Razkritje našega vira, da je kriminalist Mišo Radovančević skupaj s kriminalističnim kolegom konec minulega tedna skušal prikriti prometno nesrečo, ki sta jo v Ljubljani povzročila pijana, potem pa grozila lokalnim policistom, je potrdila tudi policija, o čemer smo že pisali (TUKAJ).
Danes razkrivamo, da so točne tudi informacije našega vira, da to ni prvi incident, v katerega se je zapletel Radovančević. Policija je pritrdila tudi navedbam, da se je kriminalist Radovančević pred časom v Tržiču zapletel v pretep. Pojasnilo Draga Menegalije, ki je potrdil, da je bila zoper Radovančevića po pretepu podana kazenska ovadba, objavljemo v celoti:
»V povezavi z omenjenim dogodkom je kriminalist zoper znanega osumljenca na policiji podal kazensko ovadbo zaradi razlogov za sum storitve kaznivega dejanja lahke telesne poškodbe in kaznivega dejanja grožnje. V povezavi z istim dogodkom pa je ovadeni osumljenec zoper kriminalista podal kazensko ovadbo zaradi razlogov za sum storitve istovrstnih kaznivih dejanj, ki pa je bila odstopljena na Specializirano državno tožilstvo RS. Ker v omenjenem primeru ni bilo razlogov oz. osnove, zoper kriminalista niso bili podvzeti nobeni delovnopravni ukrepi.” Naš vir trdi, da so dogodek pometli pod preprogo, “ker Radovančević pripada pravi liniji, ki lahko ukaže in izvaja ukrepe, ki niso zakoniti«.
Sta pa Radovančevićeva policijska kariera in dogajanje v policiji po nastopu vlade Marjana Šarca, ki je za notranjega ministra imenoval Boštjana Poklukarja, ta pa je za generalno direkotrico policije nastavil Tatjano Bobnar, za svojega svetovalca pa reaktiviranega policijskega upokojenca Francija Kregarja, vse bolj škandalozna.
Isti vir, ki nam je povedal že obe zgoraj navedeni infromaciji o Radovančeviću, ki jima je pritrdila tudi uradna policija, nas je seznanil tudi z dejstvom, da je Radovančević po nastopu Šarčeve vlade in celotne zgoraj navedene nove policijske elite, ki vodi politiko notranjega ministrstva od lanskega septembra, napredoval v sam vrh kriminalistične policije. Po pričevanju našega sogovornika je bil imenovan za vodjo vseh enot za mednarodno kriminalistično operativo v Sloveniji. Na tem delovnem mestu pa je nadomestil prej omenjenega Kregarja, ki je tri mesece po upokojitvi pristal v novi službi svetovalca ministra Poklukarja in o katerem je Bojan Požar decembra lani zapisal, da »velja za skritega prišepetovalca predsednika vlade pri policijskih zadevah. Namreč, nanj opozarjajo naši viri, gre pa za Kamničana, ki mu je pred časom potekla pogodba o zaposlitvi na policiji, vendar mu je niso podaljšali, Šarec pa naj bi osebno posredoval pri ministru Poklukarju, da je Kregarja zaposlil kot posebnega svetovalca v svojem kabinetu, na ministrovo zaupanje«.
Kregar se javno redko pojavlja, vsem vpletenim pa na nek zanimiv način dela veliko uslugo tudi v teh dneh izvedena prenova spletnega portala policije, iz katere izginjajo oziroma postajo nedostopne stare fotografije.
Prava lutka je po pripovedovanju insajderja v celotni zgodbi nova generalna direktorica policije, saj po insajderjevih besedah prej omenjeni “vrh urada kriminalistične policije prek Francija Kregarja vodijo mimo Bobnarjeve. Ta je kot vodja policije več pisem dobila od kriminalistke Darje Avbelj, ki se je nanjo obrnila po pomoč zaradi nepravilnosti v policiji, a je ni nihče iz vodstva sprejel in je pred kratkim naredila samomor s službeno pištolo. Generalna direktorica in minister sta okužena z informacijami in nista nič ukrepala. Sta ujetnika vodstva uprave kriminalistične policije oziroma Koroša in tihega svetovalca predsednika vlade Kregarja”.
Vprašanja o zadovoljstvu z delom notranjega ministra Poklukarja smo naslovili tudi na predsednika vlade Šarca. Kaj se bo dogajalo z Radovančevićem, preverjamo pri Bobnarjevi.
PU Ljubljana se je odzvala na naš članek. Njihova pojasnila objavljamo v celoti:
“Pojasnilo policije na absurdne in neresnične trditve neuradnega vira o dogajanju v policiji
Po razpoložljivih podatkih je bila kazenska ovadba zoper kriminalista na Specializiranem državnem tožilstvu RS zavržena že v 2017, zato tudi ni bilo nikakršne podlage za delovno pravne ukrepe zoper imenovanega.
V Policiji obsojamo vsako nedopustno ravnanje policistov tudi, če je bilo storjeno v prostem času. Gre za kršitev Kodeksa policijske etike, ki med drugim določa, da mora policist tudi v zasebnem življenju skrbeti za varovanje ter utrjevanje lastnega ugleda in ugleda policijske organizacije.
Opisana dejanja pa pomenijo ne samo kršitev Kodeksa policijske etike ampak tudi ostale delovno pravne zakonodaje.
Zato je zoper oba kriminalista (ne glede na to, da gre za kršitve v prostem
času) že uveden delovno pravni postopek zaradi zadnje prometne nesreče. Ta je neodvisen tako od kazenskega kot tudi prekrškovnega postopka. Višina oziroma vrsta delovno pravnega ukrepa pa bo odvisna od ugotovitev v končnem poročilu o celotnem dogodku, ki ga bo na Generalno policijsko upravo posredovala Policijska uprava Ljubljana, ki je omenjeno prometno nesrečo obravnavala. Kriminalist, povzročitelj prometne nesreče, bo svoje delo nadaljeval znotraj Uprave kriminalistične policije.
Policija je kot organ v sestavi neodvisna pri svojem delu in vseh kadrovskih odločitvah.
Tako nikakor ne drži, da bi minister za notranje zadeve ali kdorkoli drug vplival na premestitev imenovanega kriminalista. To izhaja že iz samega datuma premestitve kriminalista, ki je bila izvršena 3. maja 2018 – po odhodu njegovega predhodnika – in to še v času pred imenovanjem novega ministra.
V policiji ni lutk v rokah drugih, nikakršnih ujetnikov, niti tretjih oseb, ki bi vodile Policijo in Upravo kriminalistične policije, kot navajate v članku. Policijo in posamezne urade in službe vodijo osebe, ki jih z imeni in priimki predstavljamo na spletni strani policije in nihče drug.
Generalna direktorica policije, mag. Tatjana Bobnar, ni prejela nobenih pisem s strani imenovane kriminalistke.
Pisanja o določenih nepravilnostih v policiji (vendar ne o kriminalistični policiji), ki jih je v preteklosti pošiljala kriminalistka, so obravnavali policisti Sektorja za notranje preiskave in integriteto na Generalni policijski upravi ter tudi na koprski policijski upravi. V tej zvezi so izvajali notranjevarnostni postopek na podlagi Pravilnika o notranji varnosti v policiji ter zbrali potrebna obvestila. V notranjevarnostnem postopku niso ugotovili, da bi bile navedbe kriminalistke resnične.
Potrebno je jasno poudariti, da policija vsako tovrstno prijavo jemlje zelo resno. Policisti Sektorja za notranje preiskave in integriteto na Generalni policijski upravi v takšnih primerih vedno izvajajo notranjevarnostni postopek na podlagi Pravilnika o notranji varnosti v policiji. V primeru, da bi ugotovili sum kaznivega dejanja, pa bi takoj o tem tudi obvestili Specializirano državno tožilstvo, ki je pristojno za preiskavo kaznivih dejanj, katerih so osumljeni policisti.
Na koncu dodajamo še, da je bila spletna stran policija.si prenovljena izključno zato, da bi bolje služila uporabnikom, njihovemu informiranju, med drugim tudi zato, da lahko na njej objavimo uradne in preverjene informacije, ki demantirajo lažnive in neresnične navedbe, kot so bile številne trditve v vašem članku.
S spoštovanjem
Drago Menegalija
Predstavnik Policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete”