-1.5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Bivši minister Hojs: Priča smo diskreditaciji dobrega policijskega dela

“V poročilu piše tudi, da bi moralo ob ograjah biti več policistov, ki bi preprečili nasilno prečkanje “mirnih” demonstrantov, in da jih pred uporabo vodnega topa niso opozorili, da na top ne smejo metati granitnih kock. Blamaža poročila in diskreditacija odličnega dela policije,” je poročili o izrednem nadzoru pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021 komentiral nekdanji notranji minister Aleš Hojs.

Ministrica Sanja Ajanović Hovnik je decembra lani izdala usmeritve in obvezna navodila za odpravo pomanjkljivosti, ki so bile ugotovljene v izrednem nadzoru nad delom policije pri varovanju šestih protestov v letih 2020 in 2021. Iz usmeritev izhaja, da je morala Policija do 31. januarja 2023 proučiti primere, v katerih so bile ugotovljene nepravilnosti, ki lahko predstavljajo nezakonita ravnanja ali kršitve pogodbe o zaposlitvi, in če obstajajo pogoji, izvesti delovnopravne in druge postopke za ugotavljanje odgovornosti posameznikov. Ministrica za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve in vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjan Lindav sta izvedene ukrepe predstavila danes na novinarski konferenci.

Naše vodilo mora biti vedno, da policija služi ljudem in ne interesom katerekoli politike ali kogarkoli drugega,” je med drugim dejal Lindav, ki je poudaril, da se je vedno zavzemal za to, da se vsaka anomalija preveri in v nadaljevanju tudi odpravi. Povedal je, da jim je to poročilo na nek način postavilo ogledalo. V določenih primerih so zaznali nekatera odstopanja, v splošnem pa se strinja z ugotovitvami, da je policija v določenih primerih šla čez dopustno mejo.  Vodstvo je opravilo 63 razgovorov z uslužbenci policije, predvsem glede skladnosti, sorazmernosti in zakonitosti pri uporabi prisilnih sredstev, je povedal. Za 13 policistov sumijo, da so storili kazniva dejanja, med drugim zaradi protipravnega odvzema prostosti in kršitve človeškega dostojanstva z zlorabo položaja ali uradnih pravic. Med njimi so tudi štirje vodstveni delavci na policiji, so povedali danes na novinarski konferenci ministrstva za notranje zadeve in policije.

Vse primere so odstopili specializiranemu oddelku državnega tožilstva, zato bodo pred uvedbo morebitnih delovnopravnih ukrepov, nekateri so v tem času tudi že zastarali – zato bi bili postopki odpuščanja nezakoniti, počakali na njihove ugotovitve. Za normalno delo policije sta nujni njena stabilnost in kontinuiteta, je še poudaril Lindav, in dodal da ima pri tem pomembno vlogo tudi politika. Ministrica za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve je dejala, da ne gre za lov na čarovnice, ampak gre po njenih besedah za to, da se prepreči, da bi v civilizirani službi še kdaj prišlo do tovrstnih dogodkov.

Specializirano državno tožilstvo bo na podlagi tudi že začetih postopkov izpeljal nadaljnje postopke. Poročilo je pripravljala strokovna služba in ne politika, se je Ajanović Hovnikova odzvala na očitke, da gre pri celi stvari za revanšizem. Je pa dejala, da je v teh opazovanih primerih prišlo do političnega upravljanja s policijo, po njenih besedah je bila policija tista, ki je diktirala, kako naj policija ravna. Ta ravnanja pomenijo kršitve kazenske zakonodaje, poleg tega gre še za prekoračitev pooblastil in prekomerno poseganje v človekove pravice, je dejala ter izpostavila, da se bodo tega lotili tudi na sistemski ravni.

 

“V poročilu piše tudi, da bi moralo ob ograjah biti več policistov, ki bi preprečili nasilno prečkanje “mirnih” demonstrantov, in da jih pred uporabo vodnega topa niso opozorili, da na top ne smejo metati granitnih kock. Blamaža poročila in diskreditacija odličnega dela policije,” je na Twitterju komentiral nekdanji notranji minister Aleš Hojs.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine