5 C
Ljubljana
torek, 11 februarja, 2025

Janković na anketah zgrmel, vladajočim škodijo tudi privilegirane pokojnine

Piše: Spletni časopis

Čisto na dno lestvice popularnih je na lestvici popularnih med bralci Dela zgrmel župan Ljubljane Zoran Janković po odločni podpori srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, za katero smo izvedeli iz Srbije.

Znižanje omrežnine za lastnike sončnih panelov, toplotnih črpalk in Tesel, pa divji boj za astronomska doplačila k pokojninam peščice državno nagrajenih umetnikov, pa ni koristilo vladnim strankam. To kaže meritev Mediane, rezultate je danes objavil časopis Delo. V primerjavi z meritvijo iste agencije za POP TV pred dvema tednoma je poskočila popularnost obeh opozicijskih strank: SDS Janeza Janše in NSi Mateja Tonina. SDS že zelo dolgo ni bila tako visoko. Celo nad deležem Svobode na zadnjih volitvah. Izgubili sta SD Matjaža Hana in Levica Aste Vrečko, ki pa ostajata pred NSi. Nizko, pod 20 odstotki, je Svoboda Roberta Goloba. Meritev Mediane je nekoliko goljufiva, ker vanjo niso vključili Demokratov Anžeta Logarja. V podobnem položaju so pred prejšnjimi volitvami parlamenta Svobodo takoj dodali. Povrhu so Demokrati medtem, ker imajo po prestopu doslej poslanca Svobode Tineta Novaka tri poslance, že parlamentarna stranka. Kar Svoboda ni bila vse do volitev.

Meri pa Mediana, kjer ignorirajo Demokrate, kup nepomembnih strank. Med tistim, ki so vredne pozornosti, sta Resni.ca in Pirati, obe bi po tej zaradi izpuščanja pomembnih strank sicer čudaški meritvi verjetno prišli v državni zbor. A komaj. Izven bi ostala Vesna.

Povsem na dnu lestvice popularnosti politikov pa se je med bralci Dela nenadoma znašel Zoran Janković, ki se je najbrž zameril delu svoje leve volilne baze, ker je na vso moč podprl predsednika Srbije Aleksandra Vučića. S podporo župana naše prestopnice se je Vučić pohvalil v Srbiji. Od medijev v Srbiji pa smo izvedeli tudi v Slovenijo, kakšni so pogledi župana Ljubljane. Med priseljenci iz Srbije in ne levici je to sprožilo precejšen srd nad svojim lastnim politikom in celo proteste na slovenski kulturni praznik.

Na vrhu lestvice popularnih bralcev Dela so z izjemo Logarja, ki ni več v SDS, tradicionalno le politiki z leve. Tam ni nikogar iz SDS, ki je daleč najbolj popularna stranka, kar kaže velik propagandnih vpliv medijev, vse največje obvladuje levica zaradi čistk, ki jih je izvedla na vrhu “javnih” medijev in uredništev, druge že tradicionalno obvladuje preko svojih tajkunov.

Vzpenja se proti vrhu Urška Klakočar Zupančič (Svoboda), ki je prehitela šefa SD Matjaža Hana. Ta ima zadnje čase nekaj težav, ker je agencija Spirit, ki sodi pod njegov resor, nameravala podarjati denar podjetnikom blizu njegove stranke. Po Hanu so zaradi Spirita močno udarili tudi mediji, ki jih obvladuje Svoboda, denimo Necenzurirani, ki ima vpliv na volivce, a takšnega uspeha kot v aferi Litijska, ko so povsem sesuli deleže SD v raziskavah javnega mnenja, jim tokrat ni uspelo doseči. Tudi dviga Svobode ni opaziti.

Bolj dolgoročni trendi različnih meritev so takšni:

V grafikah in članku v Spletnem  časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse  preglednice povečate):

Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine