Predsednik DeSUS Karl Erjavec je eden od politikov z najdaljšim stažem. Bil je že minister za obrambo, nato za okolje in prostor, nato zunanji minister in zdaj spet obrambni minister. Kamorkoli pride, vedno ga spremljajo različne afere, a se Erjavec vedno izmaže.
Karl Erjavec je prvič postal obrambni minister v času prve vlade Janeza Janše med letoma 2004 in 2008 in ni trajalo dolgo, preden so se začele težave.
Od poletov do afere Patria, iz katere se je spretno izmuznil
Pri Delu so takrat izračunali, da je za polet s helikopterjem na proslavi, najprej na Brestanico in nato še na Ig, porabil dva milijona tolarjev. Za pot v Hannover in Pariz je po pisanju RTV Slovenija porabil 3,3 milijona takratnih slovenskih tolarjev, ob tem pa je še ilegalno vstopil v državo, s čimer je kršil zakon o nadzoru državne meje – in vse to z zasebnim letalom. Zadeva se je končala z Erjavčevimi rošadami na ministrstvu, kjer je dal premestiti osem uslužbencev, za katere je sumil, da so podatke izdali medijem.
Leta 2008 je izbruhnila afera Patria, v kateri je na podlagi trditev finskega “raziskovalnega novinarja” Magnusa Berglunda na zatožno klop v naslednjih letih sedel predsednik SDS Janez Janša. Kmalu se je izkazalo, da je bil celoten proces proti prvaku SDS zgolj politična gonja, zrežirana s strani globoke države. Erjavec, ki je v tem času vodil obrambno ministrstvo, pa se je hitro izmazal, čeprav je tožilstvo Erjavcu pri nakupu oklepnikov očitalo nevestno delo v službi, zaradi katerega naj bi povzročil za 16,8 milijona evrov škode.
Z ministrstva za okolje in prostor so ga odnesle “kante za smeti”
Nato je prišlo leto 2010. Tokrat je bil Erjavec v vladi Boruta Pahorja, ki so jo sestavljali SD, Zares, LDS in DeSUS, okoljski minister. Pahor mu zaradi Patrie namreč ni zaupal obrambnega resorja. To vseeno ni preprečilo Erjavcu, da ne bi nadaljeval s svojimi šlamparijami. Tako je računsko sodišče Pahorju predlagalo, naj Erjavca odstavi zaradi hude kršitve dobrega poslovanja pri ravnanju z odpadki. Erjavec o tem ni želel slišati, a je nato vseeno odstopil, preden bi mu parlament izglasoval nezaupnico.
Sledile so zasebne razprtije, kjer je bil v sodnem sporu s smučarko Špelo Pretnar. Namreč, Erjavec je imel pred stanovanjem, v katerem je živela njegova hči Ines s svojim partnerjem, na hodniku postavljeno garderobno omaro in pralni stroj. Pretnarjeva se je pritožila, da ne more normalno dostopati do svojega stanovanja ter da jo moti hrup, ki ga povzroča stroj. Erjavec je vztrajal pri svojem, dokler mu sodišče leta 2015 ni odredilo, da mora stroj umakniti.
Afero s prisluhi postavil na stranski tir zaradi dopusta v Franciji
V istem letu je počilo v zvezi z afero s prisluhi v arbitraži. Erjavcu – kljub dejstvu, da je bil v Cerarjevi vladi postavljen na mesto zunanjega ministra – ni bilo mar. Bil je na počitnicah v Franciji, dopusta pa ni prekinil vkljub več kot očitnim nujnim službenim dolžnostim, saj ga je že v celoti plačal. Pred tem se je v medijih na veliko hvalisal, kako je Slovenija lahko zadovoljna in da pričakuje ugodno razsodbo. V prisluhih sta bila ujeta slovenski arbiter Jernej Sekolec in uslužbenka zunanjega ministrstva Simona Drenik. Odgovarjal ni nihče, Hrvaška pa je prisluhe izkoristila za izhod iz procesa arbitraže, ki je bila očitno nepopravljivo kompromitirana.
Kot da to ne bi bilo dovolj, naj bi Erjavec pomagal do zaposlitve strankarskim kolegom na ministrstvih za okolje in zunanje zadeve. Vseeno ni nihče ukrepal, kljub pozivom javnosti. Erjavec je namreč Erjavec. Erjavec pa je predsednik stranke DeSUS, kar pomeni, da je zaradi svojega položaja zaščiten bolje od kočevskega medveda. Slednje se je pokazalo še za kako resnično tudi v zadnji aferi, ko so pri KNOVS razkrili, da je Erjavec zlorabil OVS MORS; s tem, ko je izdal ustno odredbo za nezakonito vohunjenje za brigadirjem Miho Škerbincem, je postalo neizogibno, da Erjavec odstopi.
Erjavec je za “globoko državo” še vedno nadvse uporaben
Tega do sedaj ni storil, niti ga k temu ni pozval premier Marjan Šarec, niti na to ne opozarjajo drugi osrednji mediji. Seveda tudi zato, ker je Erjavec za “globoko državo” še vedno nadvse uporaben…
P. S. Očitke podpredsednika KNOVS, poslanca SDS Žana Mahniča na račun ministra Karla Erjavca si lahko ogledate v videoposnetku spodaj!