0.3 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Vse večje težave z javnim mnenjem: oblasti namreč kaže slabo, zato v anketah manipulirajo

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Merjenjem popularnosti strank ne smemo verjeti, je včeraj že spet pokazala raziskava Ninamedie, rezultate je objavil Dnevnik, ki je, podobno zadnje mesece ravna tudi Mediana, opravila dve meritvi moči strank v državi. Nobena pa ne vključuje le strank, ki obstajajo in so pomembne.

Prvi, “redni” raziskavi, s katero merijo pet parlamentarnih strank, so dodali Demokrate, Vesno in SLS. Po tej bi v parlament ob strankah, ki so tam že, prišla še Vesna Urške Zgojznik. Demokrati Anžeta Logarja bi ostali tik pod pragom. Zakaj po tej raziskavi ne merijo tudi Resni.ce Zorana Stevanovića ali Glasu upokojencev Pavla Ruparja, ni mogoče pojasniti drugače kot z neresnostjo. Po drugi raziskavi, kjer sprašujejo, kako bi glasovali, če bi nastopala še nove stranke, v kateri ponujajo tudi izmišljeno stranko Vladimirja Prebiliča, pa so rezultati dramatično drugačni. Demokrati bi pristali na tretjem mestu takoj za SDS in Svobodo, Prebilič pa s stranko, ki je nima, na četrtem mestu.

Primerjava raziskav agencije Parsifal pred novim letom za Novo24TV, ki je Demokrate vključila v redno meritev, ne meri pa dodatno še možnosti neobstoječih strank, in redne meritve Ninamedie, ki izpusti stranke, ki bi se po meritvah drugih agencij uvrstile v DZ ali bi bile blizu praga, denimo Resni.co ali Glas upokojencev, je takšna:

Dvojne meritve, ki jih zadnje čase vsak mesec delajo v Mediani in Ninamedii, nam kažejo, da imajo z javnim mnenjem na levi velike težave, ker jim kaže slabo in poskušajo to prikriti z nenavadnim načinom anketiranj. Ki pa razkriva le, da meritvam ne smemo verjeti, ker je cilj ustvarjanje in ne merjenje javnega mnenja. Zato v svoje redne meritve pred volitvami takoj vključijo stranko novega obraza Milana Kučana, nazadnje je to bil Robert Golob, pri Anžetu Logarju pa v podobnem položaju na vso moč motovilijo in ravnajo drugače. Ni čisto Kučanov.

Nihanja podpore parlamentarnih strank, ki sem jim v prikaz dodal Demokrate, je zadnje mesece po različnih “rednih” raziskavah takšno:

V grafikah in članku v Spletnem  časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse  preglednice povečate):

Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine