5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Bi moral Koprivc odstopiti kot občinski svetnik zaradi nezdružljivosti funkcij?; Lahovnik: Ob izvolitvi smo takoj odstopili

Piše: Gal Kovač (Nova24tv.si)

Ko je bilo v preteklem mandatu potrebno spregovoriti o domnevnih kršitvah ustave je bil poslanec SD Marko Koprivc v sami avantgardi kritike. Po lanskoletnih volitvah se je zavihtel na mesto državnega sekretarja na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj. Nato so minile še občinske volitve, na katerih je postal ljubljanski občinski svetnik. Svetnik in državni sekretar se kot magister politoloških znanosti prav gotovo zaveda načela delitve oblasti, pa tudi sistemskih pojasnil KPK, ki trdi naslednje – funkciji državnega sekretarja in občinskega svetnika niso združljive. 

Pojasnilo KPK se glasi tako: Minister in državni sekretar ne smeta biti občinski svetnik ali podžupan, saj predstavljata organ, ki opravlja nadzor nad zakonitostjo, oziroma nad primernostjo in strokovnostjo dela organov občine. Identično določilo podaja tretji odstavek 37. b člena Zakona o lokalni samoupravi.

Državni sekretar Koprivc sicer ni edini, ki se je po lokalnih volitvah znašel v tem položaju, ki ga v širšem smislu določa tudi Ustava. Kot vemo o nezdružljivosti funkcij govori tudi drugi odstavek 3. člena Ustave RS, kjer piše “V Sloveniji ima oblast ljudstvo. Državljanke in državljani jo izvršujejo neposredno in z volitvami, po načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno.” Koprivc je kot državni sekretar del izvršilne oblasti, kot občinski svetnik pa del zakonodajalne oblasti. Tudi, če njegovo zasedanje obeh funkcij hkrati ne krši določil ustave, pa je gotovo v nasprotju z duhom ustave.

Kot že rečeno pa se ni edini znašel v tem položaju. Matej Skočir je ob prevzemu funkcije državnega sekretarja na ministrstvu za okolje in prostor, danes Ministrstvo za naravne vire in prostor, sam naslovil KPK, z željo, da ta presodi ali njegov funkcija svetnika (Košir je bil podžupan in svetnik v Tolminu) združljiva z funkcijo državnega sekretarja. Odgovorili so mu, da ni, zato je kot svetnik in podžupan odstopil.

Državna sekretarka Vesna Humar se je odločila drugače. Državna sekretarka na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu je hkrati še vedno občinska svetnica v Občini Nova Gorica. Ko so v Gibanju Svoboda v zvezi  s tem za RTV odgovarjali na novinarske poizvedbe, so podali svojo sodbo, da zakonska določila za njih ne veljajo. Prepričani so namreč, da bi bili funkciji nezdružljivi, če bi Humarjeva opravlja funkcijo sekretarke v organu, ki bi v mestni občini izvajal upravljanje in nadzor.

A tudi, če bi sledili, sicer nenavadnemu, pojasnilu Gibanja Svoboda, bi to pojasnilo morali še dodatno “raztegniti”, za Marka Koprivca, ki deluje Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj in zato že po naravi stvari obstajajo veliko večje možnosti za konflikt interesov.

 

Lahovnik: Ob izvolitvi smo takoj odstopili
Koprivčeva situacija je postala aktualna z včerajšnjim srečanjem Konference Socialnih demokratov, kjer naj bi bila vroča tema prav Koprivčeva nezdružljivost funkcij. Informacije o tem je objavil novinar Požar. Širša javnost zaključka notranje strankarske debate sicer ni izvedela, je pa zato zagato komentiral nekdanji minister in profesor ekonomije Matej Lahovnik, ki je dejal: “Vsi, ki smo bili kadarkoli izvoljeni na funkcijo ministra ali državnega sekretarja smo takoj odstopili kot svetniki tako, da ni dvoma, da je državni sekretar Koprivc v hudem konfliktu interesov.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine