Piše: Lucija Kavčič
Na letošnjem kongresu Kulturnega foruma SDS, ki je potekal 7. februarja, sta o stanju v kulturi govorila predsednik SDS Janez Janša in nekdanji minister za kulturo dr. Vasko Simoniti. Izvoljeno je bilo tudi novo vodstvo KF SDS.
Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, Prešernovega dne, se je kongres Kulturnega foruma SDS začel s kratkim kulturnim programom: z domoljubno slovensko pesmijo in recitacijo Toneta Kuntnerja. Po uvodnih besedah je zbrane nagovoril predsednik SDS Janez Janša. Spomnil se je slovesne akademije v Cankarjevem domu ob ustanovitvi Kulturnega foruma SDS pred 30 leti in dejal, da je SDS tedaj, čeprav je bila še manjša stranka, za to akademijo brez težav za nizko uporabnino lahko najela Gallusovo dvorano v Cankarjevem domu, čeprav je tedanji direktor CD Mitja Rotovnik pripadal drugi politični opciji. Poleg tega so imeli težavo, kako izbrati nastopajoče na akademiji, saj je bilo tistih, ki so želeli nastopiti, zelo veliko. »Če bi danes za akademijo našega foruma skušali najeti dvorano v Cankarjevem domu, bi imeli velike težave, ker so tudi Cankarjev dom ‘depolitizirali’, če pa bi nam to uspelo, bi morali prostor verjetno že leto in pol prej rezervirati, bilo bi izjemno drago in številni slovenski umetniki, ki bi jih povabili k izvedbi programa, bi rekli, da bi veseljem prišli, pa morajo odkloniti, ker bi imeli drugače težave v službah. Čas je, da se to spremeni,« je rekel Janša in izpostavil še eno primerjavo, in sicer, da se je v zadnjih desetletjih močno pomnožilo število slovenskih kulturnikov, ki jim ministrstvo za kulturo plačuje vse prispevke – naraslo je za desetkrat in jih je zdaj okoli 3000: »Pa je danes tudi desetkrat več kvalitetne kulture v Sloveniji?« se je vprašal Janša.
Veliko dela bo
Janša je navzočim priporočil v branje knjigo Alejandra Peñe Escluse Klasična umetnost in kulturna vojna, da bi razumeli, kako smo prišli v to stanje. Žlahtna kultura in klasična umetnost sta trn v peti kulturnega marksizma, ker sta temeljna gradnika družbe, ki jo ta želi razgraditi, je poudaril Janša. Omenil je posebne dodatke k pokojninam različnih nagrajencev in poudaril, da je največji problem pri tem ta, da bi nagrajence izbirali skrito za t. i. neodvisnimi odbori, ki podeljujejo nagrade, čeprav te odbore imenuje ravno politika, kot je to v primeru Prešernovega sklada, ko odbor imenuje vladna večina. »Oživitev Kulturnega foruma prihaja ob pravem času. Veliko dela bo že s tem, da se kvalitetna slovenska kultura in umetnost potegneta iz anonimnosti,« je dejal Janša in poudaril, da je pred Kulturnim forumom SDS nekaj zanimivih let, ko bo slovenska kultura spet postala žlahtna beseda, saj ji bo treba povrniti njen izvorni pomen. »Čas, ki je pred nami, je v veliki meri podoben časom, v katerih je slovenska kultura orala ledino in bistveno pripomogla k spremembam,« je svoj nagovor sklenil Janez Janša.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!