5.7 C
Ljubljana
nedelja, 23 februarja, 2025

Dominik Štrakl, koordinator delegacije SDS v Evropskem parlamentu, v intervjuju za Demokracijo: »Dovolj je kompromisov in politične korektnosti!«

Piše: Petra Janša

O boju za demokracijo v Sloveniji, kaj pomeni zmaga Donalda Trumpa v ZDA za Evropo, kako se bo EU znašla v vrtincu očitnih globalnih sprememb, o koncu cenzure in svobodi govora na Facebooku in še čem smo se pogovarjali z nekdanjim predsednikom podmladka SDS in koordinatorjem delegacije SDS v Evropskem parlamentu Dominikom Štraklom.

Gospod Štrakl, naj najin pogovor začneva z eno vaših misli, ki ste jih delili na omrežju X. Zapisali ste namreč, da se v Sloveniji »začenja boj za uresničitev tisočletnih sanj naših prednikov«. Ali se ta boj ni končal v začetku devetdesetih let, ko smo dobili svojo državo?

Res je, da smo leta 1991 dosegli zgodovinski mejnik z osamosvojitvijo Slovenije, vendar to ni bil konec zgodbe. Pridobili smo pravico do samoodločbe, a ta pravica je le orodje, ki ga moramo nenehno varovati in krepiti. Tisočletne sanje naših prednikov niso bile samo o fizični državi, temveč o svobodni, pravični in demokratični družbi, kjer vladata vladavina prava in spoštovanje človekovih pravic. Danes vidimo, kako te vrednote postajajo ogrožene zaradi klientelizma, zlorab oblasti in ideoloških razdorov. Zato verjamem, da se boj za resnično svobodno Slovenijo nadaljuje.

Želite reči, da se boj za demokracijo nikoli ne konča …

Tako je, boj za demokracijo je stalen proces. Demokracija ni nekaj, kar dosežemo in nato shranimo na polico. Zahteva stalno pozornost, aktivno državljansko udeležbo in odpornost proti poskusom zlorab oblasti. Zgodovina nas uči, da so najbolj kritični trenutki za demokracijo takrat, ko ljudje postanejo pasivni in menijo, da so dosegli »konec zgodovine«.

Ste veseli zmage Donalda Trumpa v ZDA? 

Donaldu Trumpu je treba čestitati ne samo za njegovo zmago, ampak tudi za to, da nam je pokazal, kakšno politiko moramo ustvarjati v EU in Sloveniji. Njegova zmaga simbolizira upor proti elitam, ki so izgubile stik z običajnimi ljudmi. Veter, ki ga je sprožila njegova zmaga, lahko postane veter sprememb tudi za Evropo. Gre za opozorilo, da moramo politiko preusmeriti nazaj k ljudem, k njihovim potrebam in reševanju realnih problemov. Opominja nas na potrebo po povečanju konkurenčnosti EU, debirokratizaciji, zniževanju davkov, večji energetski neodvisnosti in prenehanju zelenega ludizma, ki slabša našo konkurenčnost. Zmaga Trumpa je budnica, ki nas opominja, da EU mora postati tudi bolj samostojna in poskrbeti za lastno varnost in obrambo ter končati s politiko prebujenskih blodenj, ki odvračajo pozornost od resničnih izzivov in družbi povzročajo nepopravljivo škodo.

Celoten intervju si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine