6.1 C
Ljubljana
četrtek, 2 januarja, 2025

Ali predsednica DZ očitno namerno krši zakon?

Piše: Moja Dolenjska

Iz kabineta predsednice DZ so medijem poslali poslanico predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič ob prazniku vrnitve Primorske k matični domovini, ki jo lahko mediji objavijo jutri, na dan praznika. Iz poslanice je razvidno, da Klakočar Zupančičeva v poslanici uporablja nezakonito poimenovanje praznika.

V poslanici namreč vse bolj ekscentrična predsednica DZ za praznik uporablja dikcijo, da gre za praznik priključitve Primorske matični domovini, kar pa je v nasprotju z veljavnim zakonom. Slednji namreč narekuje uporabo poimenovanja, da gre za praznik vrnitve Primorske k matični domovini. Takšno dikcijo pa Klakočar Zupančičeva uporabi le na koncu poslanice.

Res je, da vladna večina v državnem zboru predlaga spremembo zakona, po katerem bi se za praznik uporabljalo dikcijo “praznik priključitve Primorske matični domovini”, a zakon v državnem zboru še ni bil sprejet.

Po zakonu se sicer za praznik trenutno uporablja imenovanje iz mirovne pogodbe, ki je začela veljati septembra 1947. Pri imenovanju, ki ga želi vsiliti vladna koalicija, pa gre za poimenovanje komunističnih revolucionarjev iz leta 1943 o priključitvi Primorske, ki se je nanašalo na širše območje.

Dopis s poslanico, ki bo objavljena jutri, so z embargom objave do nedelje iz kabineta predsednice DZ poslali medijem včeraj. Ker je zadeva v interesu javnosti, ga objavljamo predčasno.

“Spoštovani,

pošiljamo poslanico predsednice Državnega zbora mag. Urške Klakočar Zupančič ob dnevu priključitve Primorske k matični domovini. Prosimo za upoštevanje EMBARGA do nedelje, 15. septembra 2024.

POSLANICA:

“Pariška mirovna pogodba, ki je začela veljati 15. septembra 1947, in Londonski memorandum izpred skoraj natančno sedmih desetletij sta bila ob Osimskih sporazumih najpomembnejša temelja za priključitev Primorske Sloveniji. Žal je skoraj tretjina Slovencev po teh sporazumih ostala izven meja matične domovine.

Prvi zapisi o prihodu Slovanov na to ozemlje so stari že več kot 1300 let. Zgodovinsko je bilo to področje pogosto nemirno, saj je bilo torišče različnih interesov številnih držav. To še posebej velja za 20. stoletje, v katerem so bili Slovenci deležni velikih pritiskov, še posebej po tem, ko so v Italiji prevzeli oblast fašisti. A upornega duha Primorcev pritiski niso zlomili.

Prav v teh dneh se je Državni zbor odločil preimenovati današnji praznik tako, da je upošteval besede, ki jih za ta zgodovinski trenutek uporabljajo domačini.

Danes je Primorska slovensko in srednjeevropsko pomorsko okno v svet, stičišče z naravnimi lepotami bogatega in plodovitega kraškega sveta z Alpami ter čudovito dolino smaragdne Soče. Neomajni uporniški duh njenih prebivalcev, ki je zavel skozi našo državo s priključitvijo Primorske k matični domovini, pa je bogastvo, za katero moramo biti posebej hvaležni.

Danes je slovenska Primorska lahko tudi vzor tako našim prijateljskim sosedam kot celotni skupnosti evropskih držav, kako skrbeti za sožitje ljudi na narodnostno mešanih področjih. Na to moramo biti ponosni, saj s tem kažemo pravo pot reševanja odprtih vprašanj na nemirnih mejnih področjih tudi drugim.

Iskrene čestitke vsem ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini!”

Lep pozdrav,

Služba za odnose z javnostmi
Public Relations Office”.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine