2.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Asta Vrečko o spornih zaposlitvah na “njenem” ministrstvu: “Določeni mediji širijo neresnice, laži, nesramne in žaljive zapise”

Piše: M. Bo.

Vlada je predstavila paket davčnih sprememb, s katerimi namerava povečati produktivnost in mednarodno konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Poleg tega je dvignila RTV-prispevek na 14,02 evra.

Finančni minister Klemen Boštjančič je na novinarski konferenci izpostavil ugodnejšo davčno obravnavo za privabljanje mladih kadrov oziroma znanja iz tujine, davčne spodbude za nagrajevanje v startupih ter spremembe pri nagrajevanju z delnicami oziroma deleži.

Je olajšava za tujce diskriminacija?

Pri prvem ukrepu gre za ugodnejšo davčno obravnavo za visokokvalificirane kadre v starosti do 40 let, ki bi se v Slovenijo vrnili po dveh letih dela oz. študija v tujini ali pa so v Sloveniji zaposleni tuji državljani. V višini sedem odstotkov od bruto plače je bodo deležni pet let, če jim bo delodajalec ponudil plačo v višini vsaj dvakratnika povprečne plače.

Na vprašanje Demokracije, ali gre pri tem za diskriminacijo, kot opozarja Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, saj za domače zaposlene te olajšave ne bodo veljale, je odgovoril: »Absolutno smo to zelo dobro preučili, ves čas pri pripravljanju tega ukrepa smo imeli v mislih eventualno neenakost. Predlog je pripravljen tako, da smo prepričani, da ni ustavno sporen.« Po njegovih besedah imajo podobne ukrepe tudi v drugih evropskih državah, najbolj izdelane na Portugalskem, v Španiji in na Danskem. »Boj za najboljše in najbolj perspektivne kadre je tudi v svetu in sem vesel, da je Slovenija ena prvih držav, ki se je v to vključila. Kot sem rekel, smo preučili ukrepe v drugih državah in jih še nadgradili.« Boštjančič je še dodal, da naša zakonodaja vsebuje tudi druge vzpodbude, ki veljajo za določene segmente delovno aktivnega prebivalstva, da to ni prvi primer.

Še letos drugi paket davčnih sprememb?

Spremembe se nanašajo tudi na samostojne podjetnike »normirance«, in sicer se bo najvišja dovoljena meja znižala s 100.000 na 60.000 letnih prihodkov, za popoldanske pa s 50.000 na 30.000 evrov. Hkrati je za prve predvideno zvišanje meje za uveljavljanje 80-odstotnih normiranih stroškov na 60.000 evrov, za druge pa ohranitev pri 12.500 evrih. Boštjančič pravi, da je sistem normirancev v zadnjih letih postal predvsem sredstvo davčne optimizacije in zatrdil, da se s tem ukrepom ne onemogoča podjetništva.

Pri paketu davčnih sprememb je odprtih »še nekaj manjših tehničnih težav«, zato jih bo vlada dokončno potrdila v petek na dopisni seji in jih poslala v državni zbor v obravnavo po rednem postopku. Novosti naj bi začele veljati s 1. januarjem prihodnje leto. Ob tem finančni minister napoveduje, da naj bi do konca leta predstavili dodatne spremembe davčnega sistema, ki bodo šle predvsem v smeri obdavčitve premoženja in dodatne razbremenitve dela.

Dvig RTV-prispevka in zaposlitve na ministrstvu za kulturo

Vlada je tudi dvignila RTV-prispevek, in sicer za 1,27 evra – na 14,02 evra. Tudi to bo stopilo v veljavo z januarjem. Na dnevnem redu so bila tudi izhodišča sprememb zakona o RTVS, ki jih bo vlada po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko obravnavala do konca leta.

Asta Vrečko je komentirala tudi navedbe nekaterih medijev, da naj bi bilo na ministrstvu za kulturo v tem mandatu kar več kot 70 novih zaposlitev. »Določeni mediji, ki imajo svoje politične razloge, širijo zadnje čase neresnice, laži, nesramne in žaljive zapise. Na ministrstvu za kulturo je vsega skupaj zaposlenih dobrih 150 ljudi, zaposlitve se niso povečale kot skupna kvota. Tiste, ki so se menjale, so se zato, ker so se iztekla določena pripravništva, kohezijske politike, potem imamo nekatere zaposlitve v okviru načrta za okrevanje in prihodnost, nekatere so za določen čas, nekateri so odšli v pokoj, gre pa tudi za veliko premestitev znotraj organov ali ministrstev. Žal je treba tudi povedati, da ko smo prišli, nekateri sodelavci niso imeli urejenih pogodb, kar smo uredili.« Dodala je, da gre pri teh očitkih za diskreditacijo ministrstva za kulturo, Levice in nje osebno.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine