5.3 C
Ljubljana
nedelja, 23 februarja, 2025

Golobova vlada bi se rada politično vmešavala tudi v imenovanje ravnateljev

Piše: Moja Dolenjska

Vlada je ta teden obravnava predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki med drugim predvideva spremembe pri imenovanju ravnateljev. Za imenovanje teh bi po novem moral obvezno soglasje podati minister za izobraževanje, ki bi pod določenimi pogoji ravnatelja lahko celo razrešil.

V kolikor bi bil omenjeni predlog sprejet, bi slednje pomenilo, da bi lahko minister blokiral imenovanje vsakega ravnatelja, za katerega bi ocenil, da ni po njegovi volji oz. mu ni politično blizu. Slednje bi prineslo še dodatne zaplete v postopke imenovanj ravnateljev, ki jih ponekod že zdaj težko izpeljejo, hkrati pa bi enormno povečalo vpliv politike na njihovo imenovanje.

Še bolj sporno je, da bi lahko minister ravnatelje razreševal. Slednje bi ravnateljem vzelo veliko mero avtonomnosti, saj bi morali pri svojem delu paziti, da se ne zamerijo vladajoči politiki. Lahko bi prineslo tudi neposredne pritiske na ravnatelje, v kolikor bi politika zahtevala, da morajo šolo voditi tako, kot se njej zdi primerno.

Predlaganim spremembam so se zato že uprli šolniki. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je ob obravnavi predloga zakona izpostavil, da se ne strinjajo s predlogi, ki omejujejo vpliv svetov šol oz. vrtcev in večanje vpliva ministra pri imenovanju in razreševanju ravnateljev. Da gre pri slednjem za poskus politizacije šolstva je izpostavila tudi predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojca Mihelič. Podpredsednica republiškega odbora Združenja ravnateljev vrtcev Slovenije Barbara Novinec pa je poudarila, da s tem lokalna skupnost izgublja vpliv.

Zaradi nasprotovanja je vlada obravnavo zakona ta teden prekinila in naj bi jo nadaljevala prihodnji teden. Ali bo sporna določba ostala, bomo tako še videli.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine