Mediani, Svobodi Roberta Goloba ne bo treba ustavljati SD Matjaža Hana s spinanjem nove afere Litijska proti tej manjši koalicijski partnerici.

Popularnost Svobode se je po polomu s komisarskim kandidatom Tomažem Veselom dramatično povečala, delež SDS Janeza Janše pa se je znižal. A SDS ostaja daleč spredaj. To kaže primerjava včeraj objavljene raziskave Mediane za Delo v primerjavi z dan prej objavljeno raziskavo Parsifala za Novo24 TV. Sklepali bi lahko, da je Golobovi stranki zelo koristilo, da je njen predsednik v OZN v ZDA udaril po mizi in zahteval, da mora Izrael takoj vrniti talce z ustavitvijo vojne, ki so jim jih ugrabili Palestinci iz Gaze, da bi sprožili vojno.

Ob velikanski razliki, ko gre za popularnost SDS in Svobode, pa se raziskavi Mediane in Parsifala precej ujemata pri manjših strankah SD, ki je pri obeh na tretjem mestu, NSi in Levici, ki je tik nad pragom. Razlika je še, da Mediana ne meri stranke Pavla Ruparja, ki po Parsifalu pride v DZ.

Politiki, ki so najbolj všeč Delu

Še bolj pestro sliko pa pokaže spisek najbolj priljubljenih politikov po Delu. V državi, kjer bi tudi po Mediani daleč največ volivcev volilo SDS, so najbolj popularni politiki iz vladnih vrst ali pa iz logov nekdanjega predsednika Milana Kučana. V to elitno druščino se uspe prebiti le odpadniku iz SDS Anžetu Logarju, ki še kar ni ustanovil svoje poslanske skupine.

Na dnu lestvice popularnih pa sta ob premieru Golobu, politikih skrajne Levice in nesojeni evropski komisarki Alenki Bratušek (Svoboda), vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec predsednik najbolj popularne stranke SDS Janez Janša. Sklepali bi lahko, da politikov SDS anketiranci za Delo ne marajo, jih pa bi množično volili.

Bolj dolgoročne primerjave kažejo, da v priljubljenosti strank ni velikih sprememb, nihanja pa so verjetno bolj posledica posebnosti raziskav in napak merjenj.

V grafikah in članku v Spletnem  časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse  preglednice povečate):

Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine