Piše: Andrej Sekulović
Andrej Poglajen je poslanec Slovenske demokratske stranke, ki se je udeležil inavguracije predsednika Donalda Trumpa v ZDA. Z njim smo se pogovarjali o vtisih s tega dogodka, o sodelovanju med republikanci in slovenskimi konservativci ter o tem, kako se bo Trumpovo predsednikovanje odražalo v slovenski politiki.
Nam lahko za začetek poveste, kakšno je bilo na splošno ozračje na inavguraciji Donalda Trumpa in kaj ta pomeni za prihodnost?
Inavguracija 47. predsednika ZDA Donalda Trumpa je bila zares pomemben zgodovinski trenutek. Moramo se zavedati, da se v Ameriko po štirih izgubljenih letih tavanja v temi in vsiljevanja prebujenske ideologije, teorije spola in gospodarskega nazadovanja ne nazadnje vračata normalnost in način razmišljanja, na katerem je bila Amerika zgrajena. Ameriške sanje se znova postavljajo v ospredje. Vse to je Donald Trump v svojem inavguracijskem govoru jasno nakazal in kmalu zatem potrdil s podpisom izvršilnih ukazov, ki smo mu bili priča na lastne oči.
Kakšne vtise ste odnesli s tega, kot pravite, zgodovinskega dogodka?
Kar zadeva vtise z inavguracije, moram reči, da Američani veliko pričakujejo od nove administracije. Kot vemo, se Trumpu njegovi najbližji ekipi pridružujejo ljudje, kot je Elon Musk. To pomeni, da Donald Trump stavi na podjetništvo in inovativnost. To bo v naslednjih štirih letih vodilo ZDA in imelo tudi vpliv na dogajanje v Evropi.
Ko je Trump prvič zmagal leta 2016, smo bili priča velikim nasilnim protestom in izgredom skrajnih levičarjev. Vsaj po poročanju osrednjih medijev tega letos ni bilo. Ste sami opazili kakšne proteste, ko ste bili v prestolnici ZDA?
Dan pred inavguracijo smo se udeležili zmagoslavnega zborovanja »Naredimo Ameriko znova veliko«. Takrat smo pred areno videli nekatere protestnike, ki so znova pozivali k aretaciji Donalda Trumpa, ni pa prišlo do izgredov. Mislim, da se je menjava oblasti zgodila precej mirno. Vsekakor pa ne moremo tega pričakovati v času celotnega mandata. Nenapisano pravilo je, da ima novi predsednik nekako prvih sto dni mandata malo več miru, da gredo zadeve laže skozi senat in kongres. Kljub temu republikanski kolegi napovedujejo, da bo sedaj prav obratno. Demokrati bodo postavili močno fronto v obeh domovih, čeprav ima v obeh Republikanska stranka večino. To je lahko problematično.
Celoten intervju si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!