Piše: Gašper Blažič
Pred nekaj dnevi smo pisali o tem, kako se je sploh začela t. i. afera Trenta – ki pravzaprav sploh ne bi smela biti afera.
Vprašanje, kdo je bil pravzaprav ovaditelj, smo poslali na Specializirano državno tožilstvo SDT). In danes prejeli odgovor, da je bila to Komisija za preprečevanje korupcije, ki je prvi člen v tej verigi. Od vsega začetka je torej znano, da gre za politični projekt. Imena in datuma niso navedli, toda lahko predvidevamo, da je šlo za angažiranje Gorana Klemenčiča, ki je vodil KPK med leti 2010 in 2014, potem pa je postal – očitno za nagrado – minister za pravosodje v Cerarjevi vladi.
Klemenčič leta 2013 poskrbel za padec vlade
Spomnimo. Januarja 2013 je KPK pod Klemenčičevim vodstvom izdala poročilo o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank, v katerem je tudi obtožila Janeza Janšo, da si je v zadnjih desetih letih (tj. od 2003 do 2013) pridobil za 200 tisoč evrov kakor nezakonitega premoženja, predvsem s prodajo posestva v Trenti. Poročilo, ki pred javno objavo Janši ni bilo posredovano, da bi nanj odgovoril, je sicer obremenilo “za okras” tudi Zorana Jankovića, a glavni namen je bil, da sproži padec druge Janševe vlade. Virantova DL in Erjavčeva DeSUS sta izstopili iz koalicije ter skupaj s strankami tranzicijske levice drugič v slovenski zgodovini sprožili postopek konstruktivne nezaupnice vlade. Na Janševo mesto so postavili Alenko Bratušek, pri čemer ni nepomembno, da so zaradi bojazni, da bi kdo posumil v demokratično proceduro, kazensko preganjali fotografa Janija Božiča, ker je v objektiv “ujel” sms-čestitko Bratuškovi, še preden je bila uradno izvoljena.
Kar se tiče poročila, ga je sodišče nato razveljavilo. Vendar šele čez nekaj let, ko je bila glavna škoda že storjena in se je ni dalo popraviti. Goran Klemenčič je na račun tega prosperiral, medtem ko je bila država oškodovana zaradi nezakonitega in neetičnega posega spolitiziranih organov pregona v politične procese.
Nagrajen tudi kriminalist
Ob tem ni nepomembno, da je veriga (krive) ovadbe potekala na liniji KPK-NPU-SDT. Prvi vodja NPU je bil kriminalist Robert Črepinko, ki je po naših podatkih decembra 2013 poskrbel za ovadbo proti Janezu Janši, Branku Kastelicu in Klemenu Gantarju. Že leta 2014, ko je bil Janša v zaporu, so ga samo tri dni pred volitvami demonstrativno s policijsko marico zastraženega pripeljali na sodišče, kjer se je začela sodna preiskava v zadevi Trenta. Obtožnica, ki jo sedaj zastopata tožilca Boštjan Valenčič in Luka Moljk (oba SDT), pa je bila vložena leta 2020. Črepinko je bil nagrajen s funkcijo v Europolu.
Kot smo sicer poročali v petek, je na sodišču nastopil cenilec Izidor Salobir. Ki je verjetno tudi prvi cenilec, ki je ceno postavil mimo “zapovedane” cene GURS in ceno Tonderjeve domačije s pripadajočimi parcelami, ki je bila nekdaj v lasti Janše, postavil ceno na podlagi primerjave kupčij s podobnimi parcelami v isti regiji. S čimer je prišel do cene 140 tisoč evrov, ki je celo višja od vsote, ki jo je leta 2005 ob prodaji prejel Janša. Ob tem je potrebno opozoriti, da so do leta 2008 cene nepremičnin močno rastle. Leta 2016 pa je bilo po stečaju Imosa posestvo prodano za dobrih 127 tisoč evrov. Torej ne dosti manj od kupnine, ki jo je prejel Janša.